چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳
18:37 | | فجر 39

دورنما | یقه سفیدها (شهرام مسلخی)

دورنما | یقه سفیدها (شهرام مسلخی)

«شهرام مسلخی» فرم شرکت سومین فیلم بلند سینمایی‌اش با نام «یقه سفیدها»  در سی و نهمین جشنواره فیلم فجر را پر کرده است.

به گزارش ستاد اطلاع‌رسانی جشنواره فیلم فجر، شهرام مسلخی که در سی و سومین جشنواره‌ فیلم فجر با فیلم «عاشق‌ها ایستاده می‌میرند» به عنوان کارگردان جوان حضور داشت و به عنوان جوان‌ترین کارگردان فجر شناخته شده بود، سال گذشته و پس از پنج سال در قامت تهیه‌کننده فیلم «پدران» سالم صلواتی در بخش نگاه نو در جشنواره سی و هشتم فجر حضور یافت.


او امسال نیز با فیلم سینمایی «یقه سفیدها» در مقام تهیه‌کننده و کارگردان در سی و نهمین جشنواره ملی فیلم فجر حضور پیدا کرده است. تهیه‌کننده‌ای که در کارنامه خود ساخت دو فیلم داستانی سینمایی «هیلانه» و «عاشق‌ها ایستاده می‌میرند» را دارد، در فیلم «یقه سفیدها» بر خلاف دیگر فیلم‌هایش به سراغ  ژانری کمدی رفته است.

«یقه سفیدها» فیلمی در ژانرکمدی است و کمدی موقعیت را به عنوان دستاویز داستانی خود برگزیده تا از این طریق بتواند به موضوعات اجتماعی و فرهنگی ورود پیدا کند. همان‌طور که از نام فیلم پیداست «یقه سفیدها» در کنار فضای متفاوت کمدی موقعیت نقدی فرهنگی، اجتماعی و سیاسی در زیر متن فیلم به همراه دارد.

فیلم در شرایط سخت شیوع کرونا تولید شد و به سرانجام رسید و فیلمبرداری آن در تهران صورت گرفت. شهرام مسلخی کارگردان و تهیه کننده این فیلم سینمایی درباره شرایط تولید فیلم «یقه سفیدها» گفت: «ما از روز اول فیلمبرداری با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی سر صحنه حاضر شدیم و هر پنج روز از تمام عوال تست کرونا گرفته می‌شد تا با خیال راحت به کار خود ادامه دهیم.»

افراد یقه سفید عمدتا افراد اتو کشیده‌ای هستند که کسی به این افراد برای ارتکاب به جرم شک نمی‌کند. یقه سفید می‌تواند یک شخص عادی هم باشد. مثلا می‌تواند یک شخص کارخانه‌دار ثروتمند باشد. در واقع یک بازاری دارای امکانات مادی یقه سفید محسوب می‌شود. یقه سفید می‌تواند جزو افراد ذی نفوذ باشد. یعنی یقینا این فرد دارای سمت سیاسی نیست. اما در ادبیات فعلی جهان یقه سفید را بیشتر افراد دولتی قلمداد می‌کنند. یعنی کسانی که به ترفند نیاز ندارند.

مهدی هاشمی، مهدی کوشکی، لیلا اوتادی، رضا داوودنژاد، صحرا اسداللهی، علیرضا استادی، ایمان صفا، یوسف یزدانی، آزاده نوبهار، مسعود حقی، رضا درودی، امیر عباس گودرزی، کاظم بابایی، علی یازرلو و مرتضی زارع از جمله بازیگران این فیلم سینمایی هستند.

دیگر عوامل این فیلم سینمایی عبارتند از تهیه‌کننده و کارگردان: شهرام مسلخی، نویسنده: فرزاد گودرزی، مدیر تولید: فریبا السادات خلیلی، سرمایه گذاران: فرهاد گودرزی و رضا درودی، مدیر فیلمبرداری: مجید گرجیان، دستیار اول فیلمبردار: داریوش رجایی، مدیر صدابرداری: هادی معنوی پور، طراح گریم: علی خورشید، طراح صحنه: شهرام مسلخی و علی سنگینی، دستیار لباس: ندا سلیمی، تدوین: عماد خدابخش، صداگذار: حسین قورچیان، برنامه‌ریز: چاوش هنرآموز، دستار اول کارگردان: رضا شریفی، مدیر تدارکات: ناصرهادیانفر، منشی صحنه: صفورا برسان، سرپرست تیم پزشکی گروه: محمد عنبری و عکاس: پیام نصیری.

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.