جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲
21:44 | | فجر 38

پیش‌داوری درباره داوران جشنواره 

پیش‌داوری درباره داوران جشنواره 

نرگس آبیار، تورج اصلانی، عباس بلوندی، رضا پورحسین، فریدون جیرانی، سعید راد، محمدمهدی عسگرپور، طهماسب صلح جو و مازیار میری، ۹ داوری هستند که ۲۲ فیلم بخش سودای سیمرغ (مسابقه سینمای ایران) سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر را داوری خواهند کرد. از حالا کنجکاوی ها و گمانه زنی ها برای قضاوت و آرای این سینماگران آغاز شده و خیلی ها دوست دارند بدانند نظر نهایی آنها روی کدام یک از فیلم ها و صاحبان آثار سینمایی خواهد بود. ما در این گزارش، ضمن شخم زدن پیشینه حضور این داوران در ترکیب های داوری و هیات های انتخاب دوره های مختلف جشنواره فیلم فجر و همچنین کارنامه جوایز و نامزدی های آنها در این رویداد سینمایی، سوابق همکاری هایشان با کارگردان ها و تهیه کننده های فیلم های سودای سیمرغ امسال را هم گردآوری کرده ایم و پیش روی شما قرار داده ایم تا کمی در قالب یک بازی سینمایی، بشود حدس هایی زد درباره این‌که رای احتمالی این داوران، کدام‌یک از فیلم ها و فیلم سازان و تهیه کننده ها هستند.

 

سابقه داوری و هیات انتخاب جشنواره فیلم فجر: ندارد.

سابقه جوایز و نامزدی در جشنواره فیلم فجر: او در بیست و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر در بخش فیلم‌های اول و دوم، جایزه بهترین فیلمبردار برای فیلم‌های بدرود بغداد (مهدی نادری) و زمزمه با باد (شهرام علیدی) را دریافت کرد.

سابقه همکاری با سوداگران سیمرغ این دوره: او در بیست و نهمین دوره جشنواره فیلم فجر، مدیر فیلمبرداری سوت پایان به کارگردانی نیکی کریمی بود که امسال کارگردان فیلم آتابای در بخش سودای سیمرغ است. اصلانی همچنین در دو فیلم به کارگردانی سامان سالور، مدیر فیلمبرداری بوده است: ترانه تنهایی تهران و چند کیلو خرما برای مراسم تدفین. سالور امسال با سه کام حبس در بخش مسابقه حضور دارد.

سابقه داوری و هیات انتخاب جشنواره فیلم فجر: ندارد.

سابقه جوایز و نامزدی در جشنواره فیلم فجر: او در سی و ششمین دوره جشنواره فیلم فجر برای فیلم سرو زیر آب ساخته محمدعلی باشه آهنگر، برنده سیمرغ بلورین بهترین طراحی صحنه شد. در دوره سی ام این جایزه را برای فیلم ملکه به دست آورد و در دوره بیست و هشتم هم برای فیلم شب واقعه، سیمرغ را دریافت کرد. بلوندی همچنین ۴ بار هم نامزد دریافت این جایزه بود از جمله برای طراحی صحنه و لباس فیلم چ حاتمی کیا در دوره سی و دوم.

 

سابقه همکاری با سوداگران سیمرغ این دوره: او در میان سوداگران سیمرغ دوره سی و هشتم، بیشترین همکاری را با سعید سعدی، تهیه‌کننده داشت؛ از جمله در فیلم‌های ۵۰ قدم آخر، اینجا شهر دیگری است، موش و مثل یک قصه. سعدی امسال در جشنواره، تهیه‌کننده فیلم تومان است. بلوندی همچنین با ابراهیم حاتمی کیا در چ، همکاری داشت که امسال فیلم خروج را در بخش سودای سیمرغ دارد. بلوندی در دو فیلم اینجا شهر دیگری است و ملکه هم با سعید ملکان همکاری کرد که امسال روز صفر را تهیه و کارگردانی کرده است. همکاری با سهیل بیرقی (کارگردانی که با عامه پسند در بخش مسابقه حاضر است) هم در کارنامه بلوندی به چشم می خورد و در شب واقعه که بلوندی، طراح صحنه و لباس آن بود، بیرقی دستیار دوم کارگردان بود. از دیگر تهیه کننده های حاضر در سودای سیمرغ امسال که بلوندی با او همکاری کرده، می توان از محمدرضا تخت کشیان (تهیه کننده روز بلوا) نام برد که این دو در فیلم یتیمخانه ایران با هم کار کرده بودند.

