یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲
17:32 | | فجر 38

روز چهارم جشنواره با رسانه‌ها

روز چهارم جشنواره با رسانه‌ها

برپایی سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر امروز ۱۵ بهمن و در روز چهارم جشنواره با بازتاب گسترده‌ای روبه‌رو شد. 
به گزارش جشنواره فیلم فجر، سینمای رسانه مطابق هرسال پذیرای جمع کثیری از اهالی قلم است و هرکدام از دید خود بزرگ‌ترین رویداد سینمایی ایران را رصد می‌کنند. مطبوعات و رسانه‌ها از اولین روز درتلاش‌اند تا به بهترین نحو اخبار سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر را به اطلاع علاقه‌مندان هنر هفتم برسانند. در نیمه بهمن‌ماه دفتر فجر سی‌و هشتم به صفحه چهارم رسید و تا به امروز ۹ فیلم‌سینمایی، ۳ مستند و ۳ فیلم کوتاه در کاخ جشنواره فیلم فجر اکران شده‌اند؛ در این میان فیلم‌های «سه کام حبس»، «شنای پروانه» و «روز صفر» بیش از سایر آثار، سوژه رسانه‌ها بودند. «درخت گردو» ساخته محمدحسین مهدویان که در روز چهارم در کاخ جشنواره اکران می‌شود نیز در مرکز توجه رسانه‌ها است. طبق قرار هر روزه‌ فجر سی و هشتم را از نگاه متفاوت رسانه‌ها بررسی می‌کنیم. 

روزنامه ایران
«درخت گردو» محمدحسین مهدویان فیلمی با موضوع بمباران شیمیایی شهر سردشت سوژه امروز روزنامه ایران بود. «کسانی که نمی‌خواهند بشنوند، نمی‌شنوند» عنوان مصاحبه محمدحسین مهدویان با این روزنامه است.

روزنامه سازندگی
صفحه اول روزنامه سازندگی به تصویری از ساعد سهیلی در سکانسی از فیلم «روز صفر» به کارگردانی سعید ملکان اختصاص دارد. سازندگی نوشت: «روز صفر» ساخته سعید ملکان روایتی است نفس‌گیر از زمین‌گیر کردن عبدالمالک ریگی و حماسه‌ای درباره پسران ایران. ویژه‌نامه سینمایی سازندگی هم به بررسی فیلم «درخت گردو» ساخته محمدحسین مهدویان با عنوان «سوختن در آب» می‌پردازد.

روزنامه جام جم
فیلم «شنای پروانه» به کارگردانی محمد کارت همچنان سوژه رسانه‌ها است. روزنامه جام جم عنوان پرسر و صداترین فیلم جشنواره را به اولین اثر بلند محمد کارت اختصاص داد. «قصه خوب بچه‌های بد» تیتر جام جم برای داستان گنده‌لات‌های جنوب شهری است. «سیمرغ هستم از ایران» عنوان جالب این روزنامه برای گزارشی از تندیس‌های سی‌و هشتمین جشنواره فیلم فجر است که در داخل ایران تولید شده‌اند. 

روزنامه شرق
«رمزگشایی از یک حادثه» عنوان روزنامه شرق برای یادداشت محمدعطریانفر در خصوص فیلم «روز صفر» است.

روزنامه جوان
خشونت رام شده در «شنای پروانه» را جوان در نقد فیلم محمد کارت نوشت. مهدویان همچنان مقتدر با «درخت گردو» نیز عنوان دیگر این روزنامه از فیلم‌های سی و هشتمین جشنواره فجر است. 

