جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲
20:30 | | فجر 40

پیش‌نشست‌های جشنواره چهلم فیلم فجر در موزه سینما برگزار می‌شود

پیش‌نشست‌های جشنواره چهلم فیلم فجر در موزه سینما برگزار می‌شود

مشاور رئیس سازمان سینمایی در برنامه «پرانتز باز» گفت: پیش‌نشست‌های جشنواره چهلم فیلم فجر در راستای دستیابی به افق‌های گام دوم سینما، از هفته نخست دی ماه در موزه سینما برگزار می‌شود.
 به گزارش روابط عمومی چهلمین جشنواره فیلم فجر، «یزدان عشیری» مشاور رئیس و مدیرکل روابط عمومی سازمان سینمایی – شامگاه جمعه دوازدهم آذر ماه مهمان برنامه «پرانتز باز» رادیو نمایش به تهیه‌کنندگی و سردبیری «مارال دوستی» بود و پیرامون چهلمین جشنواره فیلم فجر با «علیرضا بهرامی» و «نغمه دانش‌آشتیانی» کارشناسان برنامه به گفت‌وگو پرداخت.
در ابتدای این گفت‌وگو، «نغمه دانش» کارشناس برنامه روند بهبود احوال «دکتر محمد خزاعی» را پس از ابتلا به کرونا جویا شد و مدیرکل روابط عمومی سازمان سینمایی گفت: آقای خزاعی یک هفته‌ای است که به کرونا مبتلا شده و تحت‌نظر پزشک و در قرنطینه‌ خانگی به سر می‌برد و فعلا باید استراحت کند. خدا را شکر احوال عمومی او نسبتا بهتر است اما ما بیشتر به صورت برخط با یکدیگر در تماس هستیم.

*طراحی بخش‌های فرهنگی در کنار بخش رقابتی جشنواره
عشیری با اشاره به آغاز فعالیت‌های ستاد برپایی چهلمین جشنواره فیلم فجر گفت: همانطور که اطلاع رسانی شده دوره‌ چهلم این رویداد فرهنگی و اجتماعی و سینمایی، امسال به دبیری دکتر مسعود نقاش‌زاده برگزار می‌شود. با توجه به تغییراتی که در سیاست‌گذاری کلان سازمان سینمایی وجود داشته و همینطور قرار گرفتن جشنواره در چهلمین دوره‌اش، این توقع از این رویداد وجود دارد که شاهد نوعی بلوغ و بالندگی باشیم و به فرازی برسد که آغاز دهه‌ پنجم این رویداد با یک چشم انداز متفاوت رقم بخورد. خوشبختانه با طراحی‌ صورت گرفته، امسال سعی شده که در کنار حفظ تجربه‌ همکاران خوب ما در ادوار گذشته، علاوه بر ساختار بخش‌های رقابتی جشنواره، بخش‌های فرهنگی هم به این رویداد اجتماعی-فرهنگی کشور که گرانیگاه و جلوه گاه مهم تولیدات و دستاوردهای سال سینما است، اضافه شود که در این بخش هم زیرمجموعه‌های زیادی مثل گنجینه‌ سینمای ایران، برگزاری همایش‌های علمی با هدف واکاوی و تحلیل و بررسی و پژوهش و ارائه‌ کارهای مطالعاتی پیرامون راهبردهای پیش روی نیازهای سینمای ایران و به خصوص سینمای پساکرونا و همینطور موارد مختلف در قالب گام دوم سینما و بحث‌های دیگری مثل همان نشست‌های پرسش و پاسخ با رویکردهای جدیدتر به برگزاری نکوداشت‌ها و بزرگداشت‌ها و با یک نگاه به ساختار متفاوت با هدف رهیافت تخصصی از دستاوردهای بزرگان سینما پیش‌بینی شده که این، بخشی از شاخصه‌هایی است که ما در جشنواره پیش رو شاهد آنها خواهیم بود.