 

سابقه داوری و هیات انتخاب جشنواره فیلم فجر: ندارد.

سابقه جوایز و نامزدی در جشنواره فیلم فجر: ندارد.

سابقه همکاری با سوداگران سیمرغ این دوره: ندارد.

 

سابقه داوری و هیات انتخاب جشنواره فیلم فجر: او در سی و چهارمین دوره جشنواره فیلم فجر، عضو هیات انتخاب بود و سینماگرانی چون محمد احسانی، شهرام اسدی، محمدباقر قهرمانی، حسین کرمی، علیرضا شجاع نوری و رضا مقصودی او را همراهی می کردند. سیمرغ بلورین بهترین فیلم آن دوره به ایستاده در غبار به کارگردانی محمدحسین مهدویان رسید و سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی را هم سعید روستایی برای ابد و یک روز دریافت کرد. او در سی‌امین دوره‌هم عضو هیات داوران بخش‌بین‌الملل بود.

جیرانی همچنین در بیست و نهمین دوره جشنواره فیلم فجر، همراه سعید سهیلی، پروانه معصومی و وحید جلیلی، از اعضای هیات داوران فیلم های اول بود که در نهایت سیمرغ بلورین بهترین فیلم به سفر‌سرخ ساخته حمید فرخ نژاد اعطا شد.

او در بیستمین دوره جشنواره فیلم فجر هم عضو هیات انتخاب فیلم های خارجی بود، همراه جلیل اکبری صحت، نوشابه امیری، پرویز صمدی مقدم، ابوالقاسم طالبی، هوشنگ گلمکانی، علی معلم، سیدغلامرضا موسوی که سرانجام فیلم در ستایش عشق ساخته ژان لوک گدار، در این بخش برنده شد.

سابقه جوایز و نامزدی در جشنواره فیلم فجر: جیرانی در دوره بیست و یکم جشنواره فیلم فجر برای صورتی، نامزد دریافت سیمرغ بهترین فیلمنامه شد.

سابقه همکاری با سوداگران سیمرغ این دوره: از میان کارگردان ها و تهیه کننده های بخش مسابقه این دوره جشنواره فیلم فجر، جیرانی بیشتر از همه با سیدغلامرضا موسوی (تهیه کننده فیلم قصیده گاو سفید) و رسول صدرعاملی (تهیه کننده شنای پروانه) همکاری داشته است. تهیه‌کننده فیلم های من مادر هستم، پارک وی، صورتی و قرمز که جیرانی کارگردان آنهاست، موسوی بود. همچنین آفتاب‌نشین‌ها که جیرانی در آن دستیار کارگردان بود، تهیه‌کنندگی‌اش را موسوی به عهده داشت. جیرانی نویسنده فیلمنامه‌های در کمال خونسردی، گل‌های داودی و رهایی بود که صدرعاملی تهیه کننده فیلم اول و کارگردان آن دو فیلم بعدی است. محمدرضا تخت‌کشیان تهیه‌کننده‌ای که در بخش سودای سیمرغ این دوره، فیلم روز بلوا (به کارگردانی بهروز شعیبی) را دارد، سال‌ها قبل تهیه کننده فیلم آب و آتش به کارگردانی جیرانی بود. نکته جالب دیگر همکاری شعیبی با جیرانی است، او در سالاد فصل، دستیار اول جیرانی بود.

