دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲
03:01 | | فجر 38

به جوانان به چشم تازه کار نگاه نمی کنم

به جوانان به چشم تازه کار نگاه نمی کنم

نشست معرفی فیلم سینمایی «دشمنان» ساخته علی درخشنده در آخرین روز برگزاری برنامه سینمایی «تا جشنواره ۳۸» با اجرای میثم محمدی برگزار شد.

 

به گزارش ستاد خبری «تا جشنواره ۳۸»، علی درخشنده کارگردان به همراه رویا افشار بازیگر در این جلسه حضور پیدا کردند تا درباره فیلم «دشمنان» و رونمایی آن در جشنواره صحبت کنند. ابتدا درخشنده به اتفاقات ناراحت‌کننده ای که اخیرا در کشور رخ داد اشاره کرد و به مردم تسلیت گفت.

وی همچنین در رابطه با تازه‌ترین اثر سینمایی خود گفت: روزی که فیلمنامه «بردیا یادگاری» به دستم رسید در همان وهله اول آن را به خانم افشار دادم تا نظرشان را بدانم، چون می‌دانستم که به شدت سختگیر هستند و زمانی که نظرشان مثبت بود بلافاصله پیشنهاد نقش را مطرح کردم. به همین خاطر احساس می‌کنم او نظر بهتری می‌تواند درباره فیلم بدهد.

رویا افشار نیز درباره این فیلم گفت: من به هیچ جوانی که تازه، وارد کار سینمای بلند می‌شود به چشم تازه کار نگاه نمی‌کنم چون این افراد کسانی هستند که جسارت حضور در این عرصه سخت را دارند. هر چند علی درخشنده سال‌ها تجربه حضور در سینما را دارد. همان‌طور که آقای درخشنده اشاره کرد بنده نسبت به فیلمنامه سختگیر هستم چون به نظرم ضامن اعتبار ما همین سختگیری‌هاست. در مورد این فیلمنامه باید بگویم موضوع عمیق اجتماعی دارد و به تاثیرات متقابل آدم‌های اجتماع بر یکدیگر اشاره می‌کند که گاهی خوشایند و گاهی ناخوشایند است. «دشمنان»، کاری فرهنگی – اجتماعی است که بخشی از مردم درگیرش هستند بنابراین حضورش در سینما لازم بود.

علی درخشنده نیز در این‌باره گفت: عواملی که قرار است در یک پروژه کار کنند همه باید در خدمت تفکری باشند که فیلمنامه رقم زده و محتوای مضمون را درک و قبول کنند. اگر کاری مورد پسند یکی از عوامل نباشد قطعا انگیزه ای برای اعمال یک کار خوب ندارد، اما خوشبختانه از مجید برزگر به عنوان تهیه کننده تا تک تک عوامل، همه چنین روحیه ای داشتند. بهترین اتفاق این بود که تمام تلاشمان را کردیم فیلمی بسازیم که در رده خاصی قرار نگیرد. «دشمنان» اگرچه درامی روانشناختی است اما امیدوارم برای همه اقشار جالب توجه و قابل تامل باشد. این فیلم کار کم دیالوگی است و در این مواقع اتفاقا کار صدا سخت‌تر است. ما به دنبال کمال بودیم هر چند که می‌دانیم ضعف‌هایی هم در کار وجود دارد.

افشار درباره تجربه بازی در این اثر گفت: خلق محیط برای بازی در این فیلم سخت بود. ما حتی در حین ضبط با هم بحث می‌کردیم چون برای‌مان مهم بود که می‌خواهیم چه نتیجه ای را روی پرده ببریم. تمام تلاشم را کردم آنچه که مورد نظر کارگردان بود را انجام دهم و به گونه ای بازی کنم که مردم هم احترام‌شان حفظ شود.

رویا افشار همچنین درباره ته سیگار، شیرابه زباله و کلاه کاسکت گفت: از آنجا که غالبا از موتور استفاده می کنم با کلاه کاسکت خیلی موافقم. این ابزاری برای تامین جان است و می‌تواند موتورسیکلت را که بهترین وسیله بعد از دوچرخه است، دلپذیرتر کند. در دو مورد دیگر هم می‌توان گفت برای مردم اهل گل و گلاب دیدن شیرابه زباله و ته سیگار خیلی قشنگ نیست و بنابراین حتما باید فرهنگسازی کرد. 

درخشنده نیز در سخنانی اظهار کرد: در جهان هستی اگر من به عنوان یک انسان محیط پیرامونم را به چشم نعمت ببینم و حضور خداوند را حس کنم قطعا قدرشناس‌تر خواهم بود.

ویژه برنامه «تا جشنواره ۳۸» به همت معاونت اجتماعی شهرداری تهران و برج میلاد با همراهی سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر امروز سه شنبه ۸ بهمن در مرکز همایش های برج میلاد به کار خود پایان داد.

این برنامه به صورت زنده از تلویزیون تعاملی تیوا tva.ir  پخش  و ویدیوی هر برنامه نیز در سایت آپارات منتشر شد.

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.