یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲
20:09 | | فجر 39

چهره‌نما | خبرنگاری که فیلمساز شد

چهره‌نما | خبرنگاری که فیلمساز شد

سیاوش سرمدی کارگردان فیلم سینمایی «منصور» است که در سی و نهمین جشنواره فیلم فجر به نمایش درمی‌آید. فیلمی کاراکتر محور که به شخصیت و فعالیت‌های شهید ستاری می‌پردازد.
به گزارش ستاد اطلاع رسانی جشنواره فیلم فجر، او  متولد سال ۱۳۵۷ در شهر تهران، خبرنگار، منتقد سینما، فیلمنامه‌نویس و کارگردان فعال در حوزه سینمای مستند است. سرمدی به عنوان دستیار کارگردان، سابقه همکاری با جواد شمقدری و پرویز شیخ طادی را در کارنامه خود دارد. سیاوش سرمدی عمدتا به خاطر ساخت مستندهای «ادواردو آنیلی»، «امام موسی صدر»، «هشتاد سال مقاومت»، «داوطلب مرگ»، «تهران تقاطع سئول»، «بدنبال حقیقت»، «معتاد به نفت» و «جنگ ششم» شناخته می شود.
سرمدی برای ساخت مستند «داوطلب مرگ» موفق به دریافت نشان سیمین بهترین پژوهش جایزه بزرگ شهید آوینی در جشنواره سینما حقیقت شد.
او پیش‌تر عهده‌دار مدیریت دفتر press tv در بیروت بود و بیشتر به دلیل ساخت مستندهایش شناخته شد، اما این بار به سراغ ساخت نخستین فیلم بلند سینمایی‌اش رفته است.«منصور» عنوان نخستین فیلم اوست که به زندگی شهید ستاری می‌پردازد. این فیلم با نگاهی به بخش‌هایی از زندگی شهیدستاری و طراحی و تولید اولین جنگنده کاملا ایرانی ساخته شده که در آن بخش‌های ناگفته از هشت سال دفاع‌مقدس روایت شده است. ماجرای ساخت جنگنده ایرانی آذرخش نقطه کانونی و خط محوری این فیلم است.
در خلاصه داستان این فیلم که با نام «اوج ۱۱۰» معرفی شده بود و سپس به «منصور» تغییر یافت، آمده است: «سال‌های پایانی جنگ است؛ ایران درگیر کمبود تسلیحات نظامی است؛ سرتیپ ستاری بر یک پروژه مهم کار می‌کند…» محسن قصابیان بازیگر اصلی و ایفاکننده نقش شهیدستاری است و لیندا کیانی، حمیدرضا نعیمی، مهدی کوشکی، علیرضا زمانی‌نسب، قاسم زارع، جواد هاشمی و…. سایر بازیگرانی هستند که در این فیلم به ایفای نقش پرداخته‌اند.

سمیرا افتخاری

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.