 

سابقه داوری و هیات انتخاب جشنواره فیلم فجر: ندارد.

سابقه جوایز و نامزدی در جشنواره فیلم فجر: او در بخش نگاه نو سی‌امین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم گیرنده، برنده دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول مرد شد.

سابقه همکاری با سوداگران سیمرغ این دوره: راد در فیلم چ به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا- که امسال با فیلم خروج در جشنواره حضور دارد- نقش تیمسار فلاحی را بازی کرد. این بازیگر سابقه همکاری با جواد نوروزبیگی، تهیه کننده فیلم «خون شد» ساخته مسعود کیمیایی را هم دارد که در بخش سودای سیمرغ رقابت می کند. راد بازیگر فیلم پروانگی به تهیه کنندگی نوروزبیگی بود. راد و کیمیایی (کارگردان خون شد) هم که سال ها پیش در خط قرمز با هم همکاری کرده بودند.

 

سابقه داوری و هیات انتخاب جشنواره فیلم فجر: او در بیست‌و هفتمین دوره عضو هیات داوران بخش بین‌الملل بود که سیمرغ بهترین فیلم به «برف» ساخته آیدا بگیج رسید.

سابقه جوایز و نامزدی در جشنواره فیلم فجر: عسگرپور در دوره های بیست و دوم و بیست و پنجم جشنواره فیلم فجر، برای کارگردانی فیلم های قدمگاه و اقلیما، نامزد دریافت جایزه در بخش های بهترین کارگردانی، بهترین فیلم اول و دوم بود. او همچنین در دوره سی‌ودوم هم برای میهمان داریم، سیمرغ بلورین بهترین فیلم آسیایی جام جهان‌نما (مسابقه سینمای بین‌الملل) را به دست آورد.

سابقه همکاری با سوداگران سیمرغ این دوره: تهیه کننده دو فیلم به کارگردانی عسگرپور، محمدرضا تخت‌کشیان بود: هفت و پنج دقیقه و قدمگاه. تخت کشیان امسال با تهیه‌کنندگی روز بلوا در سودای سیمرغ حضور دارد. عسگرپور همچنین سابقه همکاری با سعید ملکان را هم دارد. او در فیلم ویلایی ها که ملکان، تهیه کننده و طراح چهره‌پردازی بوده است، مشاور کارگردان بود. ملکان امسال به عنوان تهیه‌کننده و کارگردان روز صفر در جشنواره سی و هشتم فیلم فجر حاضر است.

 

سابقه داوری و هیات انتخاب جشنواره فیلم فجر: این منتقد در بیست و نهمین دوره جشنواره فیلم فجر، عضو هیات داوران فیلم های بلند ویدئویی بود و سینماگرانی چون عباس رافعی، محمدرضا عباسیان، محمدعلی نجفی و شهاب ملت خواه او را همراهی می کردند. سیمرغ بلورین بهترین فیلم این بخش در آن دوره به همسنگار (مهدی کبیری و صدا و سیمای مرکز بوشهر) رسید.

صلح جو در بیست و هفتمین دوره جشنواره هم همراه فرید فرخنده‌کیش، محمدرضا عرب، محمدرضا مختاری و منوچهر طیاب، عضو هیات انتخاب و هیات داوران فیلم های مستند بود که سرانجام سیمرغ این بخش به چه سرسبز بود دره ما (فرشته جغتایی) رسید.

سابقه جوایز و نامزدی در جشنواره فیلم فجر: ندارد.

سابقه همکاری با سوداگران سیمرغ این دوره: ندارد.

