جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱
20:15 | | فجر 39

چهره‌نما | کارگردانی که از بازیگری آغاز کرد

چهره‌نما | کارگردانی که از بازیگری آغاز کرد

به گزارش ستاد اطلاع رسانی جشنواره فیلم فجر، علی غفاری کارگردان سینما و تلویزیون متولد ۱۳۴۶ در تهران است و دیپلم الکترونیک دارد.
او ابتدا با بازی در فیلم سینمایی «هراس» در سال ۱۳۶۶ وارد این عرصه شد و پس از آن در فیلم‌های «آخرین مرحله» و«لیلی با من است» این مسیر را ادامه داد.  او در دهه ۷۰ علاوه بر بازیگری، دستیار کارگردانی آثاری چون «حماسه مجنون» رسول ملاقلی‌پور،«انفجار در اتاق عمل» رحیم رحیمی‌پور،«امید»حبیب کاوش،«پرواز از اردوگاه»حسن کاربخش،«بربال فرشتگان» جواد شمقدری،«مدرسه پیرمردها» علی سجادی حسینی را برعهده گرفت، با سریال «سرزمین ملائک» وارد دنیای کارگردانی شد و با «شاهرگ» ادامه داد. 
دهه ۹۰، دهه موفقیت‌ها
غفاری دهه ۸۰ را با ساخت فیلم‌های «پازل»،« بازگشت»، «چراغ قرمز» ادامه داد. او همچنین دهه ۹۰ را با فیلم «استرداد» آغاز کرد. فیلمی که در سی و یکمین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد و در سیزده بخش نامزد دریافت سیمرغ بلورین شد، اما درنهایت تنها سیمرغ بلورین بهترین فیلم، بهترین بازیگر نقش اول مرد، بهترین جلوه‌های ویژه میدانی و بهترین تدوین را از آن فیلم کرد.در جشن خانه سینما برنده تندیس زرین بهترین طراحی لباس شد و در جشن انجمن منتقدان ونویسندگان سینمایی ایران جایزه بهترین فیلمبرداری  را برای محمود کلاری به ارمغان آورد.
در ادامه غفاری «ابوزینب» را کارگردانی کرد و  در نهایت فیلمنامه «آذر» را در نیمه این دهه نوشت. سال ۹۶ غفاری سریال «بچه مهندس» را برای تلویزیون ساخت که بسیار مورد توجه واقع شد و در نهایت با ساخت «تک تیرانداز» که در سی و نهمین جشنواره فیلم فجر حضور دارد، این دهه را به پایان می‌رساند. 
همت جمعی و ساخت آثار ملی- میهنی
غفاری درباره  ساخت آثار ملی و میهنی معتقد است: اگر تمام این موانع برداشته شود و ما بتوانیم به لحاظ موضوع هر کاری را بسازیم باز هم اگر اجرای خوبی نداشته باشیم کمدی می‌شود. بنابراین باید نوعی همت جمعی وجود داشته باشد. کسانی که بانی کارهای فرهنگی هستند باید سر یک میز با فیلمساز بنشینند و به او اطمینان کنند.» ما موضوعات زیادی را داریم که می‌توان در سریال‌ها به آن‌ها پرداخت.
«تک تیرانداز» و روایت گردانی تک نفره
علی غفاری چهارمین تجربه بلند سینمایی خود را با  فیلم "تک‌تیرانداز" با محوریت زندگی شهید عبدالرسول زرین ساخت که او را به‌عنوان شکارچی جنگ و یکی از تک‌تیراندازانی که توانست چند هزار نفر از نیروهای دشمن را از پا درآورد یاد می‌شود. شهید عبدالرسول زرین جزو نیروهای اصلی و بنیان‌گذاران لشکر امام حسین (ع) بوده و در جبهه‌ها نقش مهمی را ایفا می‌کرد؛ نشانه‌گیری‌های دقیق شهید زرین بیشترین آسیب‌ها را به دشمن زده است. این فیلم پیش از این با عنوان "شکار شکارچی" معرفی شده بود، کامبیز دیرباز، امیررضا دلاوری، علیرضا کمالی، انوش معظمی، عبدالرضا نصاری، حسین پوریده، عبدالحلیم تقلبی، حسین شریفی، مالک محمدآبادی بازیگران این فیلم سینمایی هستند.

سمیرا افتخاری

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.