دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
01:44 | | فجر 39

جشنواره در قرنطینه/ گزارشی از اظهارنظر اهالی سینما درباره فجر ۳۹

جشنواره در قرنطینه/ گزارشی از اظهارنظر اهالی سینما درباره فجر ۳۹
ظهر شنبه دبیر جشنواره سی‌ونهم فیلم فجر در نشستی مجازی، جزییات و شیوه‌های احتمالی برگزاری جشنواره امسال را گفت. او از برگزاری قطعی جشنواره در بهمن‌ماه خبر داد و اعلام کرد باتوجه به شرایط کرونا در بهمن‌ماه شیوه برگزاری فجر سی‌ونهم تعیین تکلیف خواهد شد. سیدمحمدمهدی طباطبایی‌نژاد گفت: جمع‌بندی‌های متعدد ما با اهالی سینما در شورای سیاستگذاری ما را به دو رویکرد رساند. در وهله اول برپایی جشنواره فقط برای داوران جشنواره است. یعنی جشنواره هیچ نمایشی نخواهد داشت و داوران در بخش‌های مختلف فیلم‌ها را خواهند دید. اگر در روزهای پیش رو وضعیت سلامت رو به بهبود برود، اولین گزینه این است که آثار کاندیدای هیات داوران از جمع فیلم‌های رسیده در بخش‌های گوناگون برای مخاطبان اولویت اول، (اهالی سینما و رسانه) و در اولویت دوم برای مخاطبان به شیوه ۵۰‌درصدی به نمایش درآید. او همچنین ادامه داد: بر اساس فراخوان هیات داوران تمام آثار واجد شرایط حضور در جشنواره اعم از فیلم‌های حرفه‌ای و فیلم اول کارگردانان را در همه بخش‌ها مورد داوری قرار می‌دهد. از آن‌جایی که همواره یکی از مهم‌ترین دلایل حضور سینماگران در جشنواره فیلم فجر، نمایش آن برای اهالی رسانه، منتقدان و مردم است و درصورتی که این اتفاق رخ ندهد، تقریبا هیچ کارکرد و خروجی رسانه‌ای برای آثار حضوریافته رقم نخواهد خورد؛ تصمیم گرفتیم با برخی از سینماگرانی که آثارشان از گزینه‌های احتمالی شرکت در جشنواره سی‌ونهم هستند بپرسیم که آیا با شرایط فوق در فجر حضور خواهند یافت یانه. در این گزارش با محمدحسین قاسمی، تهیه‌کننده «ابلق»، حمید زرگرنژاد، کارگردان «برای مرجان»، پروانه مرزبان تهیه‌کننده «مرده‌خور» و محمود گبرلو از منتقدان سینما و مجریان نشست‌های خبری جشنواره فیلم فجر گفت‌وگوهای کوتاهی انجام دادیم که درادامه آن‌ها را می‌خوانید.
***
محمدحسین قاسمی از تهیه‌کنندگان قدیمی سینماست. او درسال‌های اخیر عمدتا با همسرش یعنی نرگس آبیار همکاری کرده است. آبیار و قاسمی امسال هم فیلم جدیدی به نام «ابلق» را تولید کرده‌اند که احتمالا یکی از آثار جشنواره امسال باشد. بهرام رادان، الناز شاکردوست، هوتن شکیبا و گلاره عباسی در این فیلم سینمایی ایفای نقش می‌کنند. با محمدحسین قاسمی درباره جزییات جشنواره امسال گفت‌وگوی کوتاهی انجام داده‌ایم که درادامه می‌خوانید.

برگزاری جشنواره می‌تواند خبر خوبی باشد
«ابلق» را به جشنواره می‌دهید؟
همه فیلمسازان ایرانی نیم‌نگاهی به جشنواره دارند و طبیعی است که ما هم همچین هدفی داریم.

باتوجه به شیوه‌های احتمالی برگزاری جشنواره، با کدام شیوه موافق‌ترید؟
خدا کند شرایط مثل قبل شود. واقعا  بعضی از چیزها در دست ما نیست. اینکه می‌خواهند جشنواره برگزار شود اتفاق بدی نیست. به هرحال الان جامعه ما نیاز دارد کمی از این اخبار منفی فاصله بگیرد. پایان کرونا، بهبود وضع معیشتی مردم و بازگشت کشور به جایگاه واقعی‌اش در صحنه بین‌المللی از این دست اخبار خوب است که امروز جامعه نیاز دارد. یکی از خبرهای خوبی که می‌تواند در کنار این اخبار باشد هم برگزاری جشنواره فیلم فجر است. البته رعایت پروتکل‌های بهداشتی و نحوه برگزاری مهم‌ترین عامل تعیین‌کننده برای هر اتفاقی در ایام کروناست.

