چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳
00:55 | | فجر 38

«تجلی اراده ملی» فجر۳۸ برگزیدگانش را شناخت

«تجلی اراده ملی» فجر۳۸ برگزیدگانش را شناخت

 مراسم پایانی بخش تجلی اراده ملی سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر با اهدای جوایز به برگزیدگان برگزار شد و فیلم سینمایی «خورشید» ساخته مجید مجیدی توانست با دریافت ۸ جایزه رکورددار دریافت بیشترین جایزه در این بخش شود.

به گزارش ستاد خبری جشنواره فیلم فجر، مراسم اهدای جوایز بخش تجلی اراده ملی سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر با حضور مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان، محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، حسین انتظامی رییس سازمان سینمایی، علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، حجت‌الاسلام هادی صادقی معاون فرهنگی قوه قضاییه و مدیران، دست‌اندرکاران و گروهی از داوران سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر در تالار ایوان شمس برگزار شد.
این مراسم با پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران و تلاوت آیاتی از قرآن مجید در تالار ایوان شمس آغاز شد و «محمد سلوکی» مجری مراسم پس از خوشامدگویی به حضار بابت حضورشان در آخرین دورهمی جشنواره سی و هشتم در بخش تجلی اراده ملی و تبریک ویژه بابت میلاد حضرت فاطمه زهرا(س) و روز زن، به همه دست‌اندرکاران این دوره جشنواره خسته نباشید و به مدعوین به ویژه مسئولان دستگاه‌ها و نهادهای حاضر در مراسم خیرمقدم گفت. در ادامه کلیپی ویژه ایام‌االله دهه فجر انقلاب اسلامی پخش شد.
 
اهدای جوایز قوه قضائیه 
در بخش اول اهدای جوایز قوه قضائیه و سازمان زندان‌ها، هیأت داوران قوه قضاییه متشکل از سیدمحمدرضا خوشرو، مهدی افتخاری، علیرضا پاشایی، محمد شهریاری، امیر  اکبرزاده، جواد طوسی و هیأت داوران سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور متشکل از احمد افروز، حسن ضیا آذری، فرهاد درودگر معرفی شدند. 
جایزه اول هیات داوران قوه قضائیه به دلیل طرح دغدغه‌مندانه آسیب‌های اجتماعی ناشی از عدم توجه به موضوع کودکان کار و پیشگیری از وقوع جرم و ضرورت مشارکت و همگرایی مردم و مسئولین در حل معضلات اجتماعی به فیلم «خورشید» به کارگردانی مجید مجیدی و فیلمنامه مجید مجیدی و نیما جاویدی اهدا شد.  
 جایزه بعدی هیات داوران قوه قضائیه به دلیل توجه به موضوع آسیب‌های اجتماعی تهدید کننده نوجوانان و راهکار اصلاح عالمانه مجرمان و بازپروری آنان به منظور بازگشت موثر به جامعه، به فرزاد خوشدست کارگردان مستند «خط باریک قرمز» اهدا شد. خوشدست از همکاری قوه قضائیه و سازمان زندان‌ها در ساخته شدن مستند خود تشکر کرد و اعلام کرد کار بعدی خود را نیز با همکاری این سازمان خواهد ساخت.
هیأت داوران قوه قضائیه، از روح‌الله زمانی، شمیلا شیرزاد، مانی غفوری، ابوالفضل شیرزاد و محمدمهدی موسوی‌فر بازیگران کودک و نوجوان فیلم سینمایی «خورشید» قدردانی کرد و جوایزی به آنها اهدا کرد.

اهدای جایزه سازمان زندان‌ها
همچنین سازمان زندان‌ها جایزه خود را به دلیل نگاهی انسانی اخلاقی به کودکان معارض قانون و لزوم تغییر نگاه جامعه نسبت به آنان به فرزاد خوشدست کارگردان فیلم مستند «خط باریک قرمز» اهدا کرد.

