جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲
20:43 | | فجر 39

بازتاب | فجر به رنگ فجر

بازتاب | فجر به رنگ فجر

 

حضور ۴ فیلم با موضوع انقلاب و دفاع‌ مقدس در بخش سودای سیمرغ سی‌و‌نهمین جشنواره فیلم فجر نشان از اقبال فیلمسازان و داوران این دوره به فیلم‌هایی با این مضامین است.

 

ساعات ابتدایی روز سه‌شنبه ۱۶ دی برای نخستین بار فهرست آثار ثبت‌نام شده در جشنواره سی و نهم فیلم فجر منتشر شد و توجه همگان را به خود معطوف کرد. در لیست اولیه جشنواره ۱۱۰ فیلم ثبت شده بود. حضور فیلم‌های تلویزیونی، ویدئویی، فیلم‌هایی که اساسا با آیین‌نامه جشنواره مغایرت داشتند (مانند فیلمی محصول یک دهه پیش) و فیلم‌های بدون پروانه ساخت یک فهرست حیرت‌انگیز را پیش روی اهالی سینما و رسانه قرار داد.

اما پس بررسی آثار، از میان ۱۱۰ فیلم، نهایتاً ۶۲ فیلم حائز شرایط داوری شدند و از ۲۰ دی ماه داوران به شکل شبانه‌روزی به داوری این آثار پرداختند.

روز گذشته یعنی ۷ بهمن ماه نهایتاً نتیجه داوری فیلم‌ها مشخص شد و ۱۶ فیلم که حداقل در یکی از بخش‌های جشنواره کاندیدا شدند، به بخش مسابقه «سودای سیمرغ» راه یافته و جهت اکران در سی‌و‌نهمین جشنواره فیلم فجر معرفی شدند.

نکته جالب توجه در این میان حضور ۴ فیلم با موضوع انقلاب و دفاع مقدس در لیست فیلم‌های نهایی است که نشان می‌دهد تولید آثاری با موضوع انقلاب و دفاع‌مقدس هم‌چنان جایگاه ویژه‌ای در میان سینماگران دارد.

با بررسی خلاصه داستان این فیلم‌ها نکته‌ دیگری که هویدا می‌شود، تنوعی است که باز در قصه‌ها وجود دارد. پرداختن به زوایای ناپیدایی از انقلاب و دفاع‌مقدس که منظری تازه را پیش چشم مخاطب می‌گشاید.

فیلم «تک تیرانداز» به کارگردانی علی غفاری و تهیه‌کنندگی ابراهیم اصغری به داستان زندگی شهید عبدالرسول زرین می‌پردازد. تک تیرانداز ایرانی که به واسطه مهارتش تبدیل به کابوسی مرگبار برای افسران و فرماندهان ارتش بعثی شده است؛ تا جایی که صدام شخصاً جایزهای برای سر او تعیین می‌کند.

tak-tirandaz

غفاری پیش از این با فیلم «استرداد» که آن هم درونمایه‌ای سیاسی_تاریخی داشت در جشنواره فیلم فجر درخشیده بود.

«مصلحت» هم دیگر فیلم انقلابی جشنواره است که در مسیر فیلم‌های موفق سیاسی_تاریخی سال‌های اخیر به داستانی منحصر به فرد و از جهتی حساس پرداخته است.

مصلحت نخستین ساخته بلند سینمایی حسین دارابی است و توسط محمدرضا شفاه تهیه شده است.

maslehat

در خلاصه داستان این فیلم آمده است: « فرزند یکی از مقامات بلندپایه قضایی در سال ۱۳۵۹، ناخواسته در یک درگیری خیابانی، جوانی را به قتل می‌رساند.»

فیلم «منصور» هم فیلمی با درونمایه دفاع مقدس است که به داستان زندگی شهید خلبان منصور ستاری می‌پردازد.

این فیلم که توسط جلیل شعبانی تهیه‌کننده نام‌آشنای فیلم‌های دفاع مقدس تولید شده، نخستین تجربه فیلمسازی سیاوش سرمدی در سینمای داستانی است.

mansoor

این فیلم به روایت فعالیت‌های شهید ستاری و همراهانش در تولیده هواپیماهای جنگی می‌پردازد که بعدها با نام‌های آذرخش و صاعقه در نیروی هوایی ایران مورد استفاده قرار گرفتند.

فیلم «یدو» ساخته مهدی جعفری هم یکی از فیلم‌های دفاع‌مقدسی جشنواره امسال است. جعفری دو دوره قبل در جشنواره فیلم فجر با فیلم «23 نفر» درخشید. فیلمی که مورد استقبال تماشاگران قرار گرفت. جعفری در فیلم جدید خود هم روایتی از تاثیر جنگ بر زندگی نوجوانان می‌دهد.

در این فیلم که محمدرضا مصباح آن را تهیه کرده است ماجرای پیوستن یک نوجوان به جبهه‌های نبرد حق علیه باطل به تصویر کشیده است.

yadoo

در خلاصه داستان فیلم «یدو» آمده: «در زمان محاصره آبادان، پسر نوجوان یک خانواده تصمیم می‌گیرد تا مادر، خواهر و برادر کوچکتر خود را از شهر خارج کند و خود برای دفاع به دیگر رزمندگان ملحق شود.»

به نظر می‌رسد حضور یک سومی فیلم‌هایی با موضوع دفاع‌مقدس در لیست نهایی آثار تاکیدی باشد بر اقبال مردمی به آثاری با این موضوع. از سویی حضور این فیلم‌ها در اکران نهایی جشنواره مهر تاییدی است بر کیفیت ساخت این آثار چرا که مشخص می‌شود این آثار چه از لحاظ موضوع و چه از لحاظ تصویری هم‌چنان قابلیت‌های سینمایی فراوانی دارند.

امید است که این اقبال به فیلم‌ها با موضوع دفاع‌مقدس هم‌چنان مورد توجه فیلمسازان و مدیران سینمایی قرار بگیرد.

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.