دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲
18:05 | | فجر 40

نظر« ابوالفضل جلیلی» درباره ادغام جشنواره ملی و جهانی فیلم فجر

نظر« ابوالفضل جلیلی» درباره ادغام جشنواره ملی و جهانی فیلم فجر

ابوالفضل جلیلی درباره ادغام دو جشنواره ملی و جهانی فیلم فجر، گفت: ما در ایران نمی‌توانیم جشنواره جهانی داشته باشیم و آن را اجرایی کنیم. جشنواره بین المللی مانند آنچه در دنیا می‌بینیم قواعد استانداری دارد که اینجا قابلیت اجرا ندارد.

البته پیش از انقلاب جشنواره جهانی فیلم تهران وجود داشت که بزرگان سینمای جهان از ویلیام وایلر و برتولوچی گرفته تا کوروساوا و … به ایران می‌آمدند.

وی با بیان اینکه بهتر است جشنواره جهانی حذف شود، ادامه داد: به نظرم در ایران چنین جشنواره‌ای تنها یک اسم است و باید برای آن از سال‌های قبل فرهنگ‌سازی انجام می‌شد و اجازه می‌دادیم فیلمسازان مسلمان درباره فرهنگ اسلامی فیلمسوفانه و اندیشمندانه فیلم می‌ساختند و آنها را در جشنواره بین‌المللی شرکت می‌دادیم.

جلیلی خاطرنشان کرد: اوایل انقلاب ناصر تقوایی پیشنهاد شکل‌گیری مدرسه ملی فیلم را داد و معتقد بود باید فیلمسازان فیلسوف تربیت کنیم. او معتقد بود همانطور که باید فیلمساز خوب تربیت کرد تماشاگر خوب هم باید تربیت شود اما من معتقدم باید فیلمساز خوب تربیت کنیم؛ چراکه وقتی فیلم خوب ساخته شد بیننده خوب هم تربیت می‌شود.

وی ادامه داد: جشنواره فیلم فجر هم از این قائده مستثنا نیست و به نظرم برای تحقق آن کمی دیر شده است و ۳۰ سال پیش باید به آن پرداخته می شد. ما باید برمبنای یک اندیشه‌ای سینما را جهت می‌دادیم و سینمای اندیشمند ایجاد می‌کردیم درحالیکه امروز پرسش این است که چند فیلمساز مثبت گرای اسلامی داریم؟

منبع: روزنامه قدس

 

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.