شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
18:20 | | فجر 39

برپایی جشنواره فجر بخشی از چرخه معیشت هنرمندان است

برپایی جشنواره فجر بخشی از چرخه معیشت هنرمندان است

«مسعود میر» روزنامه‌نگار سینمایی در بخشی از برنامه «نقد سینما» که جمعه ۲۱ آذر روی آنتن شبکه پنج سیما رفت، گفت: قطعا برای جشنواره فیلم فجر به عنوان یک شناسنامه فرهنگی مهم در کشور ما در این چهل ساله، باید کلاه به احترام برداشت و با برپایی آن موافقت کرد، گرچه برپایی جشنواره امسال، مخالفانی هم دارد که احتمالا دغدغه اصلی آنها شرایط کرونایی این روزها است.

او در ادامه با توجه به احتمال اجرای جشنواره سی و نهم با شیوه اول و نمایش آثار برای داوران، اظهار داشت: شاید ما به عنوان اهالی رسانه به این برسیم که چقدر حیف که داریم درباره جشنواره‌ای صحبت می‌کنیم که در آن حضور نداریم و شاید به عنوان روزنامه‌نگار بیش از همه ناراحت باشم اگر جشنواره‌ای برگزار شود و فیلم‌هایش را نبینم. اما از یک طرف باید یک موضوع را مدنظر داشته باشیم و آن این که ما داریم درباره یک ریل‌گذاری فرهنگی صحبت می‌کنیم و این که الان مسئولان سازمان سینمایی به این نتیجه رسیده‌اند که این ریل منفجر نشود و متوقفش نکنند. اوضاع دارد شبیه لیگ فوتبال می‌شود، لیگ فوتبال دارد برگزار می‌شود و خبری از تماشاگرها نیست در حالی که نبود تماشاگر روی بازی‌ها هم اثر گذاشته است. خیلی دردناک است اما به هر حال نمی‌توانیم جشنواره یا لیگ یا زندگی روزمره خودمان را تعطیل کنیم.
مسعود میر با تأکید بر این که تفاوت جشنواره فیلم فجر با برپایی لیگ فوتبال همیشه در این بوده که همیشه جشنواره مخاطب تلویزیونی محدودی داشته و همه مردم ایران به تماشای آثار جشنواره نرفته‌اند، گفت: قرارمان این است که خشاب را برای سال ۱۴۰۰ پر کنیم و ما داریم درباره فیلم‌هایی صحبت می‌کنیم که می‌خواهند در اکران یا در اکران آنلاین سینما را نجات بدهند و به هر حال چاره‌ای نیست. جشنواره حداقل می‌تواند فرصتی برای تماشای فیلم‌ها ایجاد کند.
عضو تحریریه روزنامه همشهری در واکنش به برخی اظهارنظرها درباره اختصاص بودجه جشنواره به تأمین معیشت اهالی سینما، به این نکته اشاره کرد که معیشت هنرمندان با برپایی جشنواره و نمایش فیلم‌ها و آغاز تولید فیلم‌های جدید سینمایی می‌چرخد نه با پولی که به این شکل به آنها داده می‌شود؛ مسعود میر گفت: قبول دارم که تعداد زیادی از بدنه سینما با مشکلات جدی مواجه هستند و آن طور که شنیده‌ام بیش از ۳۰۰۰ نفر از اعضای خانه سینما درگیر پرداخت بیمه بیکاری هستند اما از یک طرف هم باید به این فکر کنیم که آیا می‌توانیم بلندگو دست بگیریم و به همه این آدم‌ها بگوییم شما دیگر کار ندارید چون خبری از اکران و نمایش فیلم‌ها نیست؟! این چرخه باید – هر چند کند- اما بچرخد و اولویت با این است.
این روزنامه‌نگار همچنین درباره احتمال اجرای شیوه دوم در برپایی جشنواره امسال گفت: الگوی به درد بخور و اثبات شده‌ای مثل جشنواره هفتاد و هفتم ونیز داریم. آنها یک جشنواره برگزار کردند، مهماناشان آمدند، اهالی رسانه هم آمدند و فیلم‌ها به نمایش درآمد. حتی یک بخش از فیلم‌های جشنواره کن را به نمایش گذاشتند و هیچ‌کس هم مبتلا نشد و هیچ گزارش منفی منتشر نشد. قبول دارم که خیلی کار سختی انجام دادند و خیلی هنرمندانه توانستند از پس برگزاری جشنواره برآیند و این یک نکته ایده آل است. ما باید تلاش کنیم به این ایده‌آل برسیم. ضمن آن که ما نمی‌توانیم پنهان کنیم همیشه برخی‌ها را با دغدغه انتقام‌گیری‌ و مخالف‌خوانی‌ سیاسی -در هر حوزه‌ای به خصوص حوزه فرهنگ و هنر- پیش رو داریم، کما این که یکسری تیتر منفی پس از نشست خبری دبیر جشنواره دیدم و این تیتر که «جشنواره مرگ در حال آغاز است!» توجهم را جلب کرد! گاهی اوقات اینقدر نگاه‌ها منفی و عجیب می‌شود که کسی یادش نمی‌آید در دنیایی داریم زندگی می‌کنیم که جنگ جهانی در آن اتفاق افتاده و کرونا مثل جنگ جهانی سوم است. چرا ما باید خالی از ظرفیت بشویم و اصلا وجود نداشته باشیم؟ یعنی کاری کنیم که اگر در آینده یک روز تاریخ جشنواره‌مان را به عنوان یک رویداد مهم فرهنگی ورق بزنیم و برسیم به سال سخت کرونا، بگوییم در آن سال هیچ‌چیز نداشتیم!
او افزود: امسال جشنواره هیات انتخاب ندارد و نباید از یادمان برود که در سال‌های قبل چقدر درباره لزوم حذف هیأت انتخاب در جشنواره فیلم فجر، تیتر زدیم و خبر و گزارش نوشتیم. امسال در سال سخت کرونا باید دلخوش باشیم به این اتفاق و امیدوار باشیم که سریع‌تر اتفاق‌های بهتری در سلامت جامعه رخ دهد.
مسعود میر در پایان گفت: امیدوارم سی و نهمین جشنواره فیلم فجر با فیلم‌های خوب و آبرومند برگزار شود.

منبع: برنامه نقد سینما شبکه پنج

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.