جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲
21:06 | | فجر 39

دورنما | کودتای ۵۳ (تقی امیرانی)

دورنما | کودتای ۵۳ (تقی امیرانی)

مستند «کودتای ۵۳» به کارگردانی تقی امیرانی در سی‌و‌نهمین جشنواره فیلم فجر حضور دارد.

به گزارش ستاد اطلاع‌رسانی جشنواره فیلم فجر، مستند «کودتای ۵۳» بهترین مستند از نگاه تماشاگران در چهاردهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت شد.
یکی از نکات مهم در ساخت این مستند مدت زمانی بود که امیرانی برای تحقیق و پژوهش صرف کرده بود. از سویی او این مستند را با افراد مشهوری در حوزه سینما ساخته است که می‌توان به «والتر مرچ» تدوین‌گر مشهور آمریکایی اشاره کرد.
امیرانی حین تحقیق برای ساخت فیلم مستندی درباره‌ کودتای ۲۸ مرداد به مدارک و اسنادی دست یافت که دهه‌ها از چشم عموم مردم و اغلب تاریخ‌نویسان این حوزه پنهان بوده است. اسنادی که بسیاری از زوایای تاریک تاریخ ۶۷ ساله‌ این رویداد را نیز روشن کرده است.
امیرانی که از دانشگاه لندن  مدرک کارشناسی ارشد فیلم را اخذ کرده است تا کنون دو فیلم «خطوط قرمز و مهلت» و «ما بسیاریم» را ساخته است.
او که متولد ۱۳۳۹ در شهر تهران است، سال‌هاست که در کشور آمریکا زندگی می‌کند.
دیگر عوامل این فیلم عبارت انداز: پژوهشگر: پل گاردنر، فاطمه احمدی، ایمی هیومز و علی امیرانی/تصویربردار: کریس مورفت، تقی امیرانی و مسلم تهرانی عباس کوثری/صدابردار: جولیان ویلسن و شان اونیل/صداگذار: جیم گدار و تام ویلیامز/تدوینگر: والتر مرچ/عکاس: علی امیرانی/نویسنده گفتار متن: تقی امیرانی و والتر مرچ/گوینده متن: تقی امیرانی و والتر مرچ/آهنگساز: رابرت میلر/تهیه کننده: تقی امیرانی/تهیه شده در امیرانی مدیا.

 

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.