روزنامه صبح نو
صبح نو گفت‌و گویی با برزو نیک‌نژاد کارگردان فیلم «دوزیست» داشته است. در بخشی از این گفت‌و گو آمده است: «این جشنواره از نعمت اعتبار و آبروی بزرگان رشد کرده و به اینجا رسیده است. جشنواره فیلم فجر تریبونی است که می‌شود فیلم‌ها را عرضه کرد و فکر می‌کنم افرادی حتی خار ج از ایران به این جشنواره نگاه دارند و بدان توجه می‌کنند. سینمای ایران سینمای مطرحی است و برای من بسیار قابل اهمیت و احترام است. جدای از این، احترام به عقاید دیگران در نوع خود بسیار واجب است. خیلی دوست دارم همگی در این جشنواره کنار یکدیگر جمع باشیم». «حقیقت تلخ سردشت» نیز تیتر این روزنامه برای مصاحبه با ابراهیم امینی فیلمنامه‌نویس «درخت گردو» است.

روزنامه وطن امروز
روزنامه وطن امروز به «شنای پروانه» محمد کارت و «روز صفر» سعید ملکان پرداخته است. این روزنامه به حضور غافلگیرکننده مسعود فراستی؛ منتقد نام‌آشنا در نشست نقد و بررسی فیلم «روز صفر» نیز اشاره‌ای داشته است. 

روزنامه همشهری
ویژه‌نامه ادب و هنر همشهری تصویری از محمدحسین مهدویان کارگردان خبرساز این روزها را منتشر کرده است. «سردشت، ۱۳۶۶»، «قصه می‌خواهیم» و «پدیده‌ای که واقعا سینماست» تیترهایی است که همشهری در پوشش خبری سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر برگزید. 

روزنامه صبا
ویژه‌نامه صبا که در ایام جشنواره هر روز به مصاحبه و بررسی آثار جشنواره می‌پردازد در چهارمین شماره خود پوستر «درخت گردو» و مصاحبه با محمدحسین مهدویان، کارگردان این فیلم  را به عنوان تصویر جلد خود  برگزیده است؛ با تیتری تحت عنوان: ««درخت گردو» یک ریسک بزرگ».

روزنامه شهروند
شهروند امروز با بهرنگ دزفولی‌زاده؛ کارگردان فیلم «بی‌صدا حلزون» گفت‌وگویی داشته است تحت عنوان «در سوءتفاهم و توهم زندگی می‌کنیم».

روزنامه خراسان
روزنامه خراسان با محوریت قرار دادن فیلم «شنای پروانه» و جواد عزتی در چهارمین روز جشنواره صفحه سینمایی و جشنواره‌ای خود را اینگونه منتشر کرد.

ماهنامه فیلم
این مجله سینمایی نگاهی به مستند «خط باریک قرمز» داشته است و آن را با «سزار باید بمیرد» برادران تاویانی مقایسه کرده است. «ستاره‌ای متولد می‌شود» عنوانی است که ماهنامه فیلم انتخاب کرده است. فرزاد خوشدست کارگردان مستند نیز  یادداشتی در رابطه با این فیلم برای ماهنامه فیلم نوشت.

روزنامه شهرآرا
توجه به بخش استانی جشنواره فیلم فجر از نکات مهم سی و هشتمین دوره از این رویداد سینمایی است. روزنامه شهرآرا اخبار مربوط به جشنواره فیلم فجر در استان خراسان رضوی را پوشش داده است. «فجر سینمایی؛ سکانس مشهد» تیتر این روزنامه برای پرونده ویژه این رسانه در اطلاع‌رسانی از جشنواره فیلم فجر در استان خراسان رضوی است. 

روزنامه باختر
این رسانه با عنوان «فجر و فیلم‌هایی که در کرمانشاه اکران می‌شوند» به استقبال مهم‌ترین رویداد سینمایی ایران در غرب کشور رفته است. 

روزنامه پیام آشنا 
پیام آشنا که از استان البرز جشنواره فیلم فجر را همراهی می‌کند، به بررسی فیلم «آبادان یازده ۶۰» پرداخته و از آن به عنوان اثری متفاوت در حوزه دفاع مقدس نام برده است.

