دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲
20:09 | | فجر 38

فیلم‌های مستند به تبلیغ بیشتری نیاز دارند

فیلم‌های مستند به تبلیغ بیشتری نیاز دارند

عضو هیات داوران بخش نگاه نو بر لزوم پرداختن بیشتر رسانه‌ها به معرفی فیلم‌های مستند تاکید کرد.

به گزارش ستاد خبری جشنواره فیلم فجر، مصطفی رزاق کریمی عضو هیات داوران بخش نگاه نو سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر گفت: به نظر من برای سینمای مستند اتفاقات خوبی در چند سال گذشته رخ داده است. در اروپا جایگاه فیلم مستند شاخصه‌های خودش را دارد در سینماها باکس‌های متفاوتی وجود دارد و مردم از فیلم‌ها استقبال می‌کنند.

وی در ادامه گفت: در سال‌های گذشته ایرانیان نیز از فیلم‌های مستند استقبال خوبی می‌کنند و این ژانر را دوست دارند. جمعیت مردم ایران کم نیست و در این کشور فقط فیلم داستانی ساخته نمی‌شود، در این کشور پهناور موضوعات مختلفی برای پرداختن و فیلم ساختن وجود دارد به همین ترتیب جوانان نیز به تولید و تماشای فیلم مستند علاقه‌مند شده‌اند.

رزاق کریمی در مورد چگونگی بهتر دیده شدن فیلم‌های مستند تاکیدکرد: مسئله‌ای که بیشتر از قبل باید به آن پرداخته شود تبلیغ و معرفی فیلم‌های ژانر مستند است، به هر میزان که رسانه‌ها به سینمای مستند بیشتر بپردازند در آینده با نتایج مثبتی روبه‌رو خواهیم بود، نه اینکه بگویم مستندساز باید ساخت فیلم مستند را ترک کند و فیلم داستانی تولید کند اما مستندسازی که بر تحقیق و سینمای مستند اشراف داشته باشد صراحت بیشتری در فیلمش خواهد داشت.

این کارگردان هم‌چنین تصریح کرد:در سال‌های اخیر نیز چند فیلمساز مستند فیلم داستانی ساخته‌اند و گذری از کنار آن رد نشده‌اند، جوانانی در ایران داریم که اهمیت چندانی به استعداشان داده نشده است معتقدم که آن‌ها باید برای ساخت فیلم داستانی پیش‌قدم شوند.

وی درباره نقد و داوری فیلم‌های جشنواره نیز گفت: فکر می‌کنم در ایران منتقد واقعی نداریم، منتقدان باید از انتخاب فیلم‌ها به صورت سلیقه‌ای پرهیز کنند و طبق قوانین و اصول واقعی فیلمسازی فضاوت کنند که اگر این کار درست صورت بگیرد، زمینه پیشرفت برای فیلمسازان جوان مهیا می‌شود. جشنواره فیلم فجر و جشنواره سینما حقیقت از مهمترین جشنواره‌‌های فیلم ایران به شمار می‌روند و تاثیر به سزایی در سینما دارند .

 

 

 

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.