دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳
01:05 | | فجر 39

روزنوشت ۷ | روز‌ نقش‌های خاص

روزنوشت ۷ | روز‌ نقش‌های خاص

هفتمین روز جشنواره فیلم فجر با اکران دو فیلم در سالن سینمای اهالی رسانه در برج میلاد به پایان رسید. اولین فیلم امروز «خط فرضی» به کارگردانی فرنوش صمدی و دومین فیلم «گیج‌گاه» ساخته عادل تبریزی بودند. از نکاتی که می توان به درباره فیلم‌های امروز به آن اشاره کرد اینکه هر دو فیلمساز با اولین فیلم بلندشان در جشنواره سی و نهم حضور پیدا کرده اند ضمن اینکه هر دو فیلم روز هفتم آثاری پربازیگر بودند.
خط فرضی
«خط فرضی» ساخته فرنوش صمدی را علی مصفا که با فیلم «ستاره بازی» به عنوان بازیگر در جشنواره حضور دارد تهیه کرده است. در این فیلم که اولین فیلم بلند داستانی کارگردانش است ، سحردولتشاهی نقش اصلی را داشته و در تمامی لحظات فیلم حضور دارد. او در بیست و هشتمین فیلم سینمایی‌اش یکی از متفاوت‌ترین نقش‌هایش را بازی کرده است. اما پژمان جمشیدی نیز در این فیلم تجربه‌ای تازه را به عنوان بازیگر از سر می‌گذراند و یکی از معدود نقش های جدی کارنامه اش را بازی کرده است.
 پژمان جمشیدی دیگر بازیگر اصلی فیلم است. خط فرضی اما بازیگر مطرح دیگری هم دارد . آزیتا حاجیان بعد از ۴ سال در یک فیلم سینمایی بازی کرده است. آخرین فیلم او «زیرسقف دودی» بود که در سال ۱۳۹۵ اکران شد.
حسن پورشیرازی که در سالهای اخیر هر سال یک فیلم داشته است نیز دیگر بازیگر خط فرضی است. از نکاتی که درباره فیلم می‌توان به اشاره کرد اینکه خط فرضی چهارمین فیلم جشنواره امسال است که با خودکشی شخصیت اصلی به پایان می‌رسد.
گیج‌گاه
 اولین ساخته عادل تبریزی «گیج‌گاه» یک فیلم پربازیگر و با درونمایه طنز است. فیلمنامه این فیلم را کارگردان به همراه ارسلان امیری نوشته‌اند. امیری علاوه بر «زالاوا» که کارگردانی کرده در فیلم «تی تی» به کارگردانی آیدا پناهنده هم به عنوان نویسنده حضور دارد. 
در این فیلم حامد بهداد در نقشی متفاوت و کمدی بازی کرده است. باران کوثری دیگر بازیگر فیلم است که امسال با دو فیلم در جشنواره حضور دارد. او که در «بی همه چیز» نقشی با گریمی سنگین را به عهده دارد در این فیلم نقشی طنز را ایفا کرده است.
امیرحسین رستمی، بیژن بنفشه‌خواه، نادر سلیمانی و جمشید هاشم‌پور دیگر بازیگران مطرح این فیلم کمدی هستند. فیلم در دهه هفتاد هجری شمسی می‌گذرد و سعی کرده که حال و هوا و نوستالژی آن دوران را بازسازی کند.

امید ذاکری‌نیا

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.