جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳
20:39 | | فجر 39

دورنما | منصور (سیاوش سرمدی)

دورنما | منصور (سیاوش سرمدی)

فیلم سینمایی «منصور» نخستین ساخته بلند سینمایی سیاوش سرمدی در مقام کارگردان است که به تهیه‌کنندگی جلیل شعبانی متقاضی حضور در سی و نهمین جشنواره فیلم فجر شده است. 

به گزارش ستاد اطلاع رسانی جشنواره فیلم فجر، سیاوش سرمدی را پیش‌تر در مقام مستندساز می‌شناختیم. او که در کارنامه خود ساخت آثاری چون «ادواردو»، «امام موسی صدر»، «چمران به روایت دختر جبل عامل»، «80سال مقاومت» و «داوطلب مرگ» ساخته است و در «منصور» نخستین کارگردانی فیلم سینمایی را تجربه می‌کند.
فیلم سینمایی «منصور» به کارگردانی سیاوش سرمدی و مشاور کارگردانی علیرضا داوودنژاد و تهیه‌کنندگی جلیل شعبانی به بخش‌هایی از زندگی شهید ستاری می‌پردازد. نگارش فیلمنامه این اثر سینمایی با نظارت سورنا ستاری، فرزند شهید ستاری صورت گرفته و قرار بود به جشنواره فیلم فجر سال گذشته راه پیدا کند که فیلم حاضر نشد. 
با وجود تلاش‌های جلیل شعبانی، تهیه‌کننده و سیاوش سرمدی کارگردان فیلم، درنهایت کرونا مانع فیلمبرداری بخش‌هایی از فیلم شد که قرار بود در خارج از کشور فیلمبرداری شود. این امر در سال جاری میسر شد و با فیلمبرداری بخش‌های باقیمانده این فیلم و تغییر نام آن از «اوج ۱۱۰» به «منصور» حالا قرار است این محصول سازمان اوج راهی جشنواره فیلم فجر شود. 
این فیلم با نگاهی به بخش‌هایی از زندگی شهیدستاری و طراحی و تولید اولین جنگنده کاملا ایرانی ساخته شده که در آن بخش‌های ناگفته از هشت سال دفاع‌مقدس روایت شده است. ماجرای ساخت جنگنده ایرانی آذرخش نقطه کانونی و خط محوری این فیلم است. در این فیلم نقش شخصیت‌هایی مثل آیت‌ا… هاشمی رفسنجانی و آیت‌ا… خامنه‌ای که در آن مقطع رئیس‌جمهور بودند توسط بازیگران فیلم ایفا شده است. محسن قصابیان بازیگر اصلی و ایفاکننده نقش شهیدستاری است و بازیگران دیگری ازجمله لیندا کیانی، حمیدرضا نعیمی، مهدی کوشکی، علیرضا زمانی‌نسب، قاسم زارع، جواد هاشمی و…. ایفای نقش کرده‌اند.
در خلاصه داستان این فیلم آمده است: «سال‌های پایانی جنگ است؛ ایران درگیر کمبود تسلیحات نظامی است؛ سرتیپ ستاری بر یک پروژه مهم کار می‌کند…».
عوامل این فیلم سینمایی عبارتند از:نویسنده و کارگردان: سیاوش سرمدی، تهیه‌کننده: جلیل شعبانی، مجری طرح و دستیار تهیه‌کننده: مهدی مطهر، مدیر تولید: وحید معدنی، مشاور کارگردان: علیرضا داوودنژاد، مدیر برنامه‌ریزی: عادل معصومیان، دستیار اول کارگردان: سیدعلی هاشمی، بازیگردان: کیومرث مرادی، مدیر فیملبرداری: مجید گرجیان، مدیر صدابرداری: بهمن اردلان، تدوین: سیاوش سرمدی، موسیقی: علیرضا کهن‌دیری، طراح صحنه: بابک کریمی طاری، طراح لباس: مجید لیلاجی، طراح گریم: شهرام خلج، جلوه‌های ویژه رایانه‌ای: محمد برادران، منشی صحنه: فرحناز خسروآبادی، عکاس: حبیب مجیدی،  مدیر روابط عمومی : علی زادمهر ،ساخت فیلم پشت‌صحنه: محمود نجفی، دستیار تولید: محمداسماعیل کلبی‌آبادی، مدیر تدارکات: میلاد مولازاده.


 

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.