اهدای جوایز بنیاد شهید
در بخش بعدی هیأت داوران بنیاد شهید و امور ایثارگران متشکل از فرزاد مولازاده، سیدمرتضی حسینی و  محمدتقی فهیم و هیأت داوران وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، متشکل از هارون یشایایی، مجید کریمی، سیدجمال ساداتیان، کیانوش جهانپور و خسرو نقیبی معرفی شدند.
 داوران بنیاد شهید و امور ایثارگران، جایزه اول خود را به دلیل نمایش موفق مشارکت اقوام مختلف در دفاع مقدس به مهرداد خوشبخت کارگردان  فیلم سینمایی «آبادان یازده ۶۰» اهدا کرد.
هیأت داوران بنیاد شهید و امور ایثارگران جایزه بعدی خود را به دلیل پرداخت نفس‌گیر جانفشانی‌های محافظان امنیت کشور، به سعید ملکان برای «روز صفر» تقدیم کرد. او با حضور روی سن جایزه خود را دریافت کرد.

اهدای جوایز وزارت بهداشت
در ادامه جایزه داوران وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به دلیل روایت ایثار مادرانه و عشق پدرانه که برای حفظ خانواده و تالش برای سلامت کودک و تجلی ازخودگذشتی برای زندگی بخشیدن به کودکانی که آینده این سرزمین هستند، به حمیدرضا قربانی کارگردان فیلم سینمایی «مغز استخوان» اهدا شد.
 جایزه بعدی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به دلیل تمرکز بر یک داستان در حوزه سلامت و طرح مسأله‌ای مهم با ارائه راهکارها و توانمندی‌ها در این بخش که نشان از دغدغه‌مندی برای ارائه تصویر درست یک «خانواده سلامت ایرانی» دارد به بهرنگ دزفولی‌زاده کارگردان فیلم «بی‌صدا حلزون» اهدا شد. 
همچنین جایزه بعدی این وزارتخانه، به دلیل به تصویر کشیدن ازخودگذشتگی و ماندن بر سر اصولِ سپیدجامه‌گانی که در سخت‌ترین سال‌های جنگ تحمیلی پای سوگند و شرافت خود ایستادند، به محمدحسین مهدویان برای فیلم «درخت گردو» اهدا شد.

 
رئیس سازمان سینمایی: دستگاه‌ها جهت‌گیری‌های خود را اعلام کنند

در ادامه مراسم اختتامیه  تجلی اراده ملی سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر، نماهنگی از فیلم‌های حاضر در این دوره جشنواره پخش شد. 
 در بخش بعدی مراسم «حسین انتظامی» رئیس سازمان سینمایی روی سن حاضر شد و با خیرمقدم به حضار، مسئولان عالی‌رتبه و سینماگران، از همت دستگاه‌های مختلف و سمن‌ها در شکوه‌بخشی به بخش جنبی جشنواره سخن گفت و اظهار داشت: این بخش خود به جشنواره‌ای مستقل و باشکوه بدل شده است و امسال تعداد زیادی از دستگاه‌های خواستار حضور در این بخش بودند.
او گفت:  جشنواره فیلم فجر در کنار استعدادیابی که یکی از اهداف مهم آن است، می‌تواند با گزینش درست، اولویت‌ها را به مولدان هر حوزه معرفی کند تا هدایت‌ها در این زمینه صورت گیرد. استقبال از این بخش نشان داد که نهادها و سازمان‌ها از ظرفیت هنر سینما با خبر هستند و از آن استفاده می‌کنند.

رئیس سازمان سینمایی از هیأت‌های داوری بخش تجلی اراده ملی تشکر کرد و از دستگاه‌ها خواست جهت‌گیری‌های خود را اعلام کنند تا با توجه به اینکه تولیدات سینمایی سال آینده شروع نشده، سینماگران فرصت لازم برای پرداختن به این اولویت‌ها را داشته باشند و طرح این جهت‌گیری‌ها برای تولیدات سال ۹۹ سینمای ایران اثرگذار باشد.
 
