جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳
00:47 | | فجر 39

روزنوشت ۸ | عشق و محاصره

روزنوشت ۸ | عشق و محاصره

هشتمین روز جشنواره فیلم فجر در سالن اهالی رسانه در برج میلاد با نمایش دو فیلم به پایان رسید. اولین فیلم امروز «یدو» به کارگردانی مهدی جعفری بود که داستانی را از زمان حمله و سپس حصرآبادان روایت می کند. دومین فیلم روز هشتم نیز «تی تی» به کارگردانی آیدا پناهنده بود که به عنوان آخرین فیلم بخش مسابقه سودای سیمرغ روی پرده رفت. از نکات قابل توجه اکران های امروز اینکه ، «یدو» در کنار «روزی روزگاری آبادان» دومین فیلمی است که درباره شهرآبادان در جشنواره امسال به نمایش درآمد. 
«تی تی» نیز دومین همکاری النازشاکردوست و هوتن شکیبا در جشنواره امسال بود؛ دو بازیگری که در جشنواره سی و هفتم توانستند سیمرغ بلورین بهترین بازیگر زن و مرد را به دست بیاورند.
یدو
«یدو» سومین ساخته مهدی جعفری است که در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر توانست سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه ملی را به دست بیاورد. «یدو» داستانی را از اواخر دهه پنجاه هجری شمسی روایت می کند ؛زمانی که عراق به آبادان حمله کرد و حصر یکساله این شهر رقم خورد. یدو پسری نوجوان است که به همراه خانواده اش در روزهای محاصره در آبادان ماند. 
بازیگر زن نقش اصلی فیلم «ستاره پسیانی» است که در این فیلم نقش یکی از بومی های آبادان را بازی می کند  و با توجه به لهجه و دوره ای تاریخی که شخصیت در آن حضور دارد می تواند یکی از نقش های متفاوت کارنامه سینمایی اش باشد.
میلاد صویلاوی بازیگر نوجوان فیلم است که در نقش یدو بازی کرده است.
تی تی
آخرین فیلم اکران بخش سودای سیمرغ «تی تی » به کارگردانی آیدا پناهنده بود. این چهارمین فیلم کارگردان بعد از فیلم های «ناهید» ،«اسرافیل» و «پاییز نیکایدوها» است. داستان فیلم مانند فیلم ناهید در گیلان می گذرد و الناز شاکردوست در نقش «تی تی» بازی کرده است. شاکردوست امسال فیلم «ابلق» را هم دربخش مسابقه سینمای ایران داشته است. او در ابلق نقش شخصیتی آذری زبان و در «تی تی» نقش شخصیتی گیلک زبان را بازی کرده است.
بازیگر نقش اول مرد این فیلم پارسا پیروزفر است که اصولا حضورش در آثار سینمایی مورد توجه و اقبال قرار می گیرد. پیروزفر بعد از یک دوره چهارساله که فیلمی نداشت از دوسال پیش بار دیگر تبدیل به بازیگری پرکار-به نسبت خودش- شده است. او سال گذشته دو فیلم «مست عشق» و «مجبوریم» را داشت و در سال ۱۳۹۷ نیز در فیلم «بی حسی موضعی» بازی کرد. 
دیگر بازیگر سرشناس «تی تی» هوتن شکیبا بود که او هم مانند شاکردوست در ابلق ساخته نرگس آبیار حضور داشت و این دومین فیلم او و دومین همکاری اش با الناز شاکردوست در این جشنواره است. با وجود شباهت طبقاتی ، اما کاراکتر متفاوتی را در «تی تی» نسبت به ابلق بازی کرده است.

امید ذاکری‌نیا

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.