جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲
01:39 | | فجر 38

اهداى جایزه «کاپ» به سه فیلم برگزیده در حوزه مدیریت پسماند

اهداى جایزه «کاپ» به سه فیلم برگزیده در حوزه مدیریت پسماند

معاون امور اجتماعى و فرهنگى سازمان مدیریت پسماند، در رابطه با حفظ و نگه‌داشت سلامت جامعه گفت:دراین‌باره بر استفاده حداکثری از ظرفیت جشنواره فیلم فجر به عنوان بزرگترین رویداد سینمایی کشور حساب ویژه‌ای باز کرده‌ایم.

به گزارش ستاد خبری جشنواره فیلم فجر، نرگس رجایى معاون امور اجتماعى و فرهنگى سازمان مدیریت پسماند گفت: معضلات محیط زیستی که این روزها با سرعت و بدون توقف گریبانگیر جامعه بشری شده است نیازمند عزم جدی از سوی تمامی افراد جامعه است و گروه‌های تاثیرگذار نظیر هنرمندان و سینماگران در این بخش بایستی هر چه بیشتر به وظایف اجتماعی خود بپردازند. او گفت: طبق گزارش بانک جهانی در سال ۲۰۱۸ تولید پسماندها که یکی از اصلی‌ترین معضلات محیط زیستی محسوب می‌شود، تا سال ۲۰۵۰ میلادی با افزایش ۶۸ درصدى مواجه خواهد بود بنابراین توجه به این موضوع نه تنها مختص اشخاص و یا نهادهای خاصی نیست بلکه بایستى به یک وظیفه اجتماعی و مطالبه گری عمومی تبدیل شود.

 

رجایی با تاکید بر نقش سازمان مدیریت پسماند در ایجاد این مطالبه‌گری عنوان کرد: این سازمان در راستای وظایف ذاتی و دغدغه‌های اجتماعی خود به عنوان یک ارگان متولی در حفظ و نگه‌داشت سلامت جامعه از ماه‌ها قبل اقدام به برنامه‌ریزی جهت استفاده حداکثری از ظرفیت سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر به عنوان بزرگترین رویداد سینمایی کشور کرده است.

 

وى ادامه داد: ما تصمیم گرفتیم به سه فیلم برگزیده که در این جشنواره به موضوعات مربوط به حوزه مدیریت پسماند اعم از کم‌حجم سازى، کاهش پسماند، رطوبت گیرى ، تفکیک در مبدا و… پرداخته اند جایزه کاپ را به عنوان الگوی نوین کاهش  پسماند اهدا کنیم. بی‌شک این جشنواره و طرح موضوع کاهش پسماند مى‌تواند مقدمه‌ای برای توجه هر چه بیشتر سینماگران در تولیدات بعدی خود به موضوعات این حوزه شود.

 

وى با اشاره به اینکه فرهنگ و فرهنگسازى مقوله‌ای نیست که در زمانی کوتاه شکل بگیرد، افزود: فرهنگسازى فرآیندی است که به یک دوره زمانی طولانی نیاز دارد تا شکل و ساختار خاص خود را پیدا کرده و در جامعه به عنوان یک امر و یا رفتار مورد قبول عموم مردم قرار گیرد و کم کم به عنوان جزئی از باورهای بنیانی افراد محسوب شود .

 معاون امور اجتماعی و فرهنگی سازمان مدیریت پسماند با تاکید بر اینکه جامعه پذیری، فرآیندی است که افراد به وسیله آن خود را با جامعه سازگار مى‌کنند ادامه داد: این موضوع باعث تسریع و کمک در جهت فرهنگ سازی پایدار خواهد شد. بنابراین به غیر از خانواده ومدرسه، زبان هنر از جمله سینما نیز یکی ازعناصر مهم جامعه‌پذیری محسوب مى‌شود.

 

نرگس رجایى همچنین به نقش ارتقاء دانش به عنوان اولین گام در تغییر رفتار افراد نام برد و افزود: سعى کرده‌ایم با استقرار پایگاه‌های آموزشی  و آموزشگران در سالن‌هاى سینما نسبت به افزایش اطلاعات تخصصی مخاطبان هنر تصویرى سینما از طریق معرفی راهکارهای عملی در زندگی روزمره برای اجتناب از تولید پسماندها و کاهش آنها بپردازیم.همچنین طرح همیاران کاپ براى اولین بار در این رویداد کلید خورده‌است.

 

وى گفت:خوشبختانه در این بخش شاهد همراهی بسیاری از مردم و هنرمندان و پیوستن آن‌ها به جمع همیاران کاپ بودیم که امیدواریم این طرح بتواند در جریان سازی و مشارکت اجتماعی و تقویت احساس مسئولیت پذیرى افراد جامعه تاثیرگذار باشد. و همچنین امیدواریم افراد بتوانند در حفظ محیط زیست امانت داربوده و زمینى پاک را به آیندگان تحویل دهند.

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.