سه شنبه ۸ آذر ۱۴۰۱
14:44 | | فجر 39

بازتاب |  بیشترین استقبال از جشنواره فیلم فجر۳۹ در مشهد، شیراز، اصفهان و کرج

بازتاب |  بیشترین استقبال از جشنواره فیلم فجر۳۹ در مشهد، شیراز، اصفهان و کرج

رمضانعلی حیدری خلیلی گفت: شهرهای مشهد، شیراز، اصفهان و کرج به لحاظ تعداد سالن سینما و بلیت فروش‌رفته نسبت به دیگر مناطق با استقبال بیشتری از سوی مخاطب روبه‌رو شدند.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان سینمایی در برنامه «صدا دوربین حرکت» شبکه خبر گفت: از آنجا که ما اصرار به رعایت پروتکل‌های بهداشتی داشتیم و سلامت هم‌وطنان برایمان اولویت داشت، در استان مازندران که شرایط نارنجی داشت، برگزاری هم‌زمان نداشتیم، اما به جز مازندران، در دیگر استان‌ها (۳۱ استان) به اضافه منطقه آزاد قشم، منطقه آزاد اروند و منطقه آزاد ارس، به صورت هم‌زمان سی و نهمین جشنواره فیلم فجر برگزار شد. البته ما در تقسیم‌بندی اداره ارشاد استانی، کرمان را به جهت وسعت جغرافیایی به دو اداره کل تقسیم کرده‌ایم و در نهایت، به جز تهران ۵۱ شهر کشور میزبان برگزاری جشنواره بودند. 

او افزود: تفاوت امسال در این است که مردم استان‌ها شاهد اکران تمام آثار هستند. سال گذشته ده فیلم انتخاب می‌شد اما امسال براساس سیاست‌هایی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تحت عنوان «ایران، تهران نیست» دنبال می‌کند، کلان برنامه و بومی‌سازی دسترسی فرهنگی سازمان امور سینمایی این حرکت را برنامه‌ریزی کرد. جشنواره از ۱۵ بهمن آغاز شده و تا ۲۲ بهمن ادامه دارد. هر سینما دو سانس ۱۵ و ۱۸ آثار را نمایش می‌دهد. فیلم‌های سانس فوق‌العاده در زمان صبح اکران می‌شوند. قیمت بلیت در البرز، مشهد، اصفهان و شیراز ۳۰ هزار تومان و برای بقیه شهرها ۲۰ هزار تومان است. 

حیدری‌خلیلی عنوان کرد: براساس تمهیداتی که سازمان امور سینمایی با همکاری اورژانس کشور پیش‌بینی کرده بود، دوره‌های آموزشی برای مدیران سینماها برگزار شد.  30 درصد ظرفیت سالن‌ها، فاصله‌گذاری بین صندلی‌ها، تب‌سنجی، استفاده از ماسک و ضدعفونی مدنظر قرار گرفته است. هم موارد در سطح خوبی رعایت می‌شوند و هم نظارت کافی وجود دارد. اورژانس هم حضور دارد و از سوی مدیرروابط‌عمومی اورژانس به همه واحدها ابلاغ شده که همکاری لازم را داشته باشند. 

او ادامه داد: تا این لحظه موردی که باعث نگرانی درخصوص رعایت پروتکل‌ها شود، نداشتیم.  همکاران ما نهادهای بهداشتی و اورژانس هر لحظه حضور دارند. خوشبختانه همکاری خوبی وجود داشت و به مشکلی برنخوردیم و از مردم تشکر می‌کنیم. 

حیدری با اشاره به لزوم برگزاری همزمان در استان‌ها بیان کرد: ما زمان پایان یافتن کرونا را نمی‌دانیم. باید به زندگی در این شرایط فکر کنیم. سینما را نمی‌توان تعطیل کرد. به هر حال عده زیادی در این حرفه فعالیت می‌کنند و ما باید یاد بگیریم در کنار فعالیت اصول بهداشتی را رعایت کنیم. تا به اینجابه این دست پیدا کرده‌ایم و انشالله هم‌کاری‌ها بیشتر شود و سینما استمرار فعالیت داشته باشد. تلاش بر این است که سینما از گروه سه به دو منتقل شود که حتی در شرایط نارنجی فعالیت کند به این جهت که در بهترین شرایط میزان استقبال از سینماها در مرداد سه درصد بود. به دلیل سقف بلند سینماها و رعایت موارد بهداشتی فعالیت سالن‌های سینما می‌تواند ادامه داشته باشد. 

او اضافه کرد: ۳۸ هزار ۸۶۲ قطعه بلیت تا ساعت۱۴ روز هشتم جشنواره در شهرستان‌ها به فروش رفته و این دو سوم‌ ظرفیت موجود است. بین تعداد بلیت خریداری شده و افرادی که به سینما مراجعه می‌کنند افت وجود دارد که طبیعی است. عملا سینماها کمتر از ۳۰ درصد مراجعه کننده دارند. بعد از تهران، مشهد، شیراز، اصفهان و کرج به لحاظ تعداد سالن سینما و بلیت فروش‌رفته نسبت به دیگر مناطق که سالن کمتری دارند، استقبال بیشتری هم داشتند. 

حیدری توضیح داد: از سال ۹۶ به بعد تجربه‌ای را با شوراهای عالی تهیه‌کنندگان و صنف تهیه‌کنندگان سینمای ایران داشتیم که به جمع‌بندی خوبی رسیدیم. جشنواره فیلم فجر، به جهت برگزاری در ایام جشن‌های دهه فجر اهمیت دارد. تهیه‌کنندگان هم با سازمان امور سینمایی مساعدت و همکاری داشتند و این بخش از همکاری را نه صرفا تجاری، بلکه فرهنگی دیدند. سال‌های قبل تهیه‌کنندگان تردید داشتند که اگر آثار برگزیده فجر را به خارج از تهران ببریم، می‌سوزند اما اکنون به این نتیجه رسیده‌اند که اکران همزمان فیلم در استان‌ها به تبلیغ و اکران عمومی فیلم کمک می‌کند.

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.