اهدای جوایز وزارت کار
در ادامه هیأت داوران وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، متشکل از نازنین فراهانی، ابراهیم صادقی‌فر، فیاض زاهد، عباس رافعی و هیأت داوران وزارت ورزش و جوانان متشکل از اعظم کریمی، شاهین مظفری و مجید توکلی معرفی شدند.
جایزه اول وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به دلیل توجه به مولفه‌های فرهنگ کار از قبیل وجدان کاری و مسئولیت‌پذیری، رعایت اخلاق و اصول حرفه‌ای به غلامرضا موسوی تهیه‌کننده فیلم سینمایی «قصیده گاو سفید» اهدا شد.
 جایزه دوم وزارت تعاون، کار و راه اجتماعی نیز به دلیل توجه به مقوله آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی در محیط کار و مولفه‌های فرهنگ کار از قبیل وجدان کاری به شهرام مسلخی تهیه‌کننده فیلم سینمایی «پدران» اهدا شد.
 جایزه سوم این بخش به دلیل توجه به مولفه‌های فرهنگ کار از قبیل وجدان کاری و مسئولیت پذیری، رعایت اخلاق و اصول حرفه‌ای و اهمیت به سلامت جسم و روان به مجید برزگر برای فیلم سینمایی «ابر بارانش گرفته» اهدا شد.

اهدای جوایز وزارت ورزش و جوانان
در بخش بعدی مراسم، جایزه وزارت ورزش و جوانان به دلیل پرداختن به آسیب‌های اجتماعی جوانان به ویژه استفاده از داروهای روانگردان و رفتارهای هنجارشکنانه به سالم صلواتی برای فیلم سینمایی «پدران» اهدا شد. مسلخی تهیه‌کننده این فیلم از حمایت بنیاد سینمایی فارابی در تولید این فیلم تشکر کرد.
جایزه بعدی وزارت ورزش و جوانان به دلیل نگاه دغدغه‌مند به حوزه ازدواج و خانواده به هادی حجازی‌فر برای فیلمنامه «آتابای» اهدا شد.
جایزه سوم وزارت ورزش و جوانان نیز به دلیل نگاه نو به ورزش بانوان و مسائل و مشکلات آنها برای نیل به قهرمانی به سام کلانتری برای فیلم مستند «جایی برای فرشته‌ها نیست» اهدا شد.
 

اهدای جوایز فراکسیون جوانان مجلس شورای اسلامی
در ادامه هیأت داوران فراکسیون جوانان مجلس شورای اسلامی و هیأت داوران سازمان بهزیستی متشکل از مسعود آسیما، سعید بابایی، عباس حق‌شناس، پوران درخشنده معرفی شدند.
جایزه فراکسیون جوانان مجلس شورای اسلامی، به دلیل زنده نگه داشتن راه جوانان غیور آبادان و خرمشهر در دفاع از مرزهای کشور و به پاس رشادت‌های این جوانان، به حسن کلامی تهیه‌کننده فیلم سینمایی «آبادان یازده۶۰» اهدا شد.
 همچنین جایزه این فراکسیون به دلیل احترام و نگاه ویژه به فرهنگ و اقوام ایرانی و دغدغه جوانان و همچنین تقدیر از حضور زنان فیلمساز در عرصه سینمای ایران به نیکی کریمی کارگردان فیلم سینمایی «آتابای» اهدا شد که او با حضور روی سن این جایزه را دریافت کرد.

اهدای جوایز سازمان بهزیستی
 جایزه سازمان بهزیستی کشور به دلیل ترویج نگاه انسانی به کودکان کار و خیابان، نگاه امیدبخش و رسیدن به گنج درون، افشای دست‌های پشت پرده سواستفاده کودکان به مجید مجیدی برای فیلم «خورشید» اهدا شد.
 جایزه بعدی سازمان بهزیستی به خاطر پرداختن به توانمندی‌های فردی و اجتماعی ناشنوایان، ترویج امر مهم غربالگری شنوایی و مقوله مهم اشتغال معلولین به بهرنگ دزفولی‌زاده برای فیلم سینمایی «بی‌صدا حلزون» اهدا شد.
 داوران سازمان بهزیستی نیز جایزه خود را به دلیل توانمندشدن و نقش آفرینی پر احساس و باورپذیر به روح‌الله زمانی، شمیلا شیرزاد، مانی غفوری، ابوالفضل شیرزاد و محمدمهدی موسوی‌فر گروه بازیگران کودک و نوجوان فیلم سینمایی «خورشید» اهدا کرد.
در بخش بعدی مراسم اختتامیه تجلی‌اراده‌ملی سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر، آیتم طنز امیرحسین غیاثی از حواشی روزهای برپایی جشنواره سی و هشتم برای حضار پخش شد.
 