 

سابقه داوری و هیات انتخاب جشنواره فیلم فجر: میری در دوره گذشته (سی و هفتم) فیلم فجر، همراه محمد آفریده، حبیب احمدزاده، آیدا پناهنده و سعید سهیلی، عضو هیات داوران بخش نگاه نو و فیلم های کوتاه و مستند بود که در نهایت این فیلم ها در این بخش ها برنده شدند: بچه خور ساخته محمد کارت (بهترین فیلم کوتاه)، بهارستان خانه ملت ساخته بابک بهداد (بهترین فیلم مستند) و مسخره باز ساخته همایون غنی زاده (بهترین فیلم نگاه نو).

میری در سی و دومین دوره جشنواره فیلم فجر هم همراه ابراهیم داروغه زاده، مجید رضابالا، داریوش فرهنگ، حسین کرمی، محمدحسین لطیفی و علی معلم، عضو هیات انتخاب بخش سودای سیمرغ بود که جایزه بهترین فیلم بطور مشترک به آذر، شهدخت، پرویز و دیگران ساخته بهروز افخمی و رستاخیز ساخته احمدرضا درویش رسید و سیمرغ بهترین کارگردانی را هم درویش دریافت کرد.

سابقه جوایز و نامزدی در جشنواره فیلم فجر: میری در بخش بین الملل نوزدهمین دوره جشنواره برای ساخت قطعه ناتمام دیپلم افتخار دریافت کرد و حوض نقاشی به کارگردانی او هم در سی و یکمین دوره جشنواره، برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه تماشاگران شد.

سابقه همکاری با سوداگران سیمرغ این دوره: از میان کارگردان ها و تهیه کننده های بخش سودای سیمرغ این دوره جشنواره، میری قبلا با دو سینماگر همکاری کرده بود؛ یکی سعید ملکان (کارگردان و تهیه کننده روز صفر) در فیلم در سکوت (فیلمی که میری مشاور کارگردان بود و ملکان تهیه کننده و طراح چهره پردازی آن) و دیگری هم نیکی کریمی (کارگردان و تهیه کننده آتابای) در فیلم آذر به تهیه کنندگی نیکی کریمی که میری مجری طرح آن بود.

 

 

نرگس آبیار

 تنها داور خانم جشنواره

نرگس آبیار  کارگردان فیلم‌های شیار۱۴۳، نفس و شبی که ماه کامل شد، تنها داور خانم سی‌و هشتمین جشنواره فیلم فجر است

سابقه داوری و هیات انتخاب جشنواره فیلم فجر: او پیش از این تنها یک بار و در

سی و پنجمین دوره جشنواره فیلم فجر، عضو هیات انتخاب بوده که سیدضیاء هاشمی، محمدعلی حسین نژاد، عماد افروغ، حسین کرمی، جمال امید، طاها حسین مرقاتی او را همراهی می کردند.

سیمرغ بلورین بهترین فیلم آن دوره به ماجرای نیمروز ساخته محمدحسین مهدویان تعلق گرفت که امسال فیلم درخت گردو را در جشنواره دارد.

سابقه جوایز و نامزدی در جشنواره فیلم فجر: او در دوره سی و هفتم جشنواره فیلم فجر، برای کارگردانی شبی که ماه کامل شد، سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی را دریافت کرد و در بخش فیلم و فیلمنامه هم نامزد دریافت جایزه بود.

فیلم شیار۱۴۳ به کارگردانی آبیار هم در سی و دومین جشنواره فیلم فجر، سیمرغ مردمی را به دست آورد.

سابقه همکاری با سوداگران سیمرغ این دوره: در کارنامه آبیار، سابقه همکاری با هیچ کدام از کارگردان ها و تهیه کننده های سودای سیمرغ امسال به چشم نمی خورد، هرچند او در اظهاراتی در برنامه هفت چند سال قبل که در خبرآنلاین منتشر شده، از علاقه اش به سینمای ابراهیم حاتمی کیا صحبت کرده بود. او گفت: «آقای حاتمی کیا ستاره ای در ذهن من هستند و می درخشند و من سال ها با فیلم هایشان زندگی و گریه کرده ام.»

منبع:جام جم

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.