پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳
17:57 | | فجر 39

دورنما | مهران (رقیه توکلی) ​​​​​​​

دورنما | مهران (رقیه توکلی)  ​​​​​​​

دومین فیلم بلندسینمایی «رقیه توکلی» با نام «مهران» متقاضی شرکت در سی‌ونهمین جشنواره فیلم فجر شده است.

به گزارش ستاد اطلاع‌رسانی جشنواره فیلم فجر، تصور رایج این است که جنوب و غرب کشور عمدتا در معرض عوارض جنگ تحمیلی قرار داشته و مرکز ایران از حاشیه امنی برخوردار بوده است که پای جنگ به این شهرها باز نشده است، اما فیلم سینمایی «مهران» به دنبال آن است که با جنگ از طریق خانواده‌ای جنگ‌زده همراه شود و از شهر مهران خود را کشان کشان به یزد برساند و با کاراکتر «مهران» همراه شود. فیلم فضایی بومی دارد و ارائه روایت متفاوتی از مهمان‌نوازی یزدی‌ها در زمان جنگ از خصوصیات اصلی آن محسوب می‌شود.

دومین فیلم بلند رقیه توکلی؛ «مهران» متقاضی شرکت در سی‌ونهمین جشنواره ملی فیلم فجر شده است. فیلمی که توانست در سی و سومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان پروانه زرین جایزه دبیر جشنواره و جایزه ویژه شهید بهنام محمدی را  کسب کند.

کارگردان این فیلم درباره حضورش در فجر سی و نهم اشاره داشته است: «خوشحالم که امسال جشنواره فجر برگزار می‌شود و بر اساس آیین‌نامه جشنواره، فیلم سینمایی «مهران» پس از حضور در جشنواره کودک، از شانس شرکت در این دوره برخوردار است. امیدوارم با توجه به موفقیت و بازخورد خوبی که این فیلم در سی و سومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان داشت، در این جشنواره فجر نیز دیده شود و مورد توجه قرار گیرد».

رقیه توکلی که با فیلم سینمایی «مادری» در سی و پنجمین جشنواره ملی فیلم فجر حضور داشت حالا در دومین فیلم بلند خود دوباره سراغ لوکیشن شهر یزد رفته است. در «مهران» فضای زنانه «مادری» جای خود را به کاراکتر مرد و دراصل به پسربچه‌ای به اسم مهران داده و به جای داستان عاشقانه فیلم پیشین اینجا با خانواده‌ای جنگ‌زده از شهر مهران روبه‌رو هستیم، آنهم در فضای دهه شصت خورشیدی.

رقیه توکلی درباره فضا و ایده این فیلم گفته است: «وقایع این فیلم در دهه ۶۰ می‌گذرد و مربوط به خانواده‌ای از شهر مهران است که مهمان خانواده‌ای در یزد می‌شوند که پسری به نام مهران دارند. در دوران دفاع مقدس مردم بعضی از شهرها به طور مستقیم درگیر جنگ بودند اما شهر یزد با توجه به این‌که در مرکز کشور قرار دارد شاید در نگاه اول به طور مستقیم درگیر دفاع مقدس نباشد اما جنگ، تأثیرات آن و مشارکت‌های اجتماعی را نمی‌توان درباره‌اش نادیده گرفت. در واقع فیلم به دنبال نشان دادن مهمان نوازی مردمان یزد در زمان جنگ است و می‌توان گفت ایده اصلی «مهران» بر اساس واقعیت است. چون یزد به خاطر امنیت بیشتری که داشت مهاجرپذیر بود و معمولا خیلی از آنها که در زمان جنگ به این شهر آمدند در این شهر ماندگار شدند.»

عوامل سازنده این فیلم عبارتند از کارگردان: رقیه توکلی، محصول: بنیاد سینمایی فارابی، تهیه‌کننده اجرایی: محمد پیرهادی، نویسنده فیلم‌نامه: فرشاد رضایی، رقیه توکلی، تدوین: سعید سلمان روغنی، صدابردار و صداگذار: طاهر پیشوایی، طراح لباس: نگار السادات مرتضوی‌زاده، طراح صحنه: سجاد دهقان، فیلمبردار: حامد بقاییان، دستیار اول کارگردان و برنامه‌ریز: جمال دهقان، عکاس: محمد هادی آخوندی، تصحیح رنگ: نیما دبیر زاده، منشی صحنه: مجید عظیمی نیا، مدیر تولید: مسعود یزدی، طراح گریم: ساقی شاهمرادی، طراح پوستر: سعید طامهری، موسیقی: علی مزیدی و حسین فروتن، بازیگران: سجاد اسماعیلی، باسط رضایی، امیررضاوزیری، محمد مهدی میرحسینی، معصومه قاسمی‌پور، شیما میرعرب‌شاهی، حمید حاجی محمدزاده، ملیکا معصومیان، مریم نیک آیین، اختر السادات اولیایی، فاطمه مجیبیان.


 

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.