دوشنبه ۷ آذر ۱۴۰۱
12:28 | | فجر 40

حبیب ایل بیگی: نمایش فیلم‌ها در محافل فرهنگی و جشنواره‌ها منوط به اخذ پروانه نمایش است

حبیب ایل بیگی: نمایش فیلم‌ها در محافل فرهنگی و جشنواره‌ها منوط به اخذ پروانه نمایش است

معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی معتقد است: فیلم‌های ساخته شده بعد از اخذ پروانه نمایش می‌توانند در محافل و جشنواره‌ها شرکت کند و به نمایش درآیند و نمایش آثار سینمایی بدون اخذ پروانه نمایش از شوراهای نظارتی در سازمان سینمایی تخلف است.
به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان سینمایی، حبیب ایل بیگی با اشاره به اینکه مدیریت جدید سازمان سینمایی در روزهایی آغاز بکار کرد که سینما درگیر کرونا بود، گفت: تحلیل‌های ابتدایی حاکی از این بود که بازگشت به دوره رونق در سینما و زمانیکه مردم به سینماها می‌روند بسیار سخت خواهد بود. اما خوشبختانه این روزها شاهد رونق مجدد سالن‌های سینما و حضور گسترده مردم در سینماها برای تماشای فیلم‌ها هستیم.
معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی در خصوص برخی اظهارنظرها در مورد نحوه صدورمجوزهای اکران ادامه داد: همواره ملاک سازمان سینمایی در صدور پروانه تولید و نمایش، تمسک به قانون بوده است و در حوزه پروانه نمایش آیین‌نامه قانونی وجود دارد که به استناد آن تصمیم گیری می‌شود. اگر قرار باشد اقدامی درخصوص جلوگیری از نمایش یک فیلم و یا تخلفات احتمالی که ممکن است صورت گرفته باشد انجام پذیرد، سازوکار آن در آیین‌نامه و دستورالعمل شوراها وجود دارد.
ایل بیگی با بیان اینکه ما امروز بیشتر از هر زمان دیگری نیازمند همدلی هستیم، گفت: من معتقدم باید بین سینماگران، هنرمