یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳
14:08 | | فجر 40

عبدالله اسفندیاری: جشنواره فیلم فجر دستاورد انقلاب اسلامی است

عبدالله اسفندیاری: جشنواره فیلم فجر دستاورد انقلاب اسلامی است

عبدالله اسفندیاری گفت: ابتذال پیوسته در کمین هنر قرار دارد و سینمای ایران همیشه در خطر ابتذال است. مدیریت فرهنگی با به کار بردن سیاست‌های درست می‌تواند از ابتذال در سینمای ایران جلوگیری کند. من دست کسی که ابتذال را در سینمای ایران سانسور کند و از بین ببرد، می‌بوسم. 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی روابط‌عمومی جشنواره فیلم فجر، این فیلمنامه‌نویس و تهیه‌کننده سینما بیان کرد: من جزو بنیان‌گذاران جشنواره فیلم فجر هستم که افتخار بزرگی برای من محسوب می‌شود. در ده دوره اول که در انتخاب فیلم‌های جشنواره فعالیت داشتم، دو بخش مسابقه و مرور یک سال سینمای ایران را در جشنواره داشتیم که در بخش مرور، تمام آثار تولید شده یک ساله در سینمای ایران در یک بخش غیررقابتی به نمایش درمی‌آمد و کارشناسان آثار را ارزیابی می‌کردند. 
او در ادامه جشنواره فیلم فجر را جشن خرمن سینمای ایران دانست و اظهار کرد: طی سال‌های مختلف به  جشنواره فیلم فجر تکامل بیشتری پیدا کرد و به مرور مسبب رقم‌خوردن اتفاقات بسیار خوبی در سینمای ایران شد. پیش از جشنواره فیلم فجر بسیاری از حرفه‌ها همچون موسیقی و گریم ناشناخته بود و حضور آثار سینمایی در جشنواره و ارزیابی رشته‌های مختلف باعث دیده شدن تخصص‌های مهم و کاربردی در سینما شد. 
معاون فرهنگی و مدیر سابق بخش سینمای معناگرا در بنیاد سینمایی فارابی درباره چهلمین دوره جشنواره فیلم فجر عنوان کرد:  چهلمین سال برگزاری جشنواره فیلم فجر، با خود نشانه پختگی و تکامل را خواهد داشت. اگر قرار است تغییری در جشنواره ایجاد شود نباید بر اساس شتاب‌زدگی باشد چرا که جشنواره فیلم فجر یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی و متعلق به کل مردم ایران است. باید به دستاوردهای ملی توجه ویژه‌ای کرد و نباید آنها را به نام شخص خاصی زد.
این تهیه‌کننده درباره برپایی بخش فرهنگی در این دوره جشنواره، بیان کرد: اکران فیلم‌های قدیمی ادوار جشنواره در بخش گنجینه حائز اهمیت است. در گذشته آثار سینمایی کلاسیک خوبی داشتیم و به نمایش گذاشتن آنها اتفاق بسیار خوبی خواهد بود. آثار گذشته سینما از جذابیت بسیار خوبی برخوردار بود و مخاطبین از آنها استقبال بیشتری می‌کردند. یکی از بهترین دوران تاریخ سینمای ما مقطع دفاع مقدس بود که در  دهه ۶۰ و ۷۰ درخشان‌ترین آثار دفاع مقدس تولید شد و به نمایش گذاشته شد. در آن سال‌ها افراد با دل خودشان برای سینمای ایران فیلم می‌ساختند. البته اکثر فیلم‌سازان نسبت به کشورشان حسن نیت دارند و باید بستر مناسبی برای آنها فراهم شود. هر کسی با زبان خودش فیلم را در ژانر دفاع مقدس  می‌سازد و البته بحث سلیقه هم در این زمینه اهمیت دارد. 
او در پایان درباره راهبرد سازمان سینمایی در مقابله با ابتذال در سینمای ایران، اظهار کرد: ابتذال پیوسته در کمین هنر قرار دارد و سینمای ایران همیشه در خطر ابتذال است. مدیریت فرهنگی با به کار بردن سیاست‌های درست می‌تواند از ابتذال در سینمای ایران جلوگیری کند. من دست کسی را می‌بوسم که بتواند ابتذال را در سینمای ایران سانسور کند و از بین ببرد. کار مدیری که بتواند به فیلم‌های مبتذل مجوز ندهد، شایسته‌ تقدیر است و او توانسته است به سینما و جامعه خدمت کند.

چهلمین جشنواره فیلم فجر در دو بخش فرهنگی و رقابتی به دبیری مسعود نقاش‌زاده از ۱۲ تا ۲۲ بهمن ۱۴۰۰ برگزار خواهد شد.

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.