چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲
00:14 | | فجر 39

روزنوشت فجر ۳ | دنیای زنان و دنیای بدون زنان

روزنوشت فجر ۳ | دنیای زنان و دنیای بدون زنان

سومین روز جشنواره فیلم فجر در سالن اهالی رسانه در برج میلاد با اکران دو فیلم پیگیری شد. «ابلق» و «تک تیرانداز» امروز در سینمای رسانه به نمایش در آمدند. دو فیلمی که نمایش آنها به سومین روز جشنواره  رنگ متفاوتی داد. 

ابلق 
پنجمین فیلم «نرگس آبیار» با وجود آنکه بازهم سعی دارد به مساله زنان بپردازد اما یک فیلم متفاوت در کارنامه کارگردانش نیز به حساب می‌آید. هرچند آبیار در «ابلق» نیز برخی از بازیگران فیلم‌های اخیرش مانند هوتن شکیبا، الناز شاکردوست، مهران احمدی و گلاره عباسی را به کار گرفته اما از نظر مضمون کارگردان دنیایی متفاوت‌تر را نسبت به فیلم‌های موفقش «شیار ۱۴۳» و «شبی که ماه کامل شد» تجربه می‌کند. 
داستان فیلم برگرفته از یکی از معضلات بزرگ و همیشگی زنان است که در سال‌های اخیر برخورد و مبارزه با آن تبدیل به جنبش‌هایی علیه زیرپاگذاشتن حقوق زنان شده است. از نکات جالب توجه فیلم نقش‌های متفاوتی که چند بازیگر اصلی فیلم به عهده دارند. هوتن شکیبا و الناز شاکردوست که دو سال قبل سیمرغ بلورین بهترین بازیگران نقش اول  جشنواره را به خاطر بازی در فیلم « شبی که ماه کامل شد » گرفتند ، در «ابلق» نیز نقش‌های متفاوتی را بازی کرده‌اند. جالب است که هر دو بازیگر امسال یک فیلم دیگر را به نام «تی تی» در جشنواره دارند.
فیلم اما یک بازیگر سرشناس دیگر هم دارد؛ بهرام رادان در نقش منفی فیلم  حضور پیدا کرده است. گیتی معینی یکی از بازیگران قدیمی سینما و تلویزیونی نیز یکی از نقش‌های «ابلق» را به عهده دارد که این نقش نیز می‌تواند یکی از مهمترین نقش آفرینی‌های سال‌های اخیر این بازیگر باشد.
داستان «ابلق» در یکی از زورآبادهای تهران رخ می‌دهد و باید دید آیا این فیلم می‌تواند کارگردان و عواملش را به سوی دریافت سیمرغ بلورین ببرد.

 تک تیرانداز
اولین فیلم جنگی اکران شده در سالن اهالی رسانه جشنواره سی و نهم «تک تیرانداز» نام داشت. علی غفاری کارگردان فیلم، در جشنواره سی و یکم با فیلم «استرداد» نامزد دریافت جایزه بهترین کارگردانی شد و فیلم توانست ۴ سیمرغ بلورین بهترین فیلم، بهترین بازیگر نقش اول مرد، بهترین جلوه های ویژه میدانی و بهترین تدوین را بگیرد.
او در آخرین ساخته اش «تک تیرانداز» به سراغ یک قهرمان واقعی از جنگ ایران و عراق رفته و داستان زندگی شهیدرسول زرین بهترین تک تیرانداز جنگ‌های معاصر را به تصویر کشیده است. داستان زندگی واقعی یکی از شهدای تاثیرگذار در جنگ ایران و عراق را روایت می کند و این داستان واقعی در ژانر جنگی تبدیل به تقابل جدی خیر و شر می‌شود. 
کامبیزدیرباز در نقش اصلی فیلم و در نقش شهید رسول زرین و یا همان بهترین تک تیرانداز جنگ‌های معاصر بازی کرده است. 
نکته قابل توجه درباره فیلم «تک تیرانداز» اینکه ، این فیلم جنگی تنها فیلمی است  که در سه روز اول جشنواره در سالن اهالی رسانه اکران شده و هیچ بازیگر خانم در آن حضور ندارد. درواقع تمامی عوامل مقابل دوربین این فیلم –به دلیل شرایط موضوع- مردان هستند. این در حالی جالب‌تر می‌شود که بدانیم بیشتر فیلم‌های نمایش داده در این جشنواره تا الان فیلم‌هایی با محوریت مسایل زنان بوده است.

امید ذاکری‌نیا

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.