چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱
02:43 | | فجر 38

روزنوشت فجر ۹ | خون بازی

روزنوشت فجر ۹ | خون بازی

نهمین روز جشنواره فیلم فجر با اکران سه فیلم «خون شد» ، «دشمنان» و «پوست» پیگیری شد. بی شک اتفاق اصلی امروز نمایش آخرین ساخته مسعود کیمیایی بود. فیلم کیمیایی برخلاف فیلم‌های موخرش، تیم بازیگری متفاوتی داشت و این بار سعید آقاخانی در نقشی متفاوت، کسی است که پاشنه کفش را بالا کشیده و ضامن‌‌دار را در مشتش می‌فشارد. «دشمنان» و «پوست» نیز دو فیلم دیگر امروز، آثاری با مضامین متفاوت بودند که روی پرده رفتند تا جشنواره امسال را از این نظر نسبت به ادوار قبل متمایز کند.

بازگشت کیمیایی با ضامن‌دار قدیمی

آخرین ساخته مسعود کیمیایی مثل تمام آثار قبلی‌اش یک کار پر مخاطب و بحث برانگیز بود. فیلم، داستان مردی از دنیای کیمیایی به نام «فضلی» است که از زندان آزاد شده و با خانه و خانواده‌ای از هم گسیخته مواجه می‌شود. برادری که در آسایشگاه است، خواهرانی که گم شده اند. «فضلی» ازهمان ابتدا تصمیمی قهرمانانه می‌گیرد تا خانواده را در خانه جمع کند، او قول داده و روی قولش هست اما برای این کار باید خون به راه بیاندازد. پس چاقوی ضامن دارش را باز می‌کند، خون می‌ریزد تا همه چیز مثل گذشته زیبا شود. این بار نقش قهرمان کیمیایی را سعید آقاخانی بازی می‌کند ، مردی تنها که می‌خواهد دنیای ویران شده‌ای را بازسازی کند و موفق می‌شود.

 

هیولای تنها

ساخته علی درخشنده داستان متفاوت زنی با چهره‌ای دوگانه است. انسانی که به نظر از سوی جامعه مورد ظلم قرار گرفته اما درهای داستان که گشوده می‌شوند او تبدیل به هیولایی می‌شود که می‌خواهد از همه انتقام بگیرد حتی از عزیزانش، چون می‌خواهد به تنهایی و سکون واقعی برسد. لیلا افشار در نقش «زهره» ، چهره زنی درهم شکسته را به تصویر کشیده که مرگ پسرش او را به موجودی انتقام‌جو و خطرناک بدل کرده است.

 

قدرت عشق

فیلم «پوست» ساخته برادران ارک ، فیلمی در فضای فولکلور آذری است. فیلم، داستان دشوار و پیچیده عاشقانه‌ای را در دل دنیایی متاثر از طلسم و جادو روایت می‌کند. عشق ناکام «آراز» به «مارال» ، او را وارد عالمی می‌کند که می‌گوید به آن اعتقادی ندارد اما آتش عشق خاموش نمی‌شود بلکه هر بار هر اتفاق همچون نفت است بر روی این آتش که آن را شعله ورتر می‌کند. طلسم و جادو در این دنیا قدرت دارند اما قدرت عشق از هر طلسم و جادویی قوی‌تر است.

امید ذاکری‌نیا

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.