یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲
02:46 | | فجر 38

روزنوشت فجر ۲ | روز بازی‌های دشوار

روزنوشت فجر ۲ | روز بازی‌های دشوار

دومین روز جشنواره سی هشتم و در پردیس ملت با حضور اهالی مطبوعات و با سه اکران اصلی پیگیری شد و سه فیلم «شنای پروانه» ، «بیصدا حلزون»و «تومان» به نمایش در آمدند. فیلم‌هایی که حال و هوا و ساختار متفاوتی نسبت به آنچه در روز اول اکران شد، داشتند و نقدهای متفاوتی را هم به خود خواهند دید.

تومان

چه اشکالی دارد از آخرین فیلم اکران اصلی شروع کنیم؛ «تومان»، ساخته مرتضی فرشباف می‌تواند در میان فیلم‌های متفاوت جشنواره امسال قرار بگیرد. تومان در بین ۶ تیم به نمایش درآمده در جشنواره ، شاید تنها فیلمی باشد که با همان دنده یک و بدون اینکه مخاطب زحمت زیادی را متحمل شود به دقیقه ۴۵ می‌رسد. فیلم شبیه فیلم‌های مستقل سینمای دهه نود مکزیک است و داستان دوستانی را روایت می‌کند که در دنیای بت و شرط بندی دنبال رسیدن به آرزوهای جاه‌طلبانه‌شان هستند. فیلم از همان شروع به مخاطب، توانایی‌های خودش را نشان می‌دهد و با وجود اینکه ستاره ای برای جلب اعتماد و تاثیر بر روی پیش‌فرض‌ها ندارد خیلی زود بازی‌های باورپذیرش خودشان را نشان می دهند. نه فقط سعید مولویان و مجتبی پیرزاده که حتی بازیگران نقش‌های کوچک نمایشی باورپذیر و تنیده شده در بافت فیلم دارند. داستان عوامل جذابیت را از ابتدا تا پایان حفظ می کند، قمار ، پول ، رفاقت مردانه، عشق و خیانت و شکست‌های بزرگ.

 بی‌صداحلزون

فیلمی که داستانش حول زندگی پرمشکل ناشنوایان می‌گذرد اما بیش از هرچیزی محفلی است برای ارائه یک بازی متفاوت از هانیه توسلی. توسلی در یکی از متفاوت‌ترین نقش‌های زندگی‌اش این بار در نقش زنی که ناشنوا است بازی می‌کند. از آن نقش‌هایی که یک بازیگر حرفه‌ای به دنبال آن می گردد. آنچه بازی توسلی را در این فیلم قابل توجه کرده ، نه فقط تسلطش بر روی صحبت با زبان ایما و اشاره که چهره‌ای است که ردپای دشواری ارتباط برقرار کردن یک ناشنوا با جامعه‌ای که کاملا براساس خواست و زندگی شنواها شکل گرفته روی آن به خوبی مشخص است.

شنای پروانه

از نظر اسم و بارمعنایی آن در ارتباط با فیلم «شنای پروانه» می‌توان گفت بسیار خلاقانه بوده است. فیلم داستان انتشار فیلم زنی به اسم پروانه در استخر است که شوهرش یکی از گنده لات‌های تهران است. فیلم در دنیای اراذل و اوباش می‌گذرد هرچند قهرمان فیلم با بازی جواد عزتی می‌خواهد کماکان در این جامعه بی‌رحم خوب بماند. آنچه حتی قبل پخش از نمایش فیلم و با پخش شدن تیزر فیلم خیلی‌ها را در انتظار گذاشت دیدن بازی امیرآقایی در نقشی متفاوت به عنوان یک گنده لات امروزی بود. هرچند آقایی در مجموعه نقش‌های مکمل قرار دارد و این جواد عزتی است که به عنوان نقش اول مرد  تقریبا در تمام صحنه‌های فیلم حضور دارد. ماموریتی سخت برای یک بازیگر که باید در حدود نود دقیقه بازی متدوامی داشته باشد.

امید ذاکری‌نیا

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.