یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲
13:46 | | فجر 40

حسن گوهرپور: فجر، بخشی از زنجیره‌ عرضه و ارزشگذاری در سینمای ایران

حسن گوهرپور:  فجر، بخشی از زنجیره‌ عرضه و ارزشگذاری در سینمای ایران

«حسن گوهرپور» روزنامه‌نگار حوزه فرهنگ در مورد جامعیت جشنواره فیلم فجر در بین رویدادهای سینمایی خصوصی و دولتی کشور گفت: جشنواره فیلم فجر، جامع‌ترین رخداد سینمایی کشور است و شمولیت آن بیش از باقی رویدادهای هنری‌- سینمایی‌ست.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی روابط‌عمومی جشنواره فیلم فجر؛ او ادامه داد: این شمولیت هم ناظر بر چند اتفاق در جشنواره است، اول اینکه نمایش فیلم در آن برنامه‌ریزی شده است، دوم اینکه جلسات نقد و بررسی با حضور عوامل و اهالی رسانه دارد، سوم اینکه در برخی دوره‌ها بخش‌های جنبی در نظر گرفته می‌شود که مرتبط با اقتصاد سینماست و …؛ پرداختن به این بخش‌ها باعث جامعیت جشنواره و منحصر‌به‌فرد شدن آن در بین دیگر رویدادهای هنری و حتی جشنواره‌های فجر شده است.
این کارشناس رسانه ضمن تاکید بر اینکه جامعه فارغ از تمام مشکلاتی که مردم با آن درگیر هستند نیازمند امید است افزود: رویکرد تولیدکنندگان آثار سینمایی، – چه آن‌هایی که با واسطه یا بی‌واسطه از دولت کمک دریافت می‌کند و چه آن‌ها که تامین هزینه از بخش خصوصی می‌کنند – اگرچه رفتاری «بازتاب‌محور» از رویدادها، رخدادها و مصادیق جامعه است، اما نباید فراموش کنند که تکثیر فضای ناامیدی در آثار سینمایی؛ بازمانده‌های امید در روح جمعی جامعه را دچار تنش می‌کند؛ منظورم البته این نیست که امیدآفرینی واهی داشته باشیم اما نشر ناامیدی هم شایسته‌ طبقه‌ متوسطی نیست که مخاطبان عمومی سینمای ایران هستند، در این راستا، جشنواره فیلم فجر، دست‌کم تلاش کند در انتخاب‌ها، سویه‌ «امیدآفرین بودن» برخی آثار تولید شده را به عنوان یک مشخصه در انتخاب‌ها در نظر بگیرد.
این منتقد سینما با اشاره به تاثیر جشنواره فیلم فجر در سال آینده سینمایی تاکید کرد:‌جشنواره فیلم فجر بخشی از زنجیره‌ عرضه و ارزشگذاری در سینمای ایران است، به همین اعتبار، هم جای سیاستگذاری است و هم جای اجرای سیاست‌ها. از آنجایی تاثیر در عرضه دارد که نوبت‌دهی اکران سال آینده بر اساس میزان ارزشگذاری فیلم‌ها در جشنواره خواهد بود؛ و از آن جهت جای اجرای سیاست‌هاست که حمایت‌های مالی دولت در سال گذشته در بخش قابل توجهی از آثار سال بعد نمود و بروز خواهد داشت.
گوهرپور در پایان گفت: در شرایط پساکرونا و در روزگاری که سینماها به سمت حضور تماشاچی حرکت خواهند کرد، جشنواره می‌تواند سهم قابل توجهی در جایگاه فیلم‌ها از سهم اکران‌ها داشته باشد. یکی از مهمترین ملاک‌های مخاطب سینما، برای انتخاب فیلم؛ نقد و نظرهایی است که در زمان جشنواره صورت می‌گیرد و سرانجام سیمرغ‌هایی که به برترین‌ها تعلق می‌گیرد.
چهلمین جشنواره فیلم فجر در دو بخش فرهنگی و رقابتی به دبیری مسعود نقاش‌زاده از ۱۲ تا ۲۲ بهمن ۱۴۰۰ برگزار خواهد شد.

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.