یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲
15:35 | | فجر 38

یک شخصیت ساده با پیچیدگی های خاص 

یک شخصیت ساده با پیچیدگی های خاص 

بهروز شعیبی در مورد بازی خود در فیلم «مغز استخوان» گفت: شخصیتم در«مغز استخوان»در عین سادگی، پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد و موقعیتهایی که این شخصیت هم در آن قرار می‌گیرد، موقعیت‌های خوبی است. 
 
به گزارش ستاد خبری جشنواره فیلم فجر، بهروز شعیبی درمورد انتخاب نقش و ویژگی های شخصیتی که در فیلم «مغز استخوان» بازی کرده است گفت: وقتی قرار است به عنوان یک بازیگر در پروژه ای حاضر شوم دو مساله برای من بسیار اهمیت دارد. یکی فیلم نامه و نقش و دوم گروهی که قرار است با آنها کار کنم. چون قرار است به عنوان فردی در مجموعه ای قرار بگیرم که حضور افراد در آن مجموعه به من کمک می کند که در مسیر کارم امنیت داشته باشم. بارها ‌پیش آمده که فیلمنامه و نقش را دوست داشتم اما نگران بودم که وارد گروهی شوم. 
او در ادامه افزود: حمیدرضا قربانی از دوستان و همکاران قدیمی من است و هردو دستیار کارگردان بوده ایم. در فیلم «دهلیز» و سریال «گلشیفته» و چندین کار دیگر بایکدیگر همکاری داشته ایم. نقشی که او به من پیشنهاد داد یک شخصیت جذاب بود. شخصیتی که در عین سادگی، پیچیدگی های خاص خودش را دارد و موقعیت هایی که این شخصیت هم در آن قرار می گیرد، موقعیت های خوبی است. به همین خاطر من سادگی این شخصیت و فیلم نامه ای که نوشته علی زرنگار است را بسیار دوست داشتم و قاعدتاً همین دو مساله مرا ترغیب کرد تا این نقش را بپذیرم و بازی کنم.
شعیبی به هم بازی هایش در فیلم‌ «مغز استخوان» اشاره کرد و گفت: هم بازی های من در این فیلم، همه از دوستان من هستند و از بازی در کنارشان لذت بردم. چون برای من بسیار جذاب بود که با این بازیگران هم بازی شوم و بازی در این فیلم برایم تجربه خوبی بود.
 بازیگر فیلم‌ «مغز استخوان» در خصوص تفاوت این نقش با دیگر نقش هایی که ایفا کرده است گفت: من در این سال های اخیر کمتر بازی کرده ام، اگرهم نقشی را قبول کرده‌ام، تلاش کرده‌ام کارهایی باشد که دو مساله مهمی را که به آن اشاره کردم داشته باشد. من بازیگری نیستم که بگویم نقش های متنوع بسیاری را بازی کرده است اما اگر بخواهم با کارهای قبلی خود چون «میهمان داریم» ،«طلا و مس» یا سریال «تنهایی لیلا» مقایسه کنم، بازی در فیلم «مغز استخوان» برای من نقشی کاملاً متفاوت است و پذیرش این نقش برای خود من که قرار است این مدل از شخصیت آدم ها را بازی کنم بسیار تازگی داشت.
شعیبی در پاسخ به این سوال که آیا به عنوان کسی که سابقه کارگردانی دارد، روحیه کارگردانی را در بازیگری اش اعمال می کند یاخیر گفت: شاید این جمله من شعاری باشد اما باید بگویم بهروز شعیبی بازیگر، هیچ ربطی به آن بهروز شعیبی کارگردان ندارد. من کارم را با بازیگری شروع کردم و بعدها دستیاری و در نهایت کارگردانی. اما همچنان هربار که سر فیلمبرداری برای ایفای نقشی می روم، کاملاً به عنوان بازیگر می روم و کارم را با همین عنوان انجام می دهم.
او تصریح کرد:قاعدتاً تعامل من هم با حمیدرضا قربانی نیز به عنوان دوکارگردان نبوده بلکه به عنوان کارگردان و بازیگرش بوده است. درنتیجه وقتی به عنوان بازیگر سرکار می روم سعی می کنم هیچ موقعیت و منصبی از کارگردانی را باخود نبرم و فقط بازیگر فیلم باشم. اما دقت و همراهی حمیدرضا قربانی به عنوان کارگردان و تعاملی که باهم داشتیم در بازیگری بسیار به من کمک کرد.
کارگردان فیلم «دارکوب» درخصوص جشنواره سی و هشتم گفت: به نظر من جشنواره امسال جشنواره بسیار خوبی است. به علت اینکه فیلمسازان جوان و خوبی امسال فیلم ساخته اند و به جشنواره آمده اند. دوستان خوبی که درصدد ساخت فیلم بوده اند و امسال تلاش شان به بار نشسته است‌. نکته دیگر که به جذابیت جشنواره امسال کمک کرده این است که فیلم ها با یک تولید میانه ساخته شده و از آن حجم تولیدات پرهزینه کم شده است. پس قرار است با جشنواره ای روبه رو شویم که فیلم ها به لحاظ مفهومی و محتوا دستاورد جدیدی دارند. من امسال جشنواره بسیار خوبی را پیش بینی می کنم وبسیار خوشحالم که در جشنواره در دوفیلم یکی به عنوان بازیگر و دیگری کارگردان حضور دارم و در این اتفاق خوب و جذاب سهیم هستم.