اگر قرار باشد فیلم‌ها صرفا  برای داوران اکران شود آیا کارکردی دارد؟ آیا تأثیر مثبت روانی برای جامعه دارد؟
فکر نمی‌کنم این اتفاق رخ بدهد که فقط داوران فیلم‌ها را ببینند. واقعا  امید دارم که تا زمان برگزاری جشنواره شرایط بهتر شود.

به نظر شما یکی از مهم‌ترین دلایل علاقه سینماگران به جشنواره فجر چیست؟ برای دریافت ضریب و واکنش توسط اهالی رسانه، منتقدان و مردم؛ درست است؟
دقیقا ! می‌خواهیم فیلم‌های‌مان نمایش داده شود. نظرات مختلف مثبت و منفی را بشنویم. این‌ها درحالتی رخ می‌دهد که غیر از داوران، کسان دیگری هم فیلم را ببینند. واقعا  امید دارم در بدترین حالت، لااقل اکران محدود برای اهالی رسانه و منتقدان داشته باشیم.

به نظرتان با کارهایی مثل طولانی کردن ایام برگزاری جشنواره، نمی‌شد تعداد اکران‌ها را بیش‌تر و تماشاچیان را محدود کرد؛ به‌طوری که اکران‌ها ایمن شوند؟
به نظرم هیچ تصمیم مدیریتی درحال حاضر قطعی نیست. بعضی چیزها در دست هیچ‌کس نیست و فقط باید لطف خدا شامل حال‌مان شود و مردم هم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند. اما اینطور است که دیگر جشنواره‌ها هم برنامه‌ریزی‌هایشان را انجام می‌دهند اما یک مدیریت در زمان در شرایط خاص هم انجام می‌دهند. حتما  برنامه دوستان هم همین است.

***
پروانه مرزبان تهیه‌کننده فیلم «مرده‌خور» است. مرده‌خور را صادق صادق‌دقیقی ساخته و بازیگرانی چون سام درخشانی، احمد مهرانفر، لادن مستوفی و لیندا کیانی در آن نقش‌آفرینی کرده‌اند. «مرده‌خور» از مدت‌ها پیش آماده نمایش بود ولی سازندگانش ترجیح دادند که این فیلم را موقتا  اکران نکنند تا شرایط کرونایی بهبود یابد. حالا پروانه مرزبان از حضور این فیلم در جشنواره سی‌ونهم خبر داده است.

با پروانه مرزبان تهیه‌کننده «مرده‌خور» درباره نحوه حضور این فیلم درجشنواره گفت‌وگوی کوتاهی داشته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

به خاطر جوانان می‌آییم
آیا «مرده‌خور» را به جشنواره ارائه می‌کنید؟
بله!

باتوجه به توضیحات دبیر جشنواره، اگر نمایش فیلم‌ها صرفا  برای داوران باشد باز هم فیلم‌تان را به فجر می‌دهید؟
بله! جشنواره برایم مهم است.

آیا این شیوه از برگزاری جشنواره برای‌تان کارکردی دارد؟
شاید نظر خیلی از همکارانم با من یکی نباشد اما شخصا  بازیگران و عوامل فیلم برایم اهمیت بسیار زیادی دارند. خیلی بچه‌ها هستند که برای اولین‌بار وارد کار سینما شده‌اند یا بعد از مدت‌ها تجربه‌ای انجام داده‌اند. در نتیجه علاقه زیادی برای حضور در جشنواره دارند. به همین خاطر من باید نظر و خواست آن‌ها را هم درنظر بگیرم.

یعنی می‌خواهید با همین شرایط حداقلی هم در رویداد فجر حضور داشته باشید؟
همینطور است! فرزندان خودم مشغول به کار هستند و من به خوبی احساسات جوانان را درک می‌کنم. وقتی می‌بینم تا این حد علاقه‌مند هستند واقعا  دلم نمی‌آید امیدشان را ناامید کنم. تا به الان فیلم را به هیچ جایی نداده بودم چون می‌خواستیم تکلیف شرایط کرونا مشخص شود. فیلم را به اکران درنیاوردیم ولی وقتی اعلام شد که جشنواره برگزار می‌شود، شوق زیادی بین بچه‌های گروه دیدم.

