جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳
18:45 | | فجر 40

سیدمحمد سلیمانی عنوان کرد؛ تصمیمات تعیین‌کننده هیات انتخاب جشنواره فیلم فجر

سیدمحمد سلیمانی عنوان کرد؛  تصمیمات تعیین‌کننده هیات انتخاب جشنواره فیلم فجر

سردبیر پایگاه اطلاع‌رسانی جهان سینما گفت: این عملکرد هیٲت‌انتخاب است که حواشی جشنواره را تعیین می‌کند، اگر این انتخاب‌ها به درستی انجام شود، حواشی کمتری را در حین برگزاری جشنواره شاهد خواهیم بود.
به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی روابط‌عمومی جشنواره فیلم فجر، «سیدمحمد سلیمانی» منتقد و کارشناس سینما درباره چشم‌انداز چهلمین دوره برگزاری جشنواره فیلم فجر گفت: جشنواره فیلم فجر مهم‌ترین رویداد سینمایی ایران است و به همین دلیل هم اغلب سینماگران می‌خواهند که آثارشان در این جشنواره به نمایش دربیاید و هرساله فیلم‌های بسیاری متقاضی در حضور سودای سیمرغ هستند و هیات انتخاب با توجه به شرایط موجود فیلم‌هایی را برای نمایش انتخاب می‌کنند.
او افزود: علاقه به نمایش فیلم در جشنواره ناشی از این است که وقتی فیلمی در بخش سودای سیمرغ انتخاب می‌شود در مرکز توجه رسانه‌ها قرار می‌گیرد و به نوعی پیش از برگزاری جشنواره و حتی پس از آن اهالی رسانه سعی می‌کنند با گفت‌وگو، یادداشت‌ها و نقدها به مخاطبان اصلی سینما، آثاری که قرار است در اکران عمومی به تماشای فیلم‌ها بنشینند؛ معرفی کند.
این منتقد ادامه داد: حضور رسانه‌ها با توجه به مشکلاتی که فیلم‌های سینمایی برای اکران دارند، فرصت مغتنمی را برای تهیه‌کنندگان به وجود می‌آورد، تا بتوانند اثری را که تولید کرده‌اند، به مخاطبان خودشان معرفی کنند.
سردبیر پایگاه اطلاع‌رسانی جهان سینما، ادامه داد: در کنار این مسائل، همواره با یک مشکل اصلی مواجه هستیم  و آن هم این است که مخاطبان اصلی جشنواره که شامل اهالی سینما و رسانه‎‍ می‌شود، وقتی به تماشای فیلم‌های بخش سودای سیمرغ می‌نشینند، می‌خواهند یک ارزیابی از وضعیت یک‌ساله سینمای ایران داشته باشند و به همین خاطر توقع دارند هر ۲۲ اثری که در این بخش اعلام شده است؛ آثاری ارزنده باشد و توقع دیدن فیلم ضعیف را ندارند. هیات انتخاب جشنواره فیلم فجر هر ساله وظیفه سنگین‌تری را برعهده دارد و باید بگویم نوع انتخاب‌ها آنهاست که حواشی جشنواره را تعیین می‌کند، اگر این انتخاب‌ها به درستی انجام شود؛ حواشی کمتری را در حین برگزاری جشنواره شاهد خواهیم بود.
سلیمانی در پایان با تاکید به اینکه یکی از ویژگی‌های جشنواره فیلم فجر معرفی استعدادهای جوان است، توضیح داد: در جشنواره فیلم فجر، آثار فیلمسازان جوانی‌ که برای اولین بار فیلم ساخته‌اند، مورد بررسی قرار می‌گیرد. این نکته باعث می‌شود تا جایگاه خودشان را در سینمای ایران تثبیت کنند و اگر در این مسیر جایزه‌ای نیز بگیرند، این مسیر برایشان هموارتر می‌شود. هیات انتخاب در این زمینه کار دشواری را دارد، چرا که در این بخش رقابت جدی‌تری به نسبت بخش اصلی خواهد داشت. قرار نیست در این بخش‌ هم هر فیلمی با هر کیفیتی که تولید شده است، حضور داشته باشد.
چهلمین جشنواره فیلم فجر در دو بخش فرهنگی و رقابتی به دبیری مسعود نقاش‌زاده از ۱۲ تا ۲۲ بهمن ۱۴۰۰ برگزار خواهد شد.

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.