دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲
20:11 | | فجر 39

چهره‌نما | مردی از جنس بلورهای فجر

چهره‌نما | مردی از جنس بلورهای فجر

مهدویان، مردی از جنس بلور
به گزارش ستاد اطلاع رسانی جشنواره فیلم فجر، محمد حسین مهدویان که با ساخت فیلم مستند وارد فضای فیلمسازی شد و در ادامه به فیلم‌هایی با مضمون سیاسی و اجتماعی گرایش یافت، حالا با یک فیلم کمدی در جشنواره فیلم فجر حضور دارد. 
محمد حسین مهدویان متولد ۱۳۶۰ در بابل، مدرک کارشناسی خود را با گرایش کارگردانی از دانشگاه سوره دریافت کرد و در رشته تهیه‌کنندگی از دانشگاه صداوسیما در مقطع کارشناسی ارشد فارغ‌التحصیل شد. 
مهدویان با ساخت مجموعه مستند «بیم و امید» کار خود را آغاز کرد، سپس با مستندهای «تخت خواب یکنفره»،«ملک الموت»،«پدر»،«کوتاه داستانی مرگ در نیمه تابستان»،«ثنا»،«سه سوی میدان  جنگ»،«دیکتاتور بزرگ»،« استخوان لای زخم»،« ترور سرچشمه» این مسیر را ادامه داد. 
او در ادامه مستند «آخرین روزهای زمستان» را کار کرد و در نهایت سال ۱۳۹۴ با ساخت فیلم سینمایی «ایستاده در غبار»، با پرداختن به زندگی احمد متوسلیان در سی و چهارمین دوره جشنواره فیلم فجر حضور یافت که برای این فیلم  در نه بخش نامزد دریافت سیمرغ بلورین شد و در نهایت سیمرغ بلورین بهترین فیلم جشنواره و بهترین جلوه‌های ویژه میدانی و جلوه‌های ویژه بصری به همراه سیمرغ بلورین بهترین طراحی صحنه و لباس  را از آن خود کرد. 
فیلمسازی از جنس کارهای سخت
مهدویان یک سال بعد فیلم «ماجرای نیمروز» را کارگردانی کرد. این فیلم نیز در سی و پنجمین دوره جشنواره فیلم فجر در نه بخش نامزد دریافت سیمرغ بلورین شد و از این میان سیمرغ بلورین بهترین فیلم، بهترین فیلم از نگاه تماشاگران و بهترین طراحی صحنه و لباس را دریافت کرد. 
او سال ۱۳۹۶ فیلم «لاتاری» را ساخت که در سی و ششمین جشنواره فیلم فجرتنها در بخش جلوه‌های ویژه بصری نامزد شد، اما لقب پرمخاطب‌ترین فیلم تاریخ جشنواره فیلم فجر را ازآن خود کرد. 
سال ۱۳۹۷ مهدویان «ماجرای نیمروز؛ ردخون» را کارگردانی کرد و نخستین نمایش این فیلم در سی و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر رقم خورد.  این فیلم در ۱۲ بخش نامزد دریافت سیمرغ بلورین شد و از این میان تنها تندیس بخش‌های بهترین صداگذاری، بهترین طراحی لباس و بهترین جلوه‌های ویژه میدانی را دریافت کرد. 
او در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر از «درخت گردو» رونمایی کرد. فیلمی که به بمباران شیمیایی سردشت می‌پردازد. این فیلم نیز در ۱۲ بخش نامزد دریافت جایزه شد که در نهایت دو تندیس بهترین کارگردانی و بهترین بازیگر نقش اول مرد برای پیمان معادی را دریافت کرد. 
مهدویان بعد از ساخت پنج فیلم جدی، حالا در ششمین ساخته خود به سراغ ژانر کمدی رفته است تا این فضا را نیز تجربه کند. در خلاصه داستان این فیلم آمده است: یکی از اهالی شهرکی در حاشیه تهران، تحت تاثیر شرایط خاصی که از سوی رئیس کارخانه‌ای برایش رقم خورده است، طغیان کرده، در جستجوی رهایی خانواده‌اش برمی‌آید. او در این فیلم از بازیگرانی چون رضا عطاران، پژمان جمشیدی، ژاله صامتی، مه‌لقا باقری، وحید رهبانی، عباس جمشیدی و جمشید هاشم‌پور بهره برده است.

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.