*امیدواریم جشنواره به صورت فیزیکی برگزار شود
نغمه دانش در ادامه یادآور شد: خبری مبنی بر اینکه جشنواره سینماحقیقت به شکل فیزیکی هم برگزار می‌شود، منتشر شد. آیا ما مثل سال گذشته جشنواره‌ فیلم فجر را هم به صورت فیزیکی خواهیم داشت و آیا در استان‌ها هم برگزار خواهد شد؟
عشیری پاسخ داد: خوشبختانه با طرح ملی واکسیناسیون که در دولت سیزدهم محقق شده، به برپایی فیزیکی جشنواره امیدوار شده‌ایم و اگر تداوم کاهش روند کرونا اجازه بدهد، به برپایی فیزیکی جشنواره با نظارت ستاد ملی مقابله با کرونا و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، خوش‌بین هستیم و امیدواریم بر اساس برنامه‌ریزی بتوانیم دوره چهلم را در ابعاد گسترده‌تری نسبت به سال‌های قبل برگزار کنیم. همینطور پیش‌بینی می‌شود که در ابعاد فراگیر ملی و در سطوح استان‌های مختلف هم برنامه‌ها و ایده‌ها محقق شود.

*یک هیئت انتخاب جامع غیر دولتی
در ادامه‌ این گفتگو علیرضا بهرامی، دیگر کارشناس برنامه، پرسید: یکی از نکته‌هایی که همیشه در مورد جشنواره، دغدغه‌ مخاطبان و از جمله رسانه‌ها بوده، خبرهای دست اول جشنواره است. الان شرایط به گونه‌ای شده که هر کسی خودش می‌تواند اعلام کند که فرم جشنواره را پر کرده یا خیر… مخاطبان چه زمانی می‌توانند نسبت به گزینه‌های احتمالی حضور در جشنواره، اطلاع دقیقی داشته باشند؟ آیا قبل از اعلام نظر هیات انتخاب، ما نمی‌توانیم از کسانی که ثبت‌نام کرده‌اند، فهرستی داشته باشیم؟
مدیرکل روابط عمومی سازمان سینمایی خاطرنشان کرد: اتفاقا همکاران دبیرخانه‌ جشنواره در حال برنامه‌ریزی در این زمینه هستند. در کل نود و چهار فیلم متقاضی در این دوره داشتیم که دبیرخانه جشنواره پس از بررسی فرم‌های متقاضی و انطباق آن‌ها با آیین‌نامه‌ها و شیوه‌نامه‌ها به هفتاد و چهار فیلم رسیدند که فکر می‌کنم طی روزهای آتی، اسامی این فیلم‌ها قابل اطلاع‌رسانی باشد. هیٲت انتخاب جشنواره هم که اسامی اعضای به طور رسمی اعلام شده رسما آغاز به کار کرده‌ است و فکر می‌کنم که تا پنجم دی ماه با روند برنامه ریزی‌هایی که صورت گرفته، بازبینی هفتاد و چهار فیلم متقاضی هم اتفاق بیفتد تا ما بتوانیم خروجی فیلم‌های راه‌یافته به بخش مسابقه‌ جشنواره را داشته باشیم.
عشیری گفت: بعضی فیلم‌ها به دلیل انطباق نداشتن با شیوه‌نامه و فراخوان جشنواره واجد شرایط نبودند. به عنوان مثال سال تولیدشان قبل از سال ۹۹ و ۱۴۰۰ بود که شامل فراخوان نمی‌شد. یا فیلم‌هایی بودند که شاید در دوره‌هایی از جشنواره متقاضی بودند و دوباره ثبت نام کردند. فیلم‌هایی داشتیم که مراحل صدور پروانه ساخت را طی نکرده بودند و … در مجموع از آثار رسیده، بیست فیلم مغایر با آیین نامه و مقررات بود و ۷۴ فیلم برای ارزیابی هیات انتخاب، در نظر گرفته شد.
مدیر روابط عمومی جشنواره فیلم فجر گفت: هیات انتخاب این دوره‌ جشنواره متشکل از آقایان بهروز افخمی، دکتر مجید شاه حسینی، اسماعیل بنی اردلان، حسین زندباف، اسفندیار شهیدی، محمدحسین نیرومند و سرکار خانم پوران درخشنده است که فکر می‌کنم نسبت به  چند دوره‌ی گذشته‌ جشنواره فیلم فجر، غیردولتی‌ترین و جامع‌ترین اعضا را در این دوره از جشنواره شاهدیم. ترکیبی از چهره‌های دانشگاهی، گفتمانی، نخبگانی و اساتیدی که در حوزه‌ مباحث نظری و فلسفی و زیبایی شناسی هنر و سینما دخیل هستند تا صاحبان تخصص و فیلمسازان صاحب نامی که حضور دارند.

