دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲
10:48 | | فجر 40

پژمان کریمی: جشنواره فیلم‌فجر برای تکریم انقلاب برگزار می‌‌شود | فجر۴۰ یک ریل‌گذاری است

پژمان کریمی: جشنواره فیلم‌فجر برای تکریم انقلاب برگزار می‌‌شود | فجر۴۰ یک ریل‌گذاری است

«پژمان کریمی» گفت: جشنواره فیلم فجر رویدادی است که برای تکریم و بزرگ‌داشت عید انقلاب اسلامی برگزار می‌‌شود.
به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی روابط‌عمومی چهلمین جشنواره فیلم فجر، این فعال‌ و کارشناس رسانه درباره چشم‌انداز چهلمین جشنواره فیلم فجر گفت: در تمام زمینه‌ها عدد ۴۰ را عدد پختگی و شکوفایی می‌دانیم اما ، متاسفانه درباره چهلمین دوره جشنواره فیلم فجر  نمی‌توان این موضوع را قلمداد کرد. جشنواره فیلم فجر رویدادی است که برای تکریم و بزرگ‌داشت عید انقلاب اسلامی برگزار می‌شود و قرار بوده در ویترین جشنواره فیلم فجر آثاری که حاوی گفتمان انقلاب پخش شود، اما متاسفانه آنچه در طی این سال‌های اخیر و در واقع از دهه ۷۰ به بعد شاهد نمایش آثاری بی‌‌ربط به موضوع انقلاب و اهداف فرهنگی آن بوده‎‌ایم.  
این فعال‌رسانه ادامه داد: در دنیای سینما جشنواره‌ای نداریم که بر خلاف ذات خودش اثری را پخش و مورد تکریم قرار دهد، اما در جشنواره فیلم فجر این اتفاق افتاده است. به طور مثال در برخی از ادوار جشنواره فیلم فجر شاهد آثاری بودیم که متناسب ذات انقلاب و سیاسی جامعه نبوده است. همه ما از نقد استقبال می‌کنیم و هیچ فردی را مساوی انقلاب و نظام نمی‌دانیم. ما درباره اندیشه صحبت می‌کنیم و در جشنواره فیلم فجر، در این سال‌ها گاه درباره تفکرات و اندیشه انقلاب عنادورزی شده است.
او عنوان کرد: جشنواره چهلم محصول دولت آقای رئیسی نیست و برآمده از سیاست‌های دولت به‌اصطلاح تدبیر و امید است. با این وجود، این دوره جشنواره را می‌توان یک ریل‌گذاری برای رقم‌خوردن یک رویداد درست دانست.
این منتقد اظهار داشت: امیدوارم تیم آقای خزاعی ریل‌گذاری جشنواره را به صورتی انجام دهند که ما دیگر نگران تغییر ماهیت فجر نباشیم.
کریمی با اشاره به اینکه ما در سینما آرمان‌های انقلابی را فراموش کرده‌ایم، توضیح داد: فیلمسازان و مدیران سینمایی باید کارشان را درست انجام دهند و باید به این نکته توجه کنیم که انقلاب ما یک انقلاب فرهنگی بود، به طوری که حضرت امام (ره) فرمودند: «اگر می‌خواهید جامعه‌ای را درست کنید، فرهنگ آن جامعه را تغییر دهید». اگر ما در بحث فرهنگ توسعه داشته‌باشیم در تمام زمینه‌ها این توسعه ایجاد خواهد شد.
او بیان کرد: هرچقدر در گزینش آثار برای پخش در جشنواره فیلم فجر به فیلمسازانی که آثاری فاخر تولید می‌کنند، میدان داده شود؛ به نتیجه می‌رسیم. در گذشته به خاطر سیاست‌های نامطلوبی که ایجاد شده بود، شاهد انزوای فیلمسازان متعهد بودیم و حال نوبت آن است که از این فیلمسازان بخواهیم میدان را در دست بگیرند.
چهلمین جشنواره فیلم فجر در دو بخش فرهنگی و رقابتی به دبیری مسعود نقاش‌زاده از ۱۲ تا ۲۲ بهمن ۱۴۰۰ برگزار خواهد شد.

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.