چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲
05:12 | | فجر 38

شرکا؛ «سه کام حبس» یکی از فیلم‌های مهم امسال است

شرکا؛ «سه کام حبس» یکی از فیلم‌های مهم امسال است

نخستین برنامه «سودای سیمرغ» ویژه برگزاری سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر به تهیه‌کنندگی «محمدجواد طالبی» و با اجرا و سردبیری «امیرعباس صباغ» از رادیو گفتگو اجرا شد.

به گزارش ستادخبری جشنواره فیلم فجر؛ در این برنامه با حضور آنتونیا شرکا(منتقد)، سامان سالور(کارگردان)، ساسان سالور(تهیه‌کننده)، متین ستوده(بازیگر) به بررسی فیلم سه کام حبس و دو فیلم دیگر به نمایش درآمده در روز نخست سینمای رسانه‌ها پرداخته شد.

ساسان سالور با اشاره به هزینه چهارمیلیاردی فیلم، از شرایط تولید و تهیه فیلم‌های اجتماعی گفت و افزود؛ درسینمای ایران آن‌قدری که به بخش سرگرمی توجه می‌شود به فیلم‌های اجتماعی آن کانون توجه را ندارد این میل و رغبت برای کارگردن در این حوزه را کم می‌کند. قصه فیلم دوسال پیش نوشته شد و ربطی به مسائل اقتصادی یکی دوسال اخیر ندارد و «سه کام حبس» بازگشت مقتدرانه سامان سالور به سینمای مستقلی‌ست که همیشه آن را دوست داشته و نقطه قوت آن قصه فیلم است.
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود تاکید کرد؛ پایانی که در فیلم می‌بینیم سرانجام طبیعی و منطقی مسیری‌ست که از ابتدای فیلم آغاز شده و نمی‌توانستیم با یک پایان خوش همه چیز را تغییر دهیم.

«سامان سالور» هم در این برنامه مخاطبان فیلمش را تمام افرادی دانست که با بلندپروازی، دنبال تغییر یک شبه موقعیت خود در زندگی هستند و ادامه داد؛ بسیار تلاش کردم که ریتم فیلم باعث خستگی تماشاگر نشود.

«متین ستوده» نیز با توضیح اینکه کیفیت نقش او بر کمیت آن غلبه کرده است، درباره تلخی این فیلم گفت؛ اگر «سه کام حبس» درست دیده شود، می‌تواند از بسیاری از تلخی‌های واقعی در جامعه جلوگیری کند و قطعا هر کسی که این فیلم را می‌بیند با آن ارتباط برقرار می‌کند.

«آنتونیا شرکا» منتقد این برنامه پیش‌بینی کرد فیلم جدید سالور، از مهمترین فیلم‌های جشنواره امسال باشد و فیلم «قصیده گاو سفید»(بهتاش صناعی‌ها) را در مقایسه با فیلم اول کارگردانش، فیلم کامل‌تر و پخته‌تری دانست و افزود؛ روایت بدون فراز و فرود «قصیده گاو سفید» ناشی از سوژه و مسیر داستان است که در آن مرگ حضور پررنگی دارد که سعی دارد مفاهیم عمیق انسانی را به تماشاگر منتقل کند.
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود اشاره کرد؛ فیلم «درخت گردو»(محمدحسین مهدویان) را قبل از جشنواره دیدم و به نظرم مهدویان برای اولین بار سراغ ساخت یک ملودرام رفته و قلب تماشاگر را هدف قرار داده است.

مرور اخبار روزانه جشنواره و تحلیل رابطه سینما و رسانه با حضور «سیدبشیر حسینی» از دیگر بخش‌های این برنامه بود.
ویژه برنامه «سودای سیمرغ» هر شب ساعت ۲۰ الی ۲۱ از رادیو گفتگو به صورت زنده از محل اختصاصی رسانه‌های دیداری و شنیداری پردیس ملت پخش می‌شود.

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.