***
«برای مرجان» به کارگردانی حمید زرگرنژاد با حضور بازیگرانی چون پگاه آهنگرانی، بهزاد جعفری، برزو ارجمند، فریبا متخصص، علیرضا استادی، رامین راستاد، محمد همایون‌پور، امید روحانی، مریم بوبانی و جمشید هاشم‌پور است. فیلم قبلی زرگرنژاد «ماهورا» در ژانر دفاع مقدس بود. حالا او برای حضور در جشنواره فیلم فجر آماده می‌شود.
با حمید زرگرنژاد درباره حضورش در جشنواره گفت‌وگوی کوتاهی انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

حالم بسیار بد شد
آیا «برای مرجان» را به جشنواره معرفی می‌کنید؟
بله!

باتوجه به توضیحات دبیر جشنواره، اگر قرار باشد فیلم‌ها صرفا  برای داوران نمایش داده شود بازهم فیلم را به جشنواره می‌دهید؟
معرفی می‌کنیم ولی راستش حالم بسیار بد شد!

البته این اتفاق قطعی نیست ولی باتوجه به اهمیت دریافت ضریب رسانه‌ای برای فیلم‌ها به واسطه تماشا توسط مردم و اهالی رسانه، آیا این شیوه کارکردی برای فیلم دارد؟
من با این امید «برای مرجان» را به جشنواره می‌فرستم که این اتفاق رخ ندهد. امیدوارم طوری شود که لااقل اهالی رسانه و جمع محدودی فیلم‌ها را ببینند. راستش حتی اکران برای کاندیداها را هم مناسب نمی‌دانم. اصلا  یعنی چه که درپشت درهای بسته تعدادی فیلم به عنوان کاندیدا مشخص شوند و فقط آن فیلم‌ها اکران شوند.

پس چرا فیلم‌تان را به جشنواره ارائه می‌کنید؟
من حس می‌کنم این‌ها گفته شده تا توقعی به‌وجود نیاید و اگر اتفاق بدی رخ داد حال همه بد نشود. من بعید می‌دانم این اتفاق بی‌افتد که فقط داوران فیلم‌ها را ببینند. قرار بود شیوه شبیه به جشنواره ونیز باشد. نمی‌دانم چرا تعداد سالن‌ها را بیشتر نمی‌کنند.

آیا امکان داشت طول زمان برگزاری جشنواره را افزایش دهند تا اکران‌هایی بیشتر با تماشاچیانی کمتر داشته باشیم؟
بله! اصرار وجود ندارد که حتما  دوره جشنواره در ۱۰روز باشد. اگر بشود دو هفته چه می‌شود؟ می‌شد جشنواره تا آخر بهمن ادامه داشته باشد.

***
محمود گبرلو از منتقدان قدیمی سینما، مجری و سردبیر سابق برنامه هفت و البته از مجریان نشست‌های خبری دوره‌های مختلف جشنواره فیلم فجر است.
درباره توضیحات دبیر جشنواره درباره شیوه‌های احتمالی برگزاری جشنواره گفت‌وگویی انجام دادیم که در ادامه می‌خوانید.

 ابتکار به خرج دهیم
به‌عنوان یک منتقد و فردی که سال‌های مجری نشست‌های خبری جشنواره بوده‌اید، فکر می‌کنید جشنواره باید برگزار شود؟
در مجموع با برگزاری جشنواره فیلم فجر در هر شرایطی موافق هستم زیرا در پی این رویداد مناسبات‌های مختلف اقتصادی برای فیلمسازان و تهیه‌کنندگان وجود دارد. نمایش فیلم برای فیلمسازان و جایزه گرفتن بسیار مهم است و تاثیرات فراوانی دراکران فیلم آنان خواهد داشت؛ از این جهت با این اتفاق بسیار موافقم اما شرایط کرونا ما را به جایی رسانده است که باید ابتکار به خرج دهیم و با خلاقیت جشنواره را برگزار کنیم. بنابراین با اصل جشنواره موافقم اما در مورد شیوه‌های اجرایی طبق آنچه آقای طباطبایی‌نژاد فرموده‌اند اگر امکان نمایش فقط برای داوران وجود دارد برای تعدادی از منتقدان و خبرنگاران هم این امکان وجود خواهد داشت. به هرحال منتقدان و اهالی رسانه هم در صدد بررسی، تحلیل وصحبت راجع به جشنواره و فیلم‌ها هستند. طبیعتا  در سالن مثلا  300‌متری که ده نفر داور حضور دارند امکان حضور ۱۰۰‌نفر با فاصله و رعایت پروتکل‌ها نیز وجود دارد تا با هم به تماشای فیلم بنشینند.

