جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲
15:36 | | فجر 40

نقش فجر در مقابله با فیلم‌ سطحی‌نگر، سخیف، مبتذل و ساده‌انگارانه به روایت «غلامعباس فاضلی»

نقش فجر در مقابله با فیلم‌ سطحی‌نگر، سخیف، مبتذل و ساده‌انگارانه به روایت «غلامعباس فاضلی»

«غلامعباس فاضلی» گفت: باید به این واقعیت توجه کرد که جشنواره فجر با اهمیت ندادن به فیلم‌های سطحی‌نگر، سخیف، مبتذل یا ساده‌انگارانه باعث شده که آن فیلم‌ها از دایره توجه در سینمای ایران تا حد زیادی خارج شوند.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی روابط عمومی جشنواره فیلم فجر، این منتقد فیلم درباره موقعیت و جایگاه جشنواره فیلم فجر گفت: این نکته خیلی غیرقابل تردید است که جشنواره فجر در طول چند دهه گذشته مهم‌ترین رویداد سینمایی در سینمای ایران محسوب شده و اهمیت این جشنواره در حدی بوده که معمولا سینماگران ایرانی – چه آنهایی که گرایشات هنری‌تر داشتند و چه آنهایی که تمایلات‌شان تجاری‌تر بوده- علاقمند بودند و گاهی اصرار داشتند که فیلم‌شان در جشنواره فجر به نمایش دربیاید و حتی برنده جایزه شود. علتش این است نمایش فیلم در جشنواره فجر خیلی وقت‌ها زمینه‌های اقبال تجاری از فیلم‌ها را فراهم کرده و جایزه جشنواره فجر موجب تثبیت فیلمساز در سینمای ایران شده است.
این کارشناس سینما ادامه داد: خیلی وقت‌ها به خاطر توجه منتقدان به یک فیلم یا یک کارگردان، باز هم به طور جدی زمینه‌های تثبیت آن فیلمساز در سینمای ایران به وجود آمده است.
او گفت: در طول چند سال اخیر به ویژه از جشنواره سی و چهارم به این طرف، جشنواره فجر با تقویت خط‌مشی حمایت و کشف فیلمسازان خوش‌قریحه جوان باز توانست کمک خیلی مهمی به ارتقای سینمای ایران کند.
فاضلی گفت: باید به این واقعیت توجه کرد که جشنواره فجر با اهمیت ندادن به فیلم‌های سطحی‌نگر، سخیف، مبتذل یا ساده‌انگارانه باعث شده که آن فیلم‌ها از دایره توجه در سینمای ایران تا حد زیادی خارج شوند. در این جشنواره، آن دسته از فیلم‌هایی که با دقت بیشتری ساخته شدند و فیلم‌های بهتری بودند، مورد توجه بیشتری قرار گرفتند و در نتیجه جشنواره فجر شاید به طور ناخواسته، اهمیت و تاثیر زیادی در مقابله با فیلم‌های سطحی، کم‌اهمیت و سخیف در سینمای ایران داشته است. 
چهلمین جشنواره فیلم فجر در دو بخش فرهنگی و رقابتی به دبیری مسعود نقاش‌زاده از ۱۲ تا ۲۲ بهمن ۱۴۰۰ برگزار خواهد شد.

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.