دوشنبه ۷ آذر ۱۴۰۱
23:51 | | فجر 39

روزنوشت فجر ۲| تلخ و شیشلیک!

روزنوشت فجر ۲| تلخ و شیشلیک!

دومین روز جشنواره سی و نهم فیلم فجر با اکران دو فیلم «ستاره بازی» و « شیشلیک» در سینمای اهالی رسانه در برج میلاد به پایان رسید. دو فیلمی که در روز دوم جشنواره روی پرده رفتند از نظر گونه و مضمون نسبت به فیلم های روز اول تفاوت داشتند هرچند یکی از فیلم‌های امروز نیز مانند فیلم دیروز (بی همه چیز) با خودکشی به پایان رسید.

فیلم آرام ستاره هالیوودی
نهمین فیلم هاتف علیمردانی «ستاره بازی» نام دارد که در دومین روز در سینمای رسانه اکران شد. در این فیلم که در کشور آمریکا ساخته شده یک ستاره مطرح سینمای هالیوود نیز در کنار فرهاداصلانی و ملیسا ذاکری یکی از نقش های اصلی را به عهده دارد. مدسن که فیلم های مهمی از جمله چند فیلم مطرح کوئنتین تارانتینو (سگ های انباری، بیل را بکش، هشت نفرت انگیز، روزی روزگاری در هالیوود) را در کارنامه اش دارد در این فیلم نقش همسایه آمریکایی خانواده ایرانی داستان را بازی می‌کند. البته که شاید در میان فیلم‌های مطرح این بازیگر ۶۳ ساله امریکایی شاید نقشش «ستاره بازی» مثبت ترین و آرام‌ترین شخصیتی باشد که بازی کرده است. هرچند در طول فیلم تصاویر و ارجاعاتی هم وجود دارد که تا حدودی شخصیت همسایه امریکایی با بازی او را ابهام آمیز می‌کند. با این وجود حضور این بازیگر  ستاره مطرح فیلم‌های تلما و لوئیز، دورز، سین سیتی و دنی براسکو در این فیلم یک اتفاق ویژه در دومین روز اکران بخش مسابقه باشد.
فیلم داستان غم انگیز دختری از یک خانواده ایرانی است که به  همراه خانواده‌اش به آمریکا مهاجرت کرده و در جوانی با وجود مشکلات بزرگ روحی اعتیاد شدیدی به ماده مخدر فنتانیل دارد. فیلم براساس داستان واقعی صبا دختر ایرانی ساخته شده است. حضور فیلم در میان شانس های تصاحب سیمرغ  گمانه‌زنی‌های متفاوتی را درباره اینکه «ستاره بازی» در کدام بخش یا بخش‌ها نامزد گرفتن جایزه است آغاز کرده است.

ماجراجویی با شیشلیک
«شیشلیک» آخرین ساخته محمدحسین مهدویان متفاوت‌ترین ساخته این کارگردان است. فیلمسازی که با روایت مستندوار فیلم‌هایی چون «ماجرای نیمروز» و «ایستاده در غبار» در جشنواره و سپس سینمای ایران نامش مطرح شد حالا با یک فیلم کمدی و ترکیبی از بازیگران این ژانر در جشنواره فجر حضور پیدا کرده است.  موضوعی که در ابتدا می‌تواند مخاطبان جدی مهدویان را شگفت زده کرده و نقدها و بازتاب‌های متفاوتی را برای او و فیلمش به همراه داشته باشد. رضا عطاران نقش اصلی فیلم را به عهده دارد و در کنارش ژاله صامتی و پژمان جمشیدی نیز مثلثی کمدی را در این فیلم ساخته اند. فیلم در بستری خنده دار در عین حال تلخ آغاز و  لحن شوخ و گزنده اش هر چه به پایان می رسد تلخ تر می شود. اینکه این فیلم برای طیفی از سوی طیفی مخاطبان فیلم‌های گذشته مهدویان چه واکنش‌هایی را بگیرد به نظر ظرف روزهای آینده بیشتر مشخص خواهد شد.
حضور رضا عطاران در کنار پژمان  و ساخته شدن یک زوج کمدی جدید از دو بازیگر پرفروش سال‌های اخیر این ذهنیت را به وجود آورده که ششمین فیلم مهدویان بتواند یک گزینه برای رقابت کسب گیشه در فصل جدید سینمای ایران باشد. فیلم که در بخش مسابقه جشنواره حضور پیدا کرده نگاهی هم به کسب سیمرغ بلورین خواهد داشت. اتفاقی که سال گذشته با فیلم «درخت گردو» برای کارگردانش رخ داد و باید دید ماجراجویی در ژانر جدید چه دستاوردی در جشنواره سی و نهم برای او خواهد داشت.

امید ذاکری‌نیا

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.