شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳
19:48 | | فجر 39

دورنما | جاهای خالی پُر شود (عطیه زارع آرندی)

دورنما | جاهای خالی پُر شود (عطیه زارع آرندی)

«عطیه زارع آرندی» با مستند «جاهای خالی پُر شود» در بخش مستند سی‌و‌نهمین جشنواره فیلم‌ فجر شرکت خواهد کرد.

به گزارش ستاد اطلاع‌رسانی سی‌و‌نهمین جشنواره فیلم فجر، عطیه زارع آرندی فیلمسازی را به شکل حرفه‌ای از سال ۱۳۸۹ آغاز کرده است و نخستین فیلم او مستند کوتاهی با نام « میان دو قبر کهنه دفن شود» بود، که در پنجمین دوره جشنواره سینماحقیقت در سال ۱۳۹۰ به نمایش در آمد.

زارع پس از این تجربه در ساخت فیلم مُستند به سراغ ساخت فیلم داستانی می‌رود. او در طی سال‌های فعالیت حرفه‌ای خود ساخت فیلم‌های کوتاه داستانی مختلفی مثل «بهار. تابستان. پاییز»، «انکسار» و «یکی نه یکی» را در کارنامه دارد که دو فیلم اول با حمایت حوزه هنری اصفهان و فیلم سوم به صورت مشترک توسط بنیاد سینمایی فارابی و شهرداری اصفهان تهیه شده است.

فیلم مستند «جاهای خالی پُر شود» که قرار است در سی‌و‌نهمین جشنواره فیلم فجر به نمایش در بیاید، نخستین فیلم بُلند عطیه زارع است.

زارع با دومین حضور جدی‌اش در جشنواره «سینماحقیقت» موفق شد جایزه بهترین کارگردانی فیلم بلند مستند را برای ساخت مستند «جاهای خالی پُر شود» دریافت کند. این اثر همچنین توانست به‌عنوان بهترین فیلم، «نشان فیروزه» این دوره از جشنواره را از آن خود کند.

طرح این فیلم در دوره دوازدهم سینماحقیقت در بخش « پیچینگ» جشنواره ارائه شد که مورد پذیرش قرار گرفت و تولیدکننده‌ای سوئیسی، حمایت مالی از این پروژه را با همکاری «مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی» به عهده گرفت.

داستان فیلم «جاهای خالی پُر شود»، واکنش سه نسل از زنان یک خانواده نسبت به یک پدیده بیرونی یعنی طلاق است. در این اثر طلاق به عنوان یک مؤلفه بیرونی، شرایط زندگی مادربزرگ، مادر و یک دختربچه را تغییر می‌دهد و آن‌ها را وادار به اتخاذ واکنش و گرفتن تصمیم‌های سرنوشت‌ساز می‌کند.
آن‌چنان که کارگردان این فیلم عنوان کرده است، دغدغه و موضوع این مستند، نقد قانون خانواده و مسائل حقوقی نیست؛ بلکه فیلم تلاش کرده از دریچه‌ شخصیت‌هایی که روایت می‌کند، به وجوه انسانی و اجتماعی وسیع‌تری بپردازد.
به گفته زارع ایده اولیه "جاهای خالی پر شود" در مواجه کارگردان با دختری شکل گرفت که دائم گوشی تلفن در دست در حال خودنگاری بود.
دیگرعوامل این فیلم عبارت‌انداز:
فیلمبرداران:ایمان صالحی،عطیه زارع آرندی/ تدوین:محدثه گلچین عارفی/طراحی و ترکیب صدا:محمد‌حسین ابراهیمی/موسیقی:حمیدرضا آفریده/رنگ‌آمیزی تصاویر:فرهاد قدسی/تهیه‌کننده:عطیه زارع|محصول مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.