یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲
20:56 | | فجر 38

بلیت‌فروشی فیلم‌های کوتاه در فجر۳۸  یک تدبیر مهم بود

بلیت‌فروشی فیلم‌های کوتاه در فجر۳۸  یک تدبیر مهم بود

کارگردان فیلم کوتاه «عزیز» بلیت فروشی فیلم‌های کوتاه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر را، تدبیری مهم و جدی از سوی دبیر جشنواره عنوان کرد.
سید مهدی موسوی برزکی که با فیلم  «عزیز» در جشنواره سی‌و‌هشتم فیلم فجر حضور دارد در گفت‌وگو با ستاد خبری جشنواره، بلیت فروشی فیلم‌های کوتاه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر را، تدبیری مهم و جدی از سوی دبیر جشنواره عنوان کرد و بیان داشت: مسلما مخاطبانی که به جشنواره می‌آیند پیگیران جدی‌ سینما هستند و هر سال برای تماشای فیلم‌های جشنواره برنامه‌ریزی می‌کنند. 
او گفت: بلیت‌فروشی فیلم‌های کوتاه و مستند نشان‌دهنده ارزش‌گذاری  برابر به فیلم‌ها در تمام بخش‌هاست. جشنواره با جدی گرفتن سینمای فیلم کوتاه و مستند اهمیت این دو حوزه فیلمسازی را به مخاطبان گوشزد می‌کند. همچنین انگیزه مخاطب برای تماشای این فیلم‌ها بالاتر می‌رود چرا که می‌داند این فیلم‌ها نیز در جشنواره‌ای حضور دارند که ماحصل یکساله سینمای ایران است. 
عزیزی به دو کارکرد دیگر این تصمیم اشاره کرد و گفت: با این کار جایگاه فیلمساز و ارزش حضور او در جشنواره  بالاتر می‌رود و او نیز  اثرش را جزئی از خانواده سینمای ایران می‌داند. همچنین فیلمساز می‌تواند نسبت به آینده فیلمسازی خود تصمیمات جدی‌تر بگیرد، و برای نمایش هر چه بهتر فیلم خود از هیچ تلاشی دریغ نکند‌.
کارگردان بهترین فیلم جشنواره فیلم کوتاه تهران درباره میزان اهمیت حضور بخش فیلم کوتاه در این رویداد سینمایی و سیمرغ این بخش اظهار کرد: جشنواره فیلم فجر به نوعی پایان سال سینمایی فیلم‌های کوتاه است. پس از جشنواره فیلم کوتاه مستقل و جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه فیلم‌های برگزیده این دو جشن به فستیوال فجر معرفی می‌شوند و به نحوی بهترین‌های سال در فیلم کوتاه درفجر به نمایش در می‌آیند، نکته اینجاست که فیلم هایی در فجر حضور دارند که دارای افتخارات زیادی هستند که با حضور در این رویداد می‌توانند بار دیگر رقابتی با یکدیگر داشته باشند و جایزه مهم‌ترین جشنواره سینمایی کشور را به دست آورند.
او اضافه کرد: دریافت سیمرغ مسیر پیش روی فیلمساز کوتاه را که با دشواری فیلم ساخته هموارتر می‌کند چرا که برای تهیه فیلم بعدی‌اش راحت‌تر می‌تواند جذب سرمایه داشته باشد. البته که گرفتن سیمرغ تضمینی برای ادامه راه نیست و تمام این مسیر بستگی به درایت و جهانبینی فیلمساز دارد که بتواند از فرصت سیمرغ برای ادامه مسیر فیلمسازی‌اش بهترین بهره را ببرد. چرا که اگر فیلمساز برنامه ای برای ادامه راه خود نداشته باشد ممکن است گرفتن سیمرغ او را دچار سردرگمی بکند، لذا شناخت نسبت به خود امری است بدیهی که نباید فراموش شود.
کارگردان فیلم کوتاه «عزیز» درباره اهمیت ساخت فیلم کوتاه در مسیر فیلمسازی و تاثیر آن روی سینمای بلند توضیح داد: امروزه فیلم کوتاه جایگاه ارزشمند و تاثیرگزاری در سینمای ایران و جهان دارد. فیلم کوتاه دچار مناسبات سینمای تجاری امروز نیست و به دلیل هزینه پایین و ریسک کمتر امکان تجربه، بیان موضوعات و اجرای ایده‌های مختلف را به فیلمساز می‌دهد.
این فیلمساز کوتاه چند سال جدایی فیلم کوتاه از فجر را آسیبی جدی برای سینمای کوتاه و بلند دانست و افزود:  جشنواره فیلم فجر رویدادی ملی‌ست که عدم رقابت فیلم‌های کوتاه در آن به نوعی نادیده گرفتن سینمای کوتاه است. درست است که جشن مستقل فیلم کوتاه و جشنواره فیلم کوتاه تهران هر سال برگزار می‌شود اما فجر تریبون یکسال فعالیت سینمائی کشور است و نادیده گرفتن سینمای کوتاه و مستند به معنای بی ارزش بودن یا کم ارزش بودن این دو حوزه مهم است. در حالی که بیشتر فیلمسازانی که به صورت حرفه‌ای در سینمای بلند مشغول فیلمسازی هستند فعالیت خود را با ساختن فیلم کوتاه شروع کرده‌اند.

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.