سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲
00:59 | | فجر 39

چهره‌نما | بازیگر نقش‌های خاص

چهره‌نما | بازیگر نقش‌های خاص

به گزارش ستاد  اطلاع رسانی جشنواره فیلم فجر، هوتن شکیبا متولد ۱۳۶۳ دارای مدرک کارشناسی کارگردانی تئاتر از دانشگاه سوره و ارشد بازیگری از دانشگاه هنر است. او در دوران دانشگاه بازی در فیلم‌های کوتاه را آغاز کرد و کم کم به روی صحنه رفت و در جشنواره یازدهم تئاتر دانشگاهی در سال ۸۷ با بازی در نمایش «ویولن‌هایتان را کوک کنید» نخستین حضور جدی خود را آغاز کرد و برای آن جایزه اول بازیگری را از آن خود کرد. اولین حضور او در سینما به تله فیلمی به کارگردانی بهروز شعیبی بر می‌گردد و پس از آن در فیلم «شب بیرون» کاوه سجادی حسینی به ایفای نقش پرداخت. شکیبا در ادامه همکاری با کمال تبریزی را در «طبقه حساس» تجربه کرد و «حق سکوت» را با هادی نائیجی کار کرد. 
او سال ۹۴ در فیلم «هلن» علی اکبر ثقفی نیز به ایفای نقش پرداخت، اما باز هم این آثار دلیل بر دیده شدن او نبود. شکیبا در طی این سال‌ها در مجموعه«کلاه قرمزی» در قالب صداپیشه عروسک «دیبی» حضور یافت و از سال ۹۵ با حضور در سریال«لیسانسه‌ها» تبدیل به چهره‌ای آشنا برای مخاطبان شد. 
نقطه پرش شکیبا را باید بازی در نقش عبدالحمید ریگی در «شبی که ماه کامل شد» به کارگردانی نرگس آبیار دانست که با الناز شاکردوست در این فیلم همبازی شد و در نهایت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر را برای او  به ارمغان آورد. 
شکیبا سال بعد در مجموعه «فوق لیسانسه‌ها» بازی کرد و «عامه پسند» را برای سهیل بیرقی بازی کرد، اما این فیلم در جشنواره فیلم فجر آنطور که باید دیده نشد تا در نهایت شکیبا سال ۹۸ را دست خالی پشت سر بگذارد. 
حالا او در سال ۹۹ با دو فیلم «ابلق» به کارگردانی نرگس آبیار و «تی تی» آیدا پناهنده آغاز کرده است و با دو فیلم از دو کارگردان زن که در هر دو با الناز شاکردوست همبازی است به سی و نهمین جشنواره فیلم فجر آمده است. 
شکیبا در طی این سال‌ها از صحنه تئاتر غافل نماند و در این عرصه نیز بازی‌های درخشانی را از خود به نمایش گذاشت. اما سال ۹۹ برای او سال متفاوتی بود، او در فیلم «ابلق» با نقش علی کاراکتری از جنوب شهر، حضور یافت که اکت‌های متفاوتی دارد و شکیبا برای رسیدن به این نقش ماه‌ها تلاش می‌کند تا علی برای مخاطب باورپذیر باشد. او علاوه بر این، فیلم «تی‌تی » ساخته آیدا پناهنده را نیز در جشنواره دارد که  در نقش امیر ساسان هنرنمایی کرده است. در خلاصه داستان فیلم آمده است: استادی که قصد دارد پایان‌نامه‌ای در مورد پایان جهان به اثبات برساند، با مادری عجیب و غریب که می‌خواهد لیاقت انسانیت را داشته باشد ملاقات می‌کند و …
شکیبا با وجود نقش آفرینی‌ها و پیشرفتی که در بازیگری خود داشت،اما جشنواره سی و نهم را  دست خالی پشت سر گذاشت تا در سال‌های آینده با انگیزه بیشتر گام‌های بلندتری در این عرصه بردارد.

سمیرا افتخاری

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.