شعیبی در ادامه گفت وگو درباره کارگردانی فیلم «روز بلوا» به دغدغه اش درباره موضوعات اجتماعی اشاره کرد و گفت: من به اتفاقات و موضوعات اجتماعی روز بسیار علاقه مندم و فیلم «روز بلوا» هم در این باره است. این فیلم برای من ثبت یک دوره تاریخی در اجتماع ایران است. دوره ای که خودم آن را حس کردم و برایم ملموس است. به عنوان یک فرد از جامعه، مسائل اقتصادی و چالش های فردی بسیار اهمیت دارد. اینکه وقتی بحرانی در جامعه اتفاق می افتد ما چقدر خودمان را به تفکرات و رفتارهای انسانی مقید می کنیم.
شعیبی با اشاره به اهمیت ثبت یک دوره تاریخی در فیلم جدیدش گفت:«روز بلوا» برای من این چالش را داشت که گویا یک دوره تاریخ نویسی بود که آن را نوشتم و ربطی هم به سیاسیون هم ندارد بلکه به اجتماع مرتبط است و آدم هایی که شاید در این مسیر موضوعاتی را به دست فراموشی سپردند.
کارگردان فیلم «دهلیز» درباره ارتباط مخاطب با موضوع فیلم «روز بلوا» گفت: همیشه آرزو می کنم فیلم هایی که می سازم دیده شود. اینکه در یک مقطع زمانی یا اکران دیده شود خیلی مساله من نبوده، مساله من طول حیات یک فیلم است. به دوره ای رسیده ایم که عمر فیلم ها از عمر انسان ها طولانی تر است و فیلم ها فناناپذیرند. مانند این که درختی کاشته ایم و رشد می کند. امیدوارم این فیلم ماندگاری بسیاری داشته باشد چون سعی کرده ایم فیلمی بسازیم که قابل دیدن باشد و تاریخ مصرف نداشته باشد‌. امیدوارم مردمی که این دوران را سپری می کنند حتماً«روز بلوا»را ببینند و همین طور برای کسانی که این فیلم تلنگری برای آنهاست این تلنگر اتفاق بیفتد.
کارگردان فیلم «روزبلوا» درباره انتخاب بازیگران این فیلم گفت: همیشه مرحله انتخاب بازیگر برای من زمان بر و پرازچالش است و این پروسه در این فیلم تقریباً به اندازه دیگر فیلم‌هایم وشاید هم کمی سخت تر بود. درکنار اینکه به دنبال بازیگران شناخته شده بودیم، باور پذیری شخصیت ها هم برایم بسیار اهمیت داشت. در خصوص همه بازیگران این فیلم دچار وسواس و دقت شده بودیم. باورپذیری نقش و توانایی های بازیگران مهم تر بود تا آشنا بودن چهره شان برای مخاطبان. من همیشه از حضور نابازیگران پرهیز کرده ام، اما بازیگران خوبی در این فیلم حضور دارند که در این نقش ها دیده می شوند. برای نقش های متفاوت نیز از بازیگران  تئاتری استفاده کرده ایم و یا بازیگرانی که در فیلم های قبلی ام نیز حضور داشته اند. همه تلاش مان را کرده ایم که شخصیت ها به درستی پرداخت شوند و باورپذیر باشند.
شعیبی در پایان گفت: بسیار خوشحالم که در این دوره از جشنواره حضور دارم و امیدوارم جشنواره بسیار خوب و فیلم های جذابی را شاهد باشیم.

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.