دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳
22:11 | | فجر 38

مسئولان با سعه صدر «قصه دختران فروغ» را ببینند

مسئولان با سعه صدر «قصه دختران فروغ» را ببینند

ویژه برنامه «تا جشنواره ۳۸» در روز آخر میزبان «خاطره حناچی» کارگردان مستند «قصه دختران فروغ» شد.

 

به گزارش ستاد خبری «تا جشنواره ۳۸»، امروز سه شنبه ۸ بهمن ماه، نشست معرفی فیلم سینمایی «قصه دختران فروغ» به کارگردانی خاطره حناچی با اجرای میثم محمدی در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد.

خاطره حناچی کارگردان مستند «قصه دختران فروغ» در معرفی تازه‌ترین اثر خود گفت: «قصه دختران فروغ» روایتی از دختران یک مرکز نگهداری تحت نظر بهزیستی است که بخشی از زندگی‌شان را بیان می کنند. این دختران به دلایلی از مرکز بیرون آمده و با اتفاقاتی در جامعه مواجه می‌شوند. شکل‌گیری نوع روایت هم به دغدغه شخصی من برمی‌گردد که در مواجهه با یک سری جریانات باعث شد تولید این پروژه ۷ سال به طول بیانجامد.

وی با اشاره به اینکه این مستند ماجرایی از سال ۹۱ تا ۹۴ را روایت می‌کند، اضافه کرد: تا اینجای کار مشغول تدوین برای نمایش بودیم ، اما هر چه جلوتر رفتیم اتفاقاتی رخ داد که امکان نمایش پیدا نکردیم و مدتی از جریان دور شدم. به مرور مسایلی بسیار بزرگتر در رابطه با موضوع این مستند رخ داد که احساس کردم باید تغییراتی اساسی در مبحث مورد نظر بدهم. البته در این مدت بیکار نبودم و دو فیلم کوتاه و چند کار پژوهشی انجام دادم و یک همکاری نیز با خارج از کشور داشتم تا هشتمین کارم «قصه دختران فروغ» در اردیبهشت ۹۸ به سرانجام رسید.

حناچی همچنین عنوان کرد: تماشای این مستند حوصله می‌خواهد چون روندی که در کار خواهید دید مسیری است که من در تدوین طی کردم. به این صورت که آرام شروع می شود به فراز و فرود می‌افتد و دوباره فضایی آرام می‌گیرد. اگر چه بهزیستی کل کشور مخاطب اصلی کار است اما این فیلم برای همه مخاطبان با هر درجه و تحصیلات است.

این کارگردان همچنین در رابطه با پیام این مستند گفت: خصلت انسان، نوع دوستی و خیرخواهی است و این فیلم تلنگر می‌زند به انسان‌هایی که می‌خواهند کار خوب انجام دهند اما لازم است از خودشان بپرسند که چقدر انجامش را بلدند و کمک کردن را به شکل درست انجام می‌دهند. نکته بعدی اینکه فیلم، نظام سلطه تربیتی را نقد می‌کند که این صرفا مربوط به مسئولان نگهداری آن مرکز نیست بلکه والدین و همه ما را شامل می‌شود. فکر می‌کنم اگر مسئولان بهزیستی کل کشور با سعه صدر فیلم را ببینند اتفاق بهتری برای بچه ها رقم بخورد. من که تا الان نتوانستم اتفاقی رقم بزنم چون بارها دعوت‌شان کردم و نیامدند در صورتی که تماشای فیلم می‌تواند کمک بسیاری جهت رفع برخی موانع کند.

وی افزود: اکثر مسئولان در رابطه با فیلم‌هایی که روی آسیب‌های اجتماعی کار می‌کنند سعه صدر ندارند و همین باعث می‌شود که اغلب ما متهم می‌شویم به اینکه سیاه نمایی کردیم و به جای حل مشکل، اصل مساله را تکذیب می‌کنند. اگر مدیران بتوانند صاحبان این آثار را در کنارشان ببینند و نه مقابل‌شان، اتفاقات بهتری می‌افتد. این آثار غالبا بازنمایی یک بحران است که متولی دارد و خیلی خوب می‌شود که متولی، کار را ببیند و کارشناسانه به حل آن بپردازد. به اعتقاد من مستند، وظیفه ارائه راه حل ندارد بلکه باید صورت مساله را مطرح کند.

حناچی همچنین درباره کلماتی چون ته سیگار، شیرابه زباله‌ها و کلاه کاسکت اظهار کرد: ته سیگار و شیرابه زباله ها به مسئولیت اجتماعی خود ما برمی‌گردد که اگرچه این مسئولیت بین مردم و جامعه متقابل است ولی فکر می‌کنم وظیفه مردم سنگین‌تر است. ما به عنوان یک شهروند باید مسئولیت اجتماعی‌مان را درست انجام دهیم و انتظار داشته باشیم که طرف مقابل هم کارش را درست انجام دهد. درباره کلاه کاسکت هم می توان گفت آن که استفاده نمی‌کند خودخواه است، چرا که اگر آسیب ببیند یعنی عزیزانش را نادیده گرفته است.

ویژه برنامه «تا جشنواره ۳۸» که به همت معاونت اجتماعی شهرداری تهران و برج میلاد و همراهی سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر برگزار شده، امروز سه شنبه ۸ بهمن در مرکز همایش های برج میلاد به کار خود پایان می‌دهد.

این برنامه به صورت زنده از تلویزیون تعاملی تیوا tva.ir  پخش می‌شود و ویدیوی هر برنامه نیز در سایت آپارات منتشر می‌شود.

 

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.