جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳
19:37 | | فجر 39

دورنما | یدو (مهدی جعفری) ​​​​​​​

دورنما | یدو (مهدی جعفری) ​​​​​​​

فیلم « یدو» به کارگردانی مهدی جعفری و تهیه‌کنندگی محمدرضا مصباح متقاضی حضور در سی و نهمین جشنواره فیلم فجر است.

به گزارش ستاد اطلاع‌رسانی جشنواره فیلم فجر، فیلم سینمایی «یدو» تازه‌ترین فیلم کارگردان «23 نفر» است. این فیلم مانند ساخته تحسین‌شده قبلی کارگردانش به موضوع جنگ و کودکان و نوجوانان پرداخته است. مهدی جعفری در این فیلم که در گونه دفاع مقدس و کودک و نوجوان است، اولین ماه‌های جنگ تحمیلی را در آبادان در حال محاصره را به تصویر کشیده است.
«یدو» که تولید کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و بنیاد سینمایی فارابی است، پس از ۶۱ جلسه‌ فیلم‌برداری در آبادان به کار خود پایان داد.

در نگاه اول شاید فیلم «یدو» بتواند یادآور فیلم سینمایی «23 نفر» باشد که با اقتباس از خاطرات ۲۳ نفر از رزمندگان نوجوان ایرانی ساخته شد که به اسارت نیروهای عراقی در سال ۱۳۶۱ درآمدند. فیلمی که در سی و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر در شش رشته نامزد شد و توانست سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه ملی را دریافت کند. ​
مهدی جعفری کارگردان فیلم «یدو» پیش‌تر نیز دو فیلم مستند کوتاه «هر کجا برم آسمان مال من است» و «همه روزهای خوب» را با تهیه کنندگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ساخته است. حضور یکی از فیلم‌های کوتاه او به نام «کمی بالاتر» در میان ده فیلم بخش مسابقه فیلم‌های کوتاه جشنواره بین‌المللی فیلم برلین در سال ۲۰۰۶ به عنوان یکی از افتخارات فیلم کوتاه ایران به‌شمار می‌رود.
جعفری متولد ۱۳۴۸ اهواز است. پس از جنگ ایران و عراق همراه با خانواده به اصفهان نقل مکان کرده و موقتاً در شهر نجف آباد ساکن شدند. او پس از یک دوره کوتاه بازیگری در تئاتر، کار فیلمسازی را از دهه شصت با حضور در انجمن سینمای جوانان نجف آباد آغاز کرد؛ سپس از دهه هفتاد به ساخت فیلم‌های کوتاه داستانی روی آورد و از سال ۸۳ به عنوان مدیر فیلمبرداری در سینمای ایران مشغول به کار است.
فیلم سینمایی «یدو» در گونه دفاع مقدس اولین ماه‌های جنگ تحمیلی را در آبادان در حال محاصره به تصویر کشیده است.

«یدو» را مهدی جعفری کارگردانی و محمدرضا مصباح تهیه ‌کرده‌اند.  همچنین علی درخشنده مجری طرح و برنامه‌ریز ، مهین عباس‌زاده و مهدی جعفری نویسندگان این اثر بلند سینمایی هستند.

ستاره پسیانی، اکبر اودود، سعید آلبوعبادی، میلاد صویلاوی، محمدمهدی آلبوعلی، ریحانه آریامنش، عبدالحلیم تقلبی، حسین پوریده، رضا نوری، طاهره نیک‌آزاد، مسعود جلالی، معید رامی، مائده رامی، یاسین مسعودی، احمد مسافری و… در این فیلم ایفای نقش می‌کنند.

مرتضی نجفی مدیر فیلمبرداری، ‌رشید دانشمند صدابردار، میثم مولایی تدوینگر، آیدین ظریف طراح صحنه و لباس و عباس عباسی در این فیلم طراحی چهره‌پردازی می‌کند.

محمد برادران جلوه‌های ویژه بصری و ایمان کرمیان جلوه‌های ویژه میدانی فیلم «یدو» را بر عهده دارند.

در این فیلم جمشید بهمنی به عنوان بازیگردان، آرزو نیک‌پور به عنوان منشی صحنه، امیر اسکندری به عنوان مدیر تولید، عماد سلمانیان و امیرمسعود حسن به عنوان جانشینان تولید، مرتضی اسکندری به عنوان مدیر تدارکات و امیرحسین مهر با عنوان دستیار تهیه کننده و  پویا شاه‌‌جهانی به عنوان عکاس با این فیلم سینمایی همکاری دارند.

مریم کریمیان مدیر روابط عمومی این اثر است.

فیلم سینمایی «یدو» در راستای مشارکت راهبردی کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان و بنیاد سینمایی فارابی تولید شده است.

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.