جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱
20:08 | | فجر 39

چهره‌نما | مهندسی که فیلمساز شد

چهره‌نما | مهندسی که فیلمساز شد

به گزارش ستاد اطلاع رسانی جشنواره فیلم فجر، محسن قرایی نویسنده و کارگردان با سومین فیلم بلند سینمایی خود«بدون همه چیز» در جشنواره فیلم فجر حضور دارد.  او که در کارنامه کاری خود ساخت آثار اجتماعی را به ثبت رسانده است، در «بدون همه چیز» نیز به سراغ موضوعی ملتهب از دل اجتماع رفته است. 
دستیاری بزرگان سینمای ایران
محسن قرایی متولد بهمن ۱۳۶۲  که در رشته مهندسی عمران از دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شده است. او  ابتدا با دستیاری وارد فضای سینما شد و دستیاری فیلمسازانی چون بهرام بیضایی، رضا میرکریمی، محسن عبدالوهاب را برعهده داشته است. قرایی  سال ۱۳۹۱ با فیلم «خسته نباشید» کارگردانی را به شکل مشترک با افشین هاشمی آغاز کرد. دوستی و رفاقتی که در طول این سال‌ها میان این دو شکل گرفت، باعث به وجود آمدن نوعی نگاه مشترک در آن‌ها شد؛ به‌گونه‌ای که می‌توان گفت یک نوع سلیقه‌ سینمایی مشترک در میانشان دیده شد و حاصل این نگاه مشترک ساخت فیلم «خسته نباشید» به کارگردانی مشترک بود. 
چهار سال بعد قرایی فیلم «سدمعبر» را ساخت. فیلمی که به قلم سعید روستایی نوشته شد و در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر هرچند در چهار بخش بهترین بازیگر نقش مکمل مرد و زن، بهترین فیلمنامه و بهترین تدوین نامزد دریافت سیمرغ بلورین شد، اما به هیچ یک از آن‌ها دست نیافت و در نهایت در جشنواره گلدن گلوبال مالزی جایزه بهترین بازی نقش اول مرد برای حامد بهداد به دست آمد. این فیلم همچنین جایزه جشن انجمن منتقدان سینمای ایران را بار دیگر برای حامد بهداد که بازیگر نقش اصلی فیلم بود به ارمغان آورد و در نهایت نیز جایزه بهترین فیلم ازجشنواره فیلم پوسان به قرایی رسید .
وقفه طولانی برای بازگشت به کارگردانی
قرایی پس از «سدمعبر» به نوعی کارگردانی را کنار گذاشت و بار دیگر به عرصه نگارش بازگشت و برای رضا میرکریمی به عنوان نویسنده «قصرشیرین» را با محمد داوودی نوشت. این بار نیز قرایی خوش درخشید و موفق به دریافت جایزه بهترین فیلمنامه از سی و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجرشد.  پس از دریافت این جوایز، حالا او باید با قدرت بیشتری به عرصه کارگردانی بازگردد. بنابراین  دو سال پس از این اتفاق، قرایی بار دیگر همکاری با داوودی را که تجربه خوبی بود تکرار کرد و به سراغ ساخت فیلم «بدون همه چیز» رفت. فیلمی که همانند دو  فیلم قبلی کارگردان موضوعی اجتماعی را در بر می‌گیرد. پرویز پرستویی، هدیه تهرانی، هادی حجازی‌فر، باران کوثری، مهتاب نصیرپور، پدرام شریفی، بابک کریمی، فرید سجادی حسینی، لاله مرزبان، زهیر یاری، عیسی یوسفی پور، خسرو پسیانی، مهدی صباغی، عرفان ناصری، محسن نوری، مهران وثوقی، رویا بختیاری، اسدالله منجزی، آسیه سلطانی، نسیم فروغ، سارا افشار، امیر شاه علی، محمدمهدی بخشی در «بدون همه چیز» به ایفای نقش پرداخته‌اند.
فیلم‌هایی که نباید در امتداد هم باشند
قرایی در گفت‌وگویی درباره مسائل اجتماعی و پرداختن صریح به زخم یا دردی از اجتماع در سینما و شباهت آثار فیلمساز به یکدیگر می‌گوید: خیلی به این اعتقاد ندارم که همه فیلم‌های یک فیلم‌ساز باید در امتداد یکدیگر و در یک ژانر و یک گونه باشند یا اینکه شباهت مستقیم این‌چنینی با یکدیگر داشته باشند. تصور من این‌گونه است که من بعنوان فیلم ساز باید داستانی را روایت کنم که مخاطب آن را دوست داشته باشد و بتوانم مخاطب خود را راضی کنم؛ در اصطلاح عامه، فیلم خوبی بسازم. بیشترین بخشی که روی آن تمرکز دارم همین است. حقیقتن فکر می‌کنم که نگاه اینچنینی به فیلمِ قبل و اساسن به عقب، مقداری دست فیلم‌ساز را برای فیلم بعدی‌اش می‌بندد. تصورم به عنوان یک فیلم‌ساز جوان این است که وقتی فیلمی را ساختید و مواجهه مخاطب با آن تمام شد، باید آن را کنار بگذارید و به فیلم بعدی فکر کنید. فکر نمی‌کنم که در فیلم قبلی این کار را کردم بنابراین باید در همان حیطه قبلی کار کنم. این تفکر و تامل فیلم‌ساز و مواجهه او با اطرافش باعث می‌شود که او دچار خودسانسوری و محدودیت شود.

سمیرا افتخاری

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.