جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳
04:17 | | فجر 38

سکانس اول؛ رنگ سپید امید

سکانس اول؛ رنگ سپید امید

سی‌و‌هشتمین جشنواره فیلم فجر در میان بارش دانه‌های سپید برف و با حضور پررنگ فیلمسازان و اهالی رسانه به جریان افتاد.

 

در نخستین روز از جشنواره  در حالی که مخاطبان در سالن‌های سینما بودند برف محیط پردیس ملت را سپید پوش کرد و اهالی سینما و مخاطبان پس از خروج از سالن‌ها شوکه شدند و حال فرح‌بخشی پیدا کردند. در روزی که تهران چهره پاکی داشت و کوه‌ها با شفافیت تمام، جشنواره را چشم‌نواز کردند و امید را به پردیس ملت آوردند.

 

راهروی خاطره انگیز

عکاسان و تصویربرداران از ساعات اولیه صبح و از زمانی که خورشید کمی بیشتر بر بلندای آسمان ایستاده بود و گاهی سرمای زمستانی را گرم می‌کرد ، در گوشه و کنار پردیس ملت حاضر بودند تا هیچ سوژه‌ای را برای عکاسی از دست ندهند. هر کسی دوربین را به سمتی می‌گرفت و بعد در سایه‌ای عکس‌هایش را وارسی می‌کرد تا مبادا اشکالی در آن راه پیدا کند. برای همین مخاطبان با راهرویی که در ورودی پردیس بود عکس‌های یادگاری می‌گرفتند. راهرویی که تصویری خاطره‌انگیز از چراغانی‌های اول انقلاب که به مناسبت دهه فجر بر چهره شهر می‌نشست را تداعی می‌کرد.

 

هیاهوی جشنواره

از همان ساعات نخستین اکران فیلم‌ها، راهرو‌ها و سالن‌های پردیس ملت مملو از جمعیت بود و صف‌های طولانی در پشت درهای سالن‌های مختلف اکران فیلم به وجود آمد. قبل از آغاز هر فیلم گپ‌ها و گفت‌وگو‌ها درباره کیفیت آثار جشنواره در جریان بود. اتفاقی که بعد از تماشای هر فیلم با شور و حرارت بیشتری پیگیری می‌شد و هرکسی تلاش می‌کرد دیدگاه خودش را بازگو کند و گاهی مخالفت‌ها و موافقت‌ها اوج می‌گرفت و به هیاهویی بدل می‌شد. هیاهویی که بدون آن انگار جشنواره معنایی ندارد و هر سال همه منتظرند تا دوباره این لحظات را در کنار دوستانشان دنبال کنند.

 

نشست‌های خبری بی‌حاشیه

جلسات نقد و بررسی آثار هم بسیار منظم برگزار شد و در هر نشست، تا آنجا که ممکن بود همه عوامل فیلم‌ حضور پیدا کردند و در کمال احترام به پرسش و پاسخ خبرنگاران پاسخ گفتند و عکس‌هایی را برای یادگار ثبت کردند. خبرنگاران تلویزیونی پس از پایان هر نشست پشت درهای سالن تشریفات در انتظار بازیگران و کارگردان‌ فیلم‌ها می‌ایستادند و پس از خروج بازیگران از محل تشریفات هر کدام در گوشه‌ای به انجام مصاحبه و گفت‌و‌گو درباره آثار می‌پرداختند.

 

خبرنگاران مشغول به کارند

طبقات زیرین پردیس ملت هم حضور پررنگ خبرنگاران را به خود دید. آنجا که بر روی میزهای به هم پیوسته هر خبرنگاری لپ‌تاپی در برابر خود گشوده بود و تلاش می‌کرد تا در سریع‌ترین فرصت ممکن اخبار جشنواره را اطلاع‌رسانی کند. پیرامون فضای نشیمن خبرنگاران، پوسترهایی از آثار سال‌های گذشته جشنواره نصب شده بود که حال و هوای طبقه زیرین پردیس را سینمایی‌تر کرده و از لحاظ تصویری بسیار انرژی بخش بود. پوستر فیلم‌های امسال جشنواره در رمپ‌ها و راهروهای پردیس ملت در قطع بزرگ‌تری نصب شده بود که آن‌ها هم مورد توجه قرار گرفتند و حتی صحبت‌هایی درباره شکل این پوستر‌ها به میان می‌آمد.

 

پیام مهر به سوی سیستان و بلوچستان

کاروان مهر جشنواره برای مردم سیل زده سیستان و بلوچستان هم امروز از مقابل پردیس ملت به سوی این مردمان نازنین حرکت کرد. اتفاقی که بی سر و صدا برگزار شد و هیاهویی را به پا نکرد که بخواهد از ارج و قرب آن کاسته شود بلکه می‌خواست پیامی باشد که سینماگران با مهر برای مردمان سیستان و بلوچستان و برای همدردی با آن‌ها فرستادند. محمد نصیری رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر در کنار سینماگران حاضر شد تا برای کودکان بلوچستانی لوازم‌‌التحریر تامین کنند.

 

نقدهای جذاب در قاب تلویزیون

برنامه‌های زنده تلویزیونی هم امروز پر رونق بودند. یکی از اتفاق‌های جالب توجه، اجرای همزمان دو برنامه نقد برای دو شبکه متفاوت در کنار هم بود. همزمان که در یک برنامه  یکی از منتقدان نقدی را به فیلمی وارد می‌کرد، در سوی دیگر و در برنامه‌ای دیگر، منتقدی بر روی آنتن زنده به صحبت‌های او اشاره کرده و به مخاطبان گفته بود که با صحبت‌های منتقد دیگر در برنامه دیگر موافق نیست. البته این اشاره سویه‌ای طنز داشت و منتقدان کمی فضای برنامه را جذاب‌تر کردند.

 

ورود چهره‌های غیرسینمایی

امروز چهره‌های مختلف ادبی، ورزشی و تلویزیونی هم در کنار فیلمسازان و خبرنگاران حضور داشتند. مهدی یزدانی خرم، نویسنده و روزنامه نگار، سید بشیر حسینی داور برنامه عصر جدید، احسان کرمی مجری و بازیگر، مژده لواسانی مجری، نیما حسنی نسب منتقد، پدرام کریمی مجری تلویزیون  و افشین عبداللهیان تهیه کننده و مجری ورزشی چهره‌هایی بودند که در پردیس سینمایی ملت حضور داشتند. البته ابراهیم داروغه‌زاده دبیر جشنواره از همان ساعات اولیه شروع به کار جشنواره همراه با علاقمندان به سینما تا آخرین لحظات اکران فیلم‌ها در سالن‌های پردیس حاضر بودند و تماشای فیلم‌های مستند و کوتاه جشنواره را هم از دست ندادند.

علیرضا بخشی

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.