دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳
14:20 | | فجر 39

چهره‌نما | گام به گام به سوی قله موفقیت

چهره‌نما | گام به گام به سوی قله موفقیت

الناز شاکردوست امسال با دو فیلم «تی تی» به کارگردانی آیدا پناهنده و «ابلق» نرگس آبیار در سی و نهمین جشنواره فیلم فجر مورد توجه کارشناسان و مخاطبان سینما قرار گرفت.

به گزارش ستاد اطلاع رسانی جشنواره فیلم فجر، الناز شاکردوست بازیگر سینما متولد سال ۱۳۶۳ دانش آموخته رشته سینما از دانشکده هنرو معماری است. 
شاکردوست با دو فیلم «اینجا…آخر دنیا» و « مجردها» دراوایل دهه ۸۰ وارد سینما شد و پس از آن با فیلم «گل یخ» ساخته کیومرث پوراحمد به شکل جدی وارد این عرصه شد. او در دهه ۸۰ با فیلم‌های «عروس فراری»،«قتل آنلاین»،« چه کسی امیر را کشت؟»،«چند میگیری گریه کنی»،« قاعده بازی»،«خدا نزدیک است»،«اتوبوس شب»،« در میان ابرها»،« شیرین»،«باد در علفزار می‌پیچد»،« دوخواهر»،«دل‌خون»،«سلام برعشق» و «بوی گندم» در سینما حضور یافت که اکثرا آثاری تجاری بودند. 
او در این دهه تقریبا هر سال در سه تا چهار فیلم بازی کرده است و تنها یک بار در جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم «باد در علفزار می‌پیچد» ساخته خسرو معصومی نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن شده است. او همچنین سه بار نیز در جشن خانه سینما نامزد شد، اما موفق به دریافت هیچ یک از این جوایز نشد.
شاکردوست دهه ۹۰ را آرام‌تر آغاز کرد. نخستین فیلم او در این دهه «تو و من» بود و پس از آن در آثاری چون «رسوایی»،«آتیش بازی»،«تابو»،«مبارک»،«اسب سفید پادشاه» به ایفای نقش پرداخت. از نیمه این دهه شاکردوست رویه خود را تغییر داد و از حضور در آثار صرفا تجاری فاصله گرفت. او سال ۹۵ «خفه‌گی» را با فریدون جیرانی تجربه کرد و پس از آن «سراسرشب» را بازی کرد. سال ۹۷ برای شاکردوست سال متفاوتی بود او در سه فیلم «شبی که ماه کامل شد»، «مطرب» و «من می‌ترسم» به ایفای نقش پرداخت و در نهایت به خاطر بازی در فیلم «شبی که ماه کامل شد» ساخته نرگس آبیار سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن را از آن خود کرد.  شاکردوست در این دهه برای فیلم «تابو» لوح تقدیر و جایزه جشنواره فیلم سان فرانسیسکو و تندیس بهترین بازیگر زن جشن حافظ را برای فیلم «مبارک» از آن خود کرد. 
 شاکردوست حالا با دریافت این جوایز و به ویژه بعد از همکاری موفق با فریدون جیرانی در فیلم «خفگی» با حساسیت و احتیاط بیشتری گام برمی‌دارد و هر سال در یک فیلم بازی می‌کند، که ماحصل آن در انتهای این دهه «تی‌تی» ساخته آیدا پناهنده و «ابلق» ساخته نرگس آبیار است که هر دو فیلم در سی و نهمین جشنواره فیلم فجر حضور دارند. دو فیلم از دو کارگردان زن که شاکردوست بازی متفاوت از همیشه در این آثار به نمایش می‌گذارد. 
این بازیگر حالا در فیلم«تی تی» و «ابلق» به استانداردی از بازی رسیده است و بازی متفاوتی را از خود به نمایش می‌گذارد که مخاطب را با خود همراه می‌کند.

سمیرا افتخاری

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.