یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲
16:14 | | فجر 40

امیرحسین مکاریانی: جای هر فیلم بی‌‌کیفیتی جشنواره فیلم فجر نیست

امیرحسین مکاریانی: جای هر فیلم بی‌‌کیفیتی جشنواره فیلم فجر نیست

یک رورنامه‌نگار و فعال رسانه گفت: منتقدان و مخاطبان جدی سینما هستند که درباره فیلم‌های جشنواره فیلم فجر قضاوت می‌کنند.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی روابط عمومی جشنواره فیلم فجر، امیرحسین مکاریانی درباره تاثیر جشنواره فیلم فجر بر کاهش ابتذال در تولیدات سینمایی گفت: وقتی یک فیلمساز قصد تولید یک فیلم را دارد به این فکر می‌کند که قرار است فیلم برای رسانه‌ها، منتقدان و داوران جشنواره و در واقع برای مخاطبین جدی سینما به نمایش درآید. پس همین قید بر کیفیت تولید آثار تاثیر می‌گذارد و فیلمساز حاضر به تولید هر اثر بی‌کیفیتی نخواهد بود.
او افزود: در گام بعدی حتی جشنواره توانایی تدوین یک برنامه اکران سال سینمایی کشور را دارد. در شرایط ترافیک سنگین اکران که اکنون قرار داریم، عملکرد جشنواره‌ای فیلم‌ها می‌تواند به اولویت‌بندی اکران فیلم در سینما کمک کند تا هر فیلم ضعیف و بی‌بنیه‌ای به چرخه اکران وارد نشود. کما این که فیلم‌هایی داشتیم که به قصد از دست ندادن مخاطب در اکران عمومی، از حضور در جشنواره امتناع کردند و وقتی وارد چرخه اکران شدند مشخص شد که چقدر ضعیف و سخیف بودند. البته ممکن است مخاطبی هم داشته باشند، اما دلیل این استقبال ممکن است از روی عدم آگاهی است که با یک گزاش مردمی ساده از سینما معلوم می‌شود این مخاطبان نسبت به فیلم چقدر نارضایتی داشته‌اند.

این کارشناس رسانه ادامه داد: وقتی می‌خواهیم به تٲثیر داوری‌ها و انتخاب آثار در جشنواره نگاه کنیم، باید به این توجه داشته باشیم که ممکن است یک فیلم پروانه ساخت و نمایش نیز داشته باشد (به دلیل روابط و حمایت‌هایی که داشته) اما وقتی این فیلم در روند جشنواره مورد قضاوت داوران، رسانه‌ها و مخاطبان جدی سینما قرار می‌گیرد، تمام این حمایت‌ها هم فایده‌ای نخواهد داشت. در نهایت این جشنواره و مخاطبان جدی سینما هستند که درباره فیلم قضاوت می‌کنند. اگر هم انتقاداتی وجود داشته باشد این انتقادات در سطوح بالا اتفاق می‌افتد و آن نامزدها حداقل استانداردها را دارند. امیدوارم در آینده کیفیت برگزاری جشنواره بر روند کیفیت فیلم‌های در حال اکران هم موثر باشند.
چهلمین جشنواره فیلم فجر در دو بخش فرهنگی و رقابتی به دبیری مسعود نقاش‌زاده از ۱۲ تا ۲۲ بهمن ۱۴۰۰ برگزار خواهد شد.

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.