نظرتان درباره شیوه‌ای که تنها داوران فیلم‌ها را تماشا می‌کنند چیست؟
پیشنهاد من این است از بین خبرنگاران و منتقدان، به شیوه‌هایی مطلوب و پسندیده نمایندگانی انتخاب شوند که آن‌ها هم ناظر اعمال داوران و آثار فیلمسازان باشند تا بتوانند در هنگام برگزیدن نامزدها و اهدای جوایز تحلیل محتوایی مناسبی داشته باشند. این پیشنهاد من و امری امکان‌پذیر است. اینکه منتقدان و خبرنگاران به‌طور کل حضور نداشته باشند خیلی به نفع جشنواره نیست زیرا بازتاب جشنواره توسط این افراد است جذابیت ایجاد می‌کند.
شخصا  گمان می‌کنید جشنواره امسال با چه سازوکاری اجرا شود؟
پیش‌بینی‌های متعددی صورت گرفته است که مشخص نیست عملی شوند یا نه! درواقع نمی‌توان قضاوت کرد که درحال حاضر این پیش‌بینی‌ها اجرا می‌شوند یا نه؟ درمجموع اینکه بگوییم در ایام برگزاری جشنواره این رویداد را تعطیل کنیم خیلی مناسب نیست. می‌توان فیلم‌ها را به طرق مختلف برای داوران و خبرنگاران نمایش داد؛ یکی از این راه‌ها این است که با رعایت پروتکل، منتقدان و خبرنگاران نمایندگانی را از جانب خود انتخاب کنند و آن‌ها شاهد نمایش فیلم‌ها باشند ضمن اینکه بازتاب رسانه‌ای جشنواره حائز اهمیت است. نمی‌شود جشنواره‌ای برگزار شود که بازتاب رسانه‌ای نداشته باشد واین اتفاق به ضرر فیلمسازان خواهد بود چراکه معمولا  بازتاب‌هایی که از جشنواره در رسانه‌ها منعکس می‌شود برای صاحبان فیلم در مجموع مثمرثمر است. به هرحال آن‌ها هم با تحلیل و نقد مواجه می‌شوند و شاید در شیوه نمایش یا تدوین تجدیدنظر کنند. به‌طور کل من با تعطیلی جشنواره موافق نیستم.

فکر می‌کنید اگر جشنواره به صورت حداقلی و فیلم‌ها فقط برای داوران اکران شود، آیا آثار ضریب رسانه‌ای پیدا می‌کنند؟
اهمیت جشنواره به بازتاب آن در رسانه‌هاست؛ من با نمایش فیلم‌ها فقط برای داوران مخالفم. باید تدبیر کنیم. کرونا نباید سیستم ما را مختل کند. باید فکر کنیم و با ابتکار و تدبیر به شیوه‌ای مناسب‌تر جشنواره را برگزار نماییم. البته اگر برخی از تهیه‌کنندگان، عوامل فیلم و هنرمندان در ایام جشنواره فیلم را نبینند اشکالی در آن ایجاد نخواهد شد و می‌توانند در یک فرصت مناسب‌تر و در اکران خصوصی آن را تماشا کنند اما از آنجا که اعتبار جشنواره به بازتاب‌های رسانه‌ای آن است، اگر این اتفاق رخ ندهد عملا  جشنواره از نظر اعتبار شکست خواهد خورد. بنابراین چه بهتر که تعاملی بین جشنواره، رسانه‌ها و داوران برقرار کنیم تا با تجمیع نمایندگان رسانه‌ها، نظرات آن‌ها بازتاب پیدا کند و یا حداقل اگر داوران فیلم را می‌بینند و منتخبان را انتخاب می‌کنند جمعی از منتقدان متناسب با انتخاب برگزیده‌ها تحیلیل کنند و این امر کمک به‌سزایی به جشنواره و فیلمسازان خواهد کرد. جشنواره فجر که احتمالا بدون حضور مردم برگزار خواهد شد و هیات انتخاب هم ندارد، چندان منطقی نیست و بعید است که چندان تأثیربخش باشد. دراین‌میان بسیاری معتقدند که این نوع از تصمیم‌گیری چندان برای سینما در سال آینده مؤثر نخواهد بود.
من به خوبی احساسات جوانان را درک می‌کنم. وقتی می‌بینم تا این حد علاقه‌مند هستند واقعا  دلم نمی‌آید امیدشان را ناامید کنم اما نمی‌شود جشنواره‌ای برگزار شود که بازتاب رسانه‌ای نداشته باشد واین اتفاق به ضرر فیلمسازان خواهد بود چراکه معمولا  بازتاب‌هایی که از جشنواره در رسانه‌ها منعکس می‌شود برای صاحبان فیلم در مجموع مثمرثمر است.

منبع: صبح نو

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.