شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳
01:26 | | فجر 38

بخش مستند از سینمای ایران جلوتر است

بخش مستند از سینمای ایران جلوتر است

هرسال سینمای ایران شاهد فیلم‌هایی است که در بخش نگاه نو ساخته می‌شوند.فیلم‌هایی که همیشه جزو فیلم‌های برتر جشنواره فجر به شمار می‌روند.

در حال حاضر نزدیک به سه دهه است که نسلی از فیلمسازان جوان با فکرهای جدیدی وارد این عرصه می‌شوند و با ساخت فیلم‌های کوتاه و مستند شروع به فیلسمازی می‌کنند و وارد سینما می‌شوند و توانایی‌هایشان را به ثمر می‌رسانند.

به عنوان یک تماشاگر پیگیر در جشنواره فجر همیشه بخش فیلم کوتاه و نگاه نو برایم جذاب بوده چرا که  افرادی که از حوزه فیلم کوتاه به جایگاه بالایی رسیده‌اند را می‌شناسم و می‌دانم چگونه از جشنواره فیلم کوتاه به ساخت فیلم‌های سینمایی می‌رسند.

به نظرم بخش فیلم کوتاه، پرثمرترین بخش جشنواره است به دلیل اینکه ویترینی فراهم می‌کند تا اولین تجربه فیلمسازان در این بخش دیده شود. جشنواره فجر تنها ادای دینی به بخش فیلم کوتاه و مستند می‌کند زیرا جشنواره‌هایی به صورت تخصصی فقط برای این دو حوزه در طی سال برگزار می‌شود.

فکر می‌کنم جشنواره فجر متعلق به جامعه سینما دوست کشورمان است. به این جشنواره باید با این دید نگاه کرد که یک مهمانی بزرگ سینمایی قرار است برگزار شود که قشر سینمایی ایران جذب آن می‌شوند، از دانشجویان گرفته تا قشر فرهنگی یا مردم عادی. حیف است که این قشر تنها یک ژانر از سینما را بشناسند و بهتر است با فیلم‌های مستند و کوتاه که بخش بزرگی از فیلمسازی به صورت حرفه‌ای در ایران را به خود اختصاص می‌دهند اما در گونه‌های دیگر تولید می‌شوند نیز آشنا شوند.

امیدوارم امسال نیز شاهد تولیدات خوبی در این حوزه‌ها باشیم. فیلم‌های بخش نگاه نو و مستند را از قبل رصد کرده‌ام و می‌دانم با فیلم‌های خوبی روبه‌رو خواهیم بود.

به جرات می‌گویم بخش مستند از لحاظ ساختار، مضمون و ارزش هنوز با فاصله زیادی از سینمای ایران جلوتر است. نمی‌خواهم سینمای داستانی را بی ارزش کنم بلکه منظورم برآیند کلی از شرایط است.

خوشبختانه فیلم مستند در سال‌های اخیر پیشرفت چشمگیری داشته و فیلمسازان جدیت خود را در این عرصه نشان داده‌اند. امیدوارم جشنواره فیلم فجر بتواند شرایط بهتری برای دیده شدن آثار مستند فراهم کند.

سال‌ها پیش معتقد بودم جشنواره فجر محلی برای نمایش فیلم‌های بدنه‌ سینما‌ی ایران شده‌است، به همین خاطر فیلم‌های مستند و کوتاه همیشه کمرنگ هستند. روندی که در سال‌های گذشته طی شده و حالا رو به بهبود است، زیرا مسئولان متوجه میزان اهمیت و جایگاه درست این فیلم‌ها در جامعه و سینما شده‌اند.

امیدوارم تداوم حضور فیلم‌های مستند و کوتاه در جشنواره فجر بتواند آن‌ها را از سایه فیلم‌های بلند و سینمایی بیرون بیاورد تا بتوانند تماشاگران جدی پیدا کنند و راهی برای بهتر دیده شدنشان در عرصه‌های مختلف باز شود.

مهدی جعفری، عضو هیئت داوران بخش‌های مستند، فیلم کوتاه و نگاه نو

 

 

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.