خبرگزاری ایسنا 
علی آشتیانی پور؛ مسئول ستاد شمارش آرای مردمی جشنواره فیلم فجر در گفت و گو با خبرگزاری ایسنا مطرح کرد: «انتشار رده‌بندی فیلم‌ها را توصیه نمی‌کنیم / رصد همه چیز در آرای مردمی فجر». آشتیانی‌پور به تمام صاحبان فیلم‌ها اطمینان خاطر داد که با نهایت دقت و مراقبت شمارش آرا انجام می‌شود و هیچ گونه تاثیر پذیری از هیچ جایی در رای گیری وجود ندارد حتی امکان اینکه در گیشه با خرید بلیت‌های زیاد ارگانی اثر گذاری اتفاق بیفتد وجود ندارد چون همه چیز رصد می‌شود.

خبرگزاری تسنیم
تسنیم با اشاره به فیلم «خروج» ساخته ابراهیم حاتمی‌کیا نوشت: فیلم سینمایی «خروج» برای اولین بار برای هنرمندان در چارسو به نمایش درمی‌آید؛ فیلمی که تازه‌ترین اثر ابراهیم حاتمی‌کیا است و در برش بیرون آمده از آن، ورود رئیس‌جمهور را نشان می‌دهد و دیالوگ‌های قابل تأمل فرامرز قریبیان بازیگر نقش اصلی این فیلم را می‌شنویم.

خبرگزاری میزان
گزارشی از سومین روز جشنواره مطلب ویژه این خبرگزاری بود که در آن عنوان شد: «سومین روز از سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر در پردیس سینمایی ملت موسوم به کاخ رسانه با اخبار و حواشی متفاوتی به کار پایان داد. البته در سینماهای مردمی همچون دو روز نخست آثار شاهد استقبال چشمگیری بودند، اکثریت سینماها با صف‌های طویل مخاطبان روبرو بودند و فیلم‌های درخت گردو (محمدحسین مهدویان)، خروج (ابراهیم حاتمی‌کیا) و شنای پروانه (محمد کارت) در سینما‌های  مختلف بار دیگر همچون شب گذشته اکران فوق العاده را تجربه کردند».

خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان
این خبرگزاری نیز به روز سوم جشنواره پرداخت و در گزارشی کوتاه بیان کرد: « «روز صفر» که با استقبال در نمایش و نشست پرسش و پاسخ روبرو شد فیلمی اکشن و در ارتباط با دستگیری عبدالمالک ریگی بود؛ اثری که اولین تجربه کارگردانی بلند سینمایی سعید ملکان محسوب می‌شود توسط حضور ناگهانی مسعود فراستی در نشست خبری، مورد تعریف و تمجید قرار گرفت و اولین حاشیه روز سوم رقم خورد».

خبرگزاری خبرآنلاین
خبرآنلاین درباره فیلم «شنای پروانه» و کارگردانی محمد کارت نوشت: «محمد کارت در فیلم جدیدش با بازی امیر آقایی و جواد عزتی شخصیت‌هایی را به تصویر کشیده است که شناخت خوبی از آن‌ها دارد».

خبرگزاری مهر
این خبرگزاری در «مهر سیمرغ» که عنوان بسته خبری-تحلیلی روزانه‌ای است که به مرور متن و حاشیه سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر می‌پردازد در قسمت پیشنهاد ویژه؛ «درخت گردو» را عنوان کرده و توضیح داده است:
«با احتساب دوره سی‌وهشتم، محمدحسین مهدویان با پنج دوره حضور مستمر و بی‌وقفه در جشنواره فیلم فجر، یک کارگردان رکورددار است. مهدویان با «ایستاده در غبار»، «ماجرای نیمروز»، «لاتاری» و «ماجرای نیمروز۲؛ رد خون» در چهار دوره اخیر جشنواره فجر حضور داشته و جالب اینکه در تمام این دوره‌ها آثارش موردتوجه منتقدان، مخاطبان و تا حدودی هم داوران فجر قرار داشته است. «درخت گردو» تازه‌ترین تجربه سینمایی محمدحسین مهدویان است که به‌لحاظ فضای بصری و ارتباط داستانش با تاریخ معاصر، از جنس فیلم‌های قبلی این سینماگر است».

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.