اهدای جوایز سازمان مدیریت پسماند
در ادامه هیأت داوران سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران متشکل از نرگس رجایی، سعید مرادی‌کیا، سیدحسین حقگو، هیأت داوران شرکت بهره‌برداری راه‌آهن شهری تهران و حومه متشکل از رضا میرزاخانی، میثم سلطانعلی، احسان سالم، هیأت داوران شرکت سهامی بیمه ایران متشکل از سیدعلیرضا سادات‌میر،  منصور صالحی، حامد افشارزاده، هیأت داوران انجمن ویرایش و درست‌نویسی متشکل از شراره خشکنابی، معین پایدار و احمد عبداله‌زاده معرفی شدند.
 جایزه اول سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران به دلیل توجه ویژه به شرایط خاص کودکان کار و اشاره به موضوع بازیافت پسماند تایرهای فرسوده به مجید مجیدی و امیربنان تهیه‌کنندگان فیلم سینمایی «خورشید» اهدا شد.
 جایزه دوم این سازمان به دلیل استفاده از پسماندهای شیشه‌ای در شغل دوم بازیگر نقش اول فیلم و استفاده مجدد از آن پسماندها به منظور تولید محصولات تزئینی برای درآمدزایی به بهتاش صناعی‌‌ها کارگردان فیلم سینمایی «قصیده گاو سفید» اهدا شد.
 جایزه سوم سازمان مدیریت پسماند، به دلیل استفاده از کیسه‌های خرید پارچه‌ای و اهمیت استفاده از آن به مجید برزگر تهیه‌کننده فیلم سینمایی  «دشمنان» اهدا شد.
همچنین جایزه بعدی این سازمان، به دلیل استفاده از پیام‌های زیست محیطی و اشاره صریح بازیگر نقش اول به فراگیری و وابستگی زندگی‌های امروزی به ظروف پالستیکی به ساسان سالور تهیه‌کننده فیلم سینمایی «سه کام حبس» اهدا شد.
 
اهدای جوایز شرکت بهره‌برداری راه‌آهن شهری تهران
جایزه اول داوران شرکت بهره برداری راه‌آهن شهری تهران و حومه، به دلیل توجه به معضل کودکان کار و مهاجرین و مشکلات آنها در کلانشهر تهران به مجید مجیدی برای فیلم سینمایی «خورشید» اهدا شد.
 جایزه دوم این شرکت نیز جهت قدردانی و حمایت به روح‌الله زمانی، شمیلا شیرزاد، مانی غفوری، ابوالفضل شیرزاد و محمدمهدی موسوی‌فر بازیگران کودکان و نوجوان فیلم سینمایی «خورشید» اهد اشد.

اهدای جوایز شرکت سهامی بیمه ایران
در ادامه  جایزه اول شرکت سهامی بیمه ایران به دلیل توجه به مضامینی در خصوص دقت و هوشیاری در فرآیندهای مالی و مدیریت ریسک، مبارزه و هوشیاری نسبت به فساد به بهروز شعیبی کارگردان فیلم سینمایی «روز بلوا» اهدا شد. 

اهدای جوایز انجمن ویرایش و درست نویسی
هیأت داوران انجمن ویرایش و درست‌نویسی نیز در این مراسم به دلیل توجه به ویژگی‌های زبانیِ شخصیت‌ها و به سبب بهره‌گیری از ظرافت‌ها و ظرفیت‌های زبانی در تعامل با دیگر عناصر سینمایی، جایزه «فارسینما» را به مجید مجیدی و نیما جاویدی برای فیلمنامه فیلم سینمایی «خورشید» اهدا کرد. 

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.