*برگزاری پیش‌نشست‌هایی با موضوعات مختلف  قبل از جشنواره چهلم
عشیری گفت: خوشبختانه جشنواره روند خود را سپری می‌کند و ما پیش‌نشست‌هایی را طراحی کرده‌ایم که در آستانه جشنواره فیلم فجر با میزبانی موزه سینما برگزار می‌شود. در این پیش‌نشست‌ها هم پیرامون اولویت‌های حوزه‌ سینما و ضرورت‌ها، بحث‌های اقتصاد و مباحث معیشتی سینما، بحث‌های تحلیلی و نظری و آسیب‌شناسی سینما در ژانرهای مختلف، توسط صاحبنظران و کارشناسان به صورت دورهمی و میزگردی طراحی شده که فکر می‌کنم این خبری است که من الان برای اولین بار در برنامه‌ شما دارم اعلام می‌کنم و امیدواریم که این دست نشست‌ها کمک کنند که ما در گام دوم سینما و درواقع بعد از چهار دهه حرکت بر یک مدار مشخص، وارد افق جدیدتری شویم که این قطعا می‌تواند از برآیند دیدگاه‌ها و نقطه نظرات اساتید اتفاق بیفتد. سینمای ما نیاز به تحول و بازسازی انقلابی دارد. چه بخواهیم و چه نخواهیم باتوجه به وضعیت و روندی که سینمای ایران طی می‌کند و حتی به لحاظ ظرفیت مخاطب پذیری و همینطور مباحث دیدگاهی و موضوعی، سینمای ما نیازمند یک انقلاب محتوایی و حتی ساختاری است که امیدواریم کلید این کار در آستانه‌ دهه فجر بخورد و با این گفتمان و مباحث تداوم پیدا کند تا ما در سال‌های آتی شاهد دگرگونی، تحول و  اعتلای سینمای ایران باشیم تا این سینما، برای مورد استفاده‌ همه‌ اقشار مردم و خانواده‌ها قرار بگیرد و اقلیت کوچکی مخاطب این محصولات و فیلم‌ها نباشند.
او اضافه کرد: نشست‌های  پیش درآمد موزه‌ سینما را از هفته‌ اول دی ماه برگزار می‌کنیم و تا آغاز جشنواره ادامه پیدا می‌کند. بعد از آن به همایش‌های علمی که همزمان با روزهای برگزاری جشنواره برپا می‌شود، متصل می‌شویم.
بهرامی در پایان از مدیر روابط عمومی سازمان امور سینمایی پرسید: آیا اتاق فکر ستاد جشنواره تمهیدی برای هماهنگی بیشتر با مجلس داشته‌است؟ با اظهار نظرهایی که اخیرا شده و دغدغه‌هایی که معمولا از جانب کمسیون فرهنگی وجود دارد، آیا به دنبال پیشگیری از وقوع بحران‌ها و تضادها هستید؟
عشیری خاطرنشان شد: البته من فکر می‌کنم که الان هم یک همگرایی و هم‌افزایی بسیار خوبی بین سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعضای محترم کمسیون فرهنگی مجلس وجود دارد. تبادل نظرها، نشست‌ها و هم‌نشینی‌ها ادامه دارد و اظهار نظر یک نماینده قطعا نمی‌تواند موجب نگرانی باشد. اگر چه باید دید همان اظهارنظر هم تحت چه شرایط و در چه فضایی مطرح شده است. ایجاد تحول در سینما و در حوزه‌ فرهنگ نیاز به هم‌افزایی همه‌ مجموعه‌ها و ظرفیت‌های فرهنگی اعم از کمیسیون فرهنگی مجلس و سایر مراکز و موسسات و نهادهای انقلابی که در حوزه‌ فرهنگ و هنر فعال هستند، دارد و قطعا با هم‌افزایی و هم‌اندیشی در کنار این نخبگان و نیز پیشکسوتان سینما و رسانه و اساتید دانشگاه است که می‌توانیم به چشم‌انداز، افق و مسیر تازه دست پیدا کنیم.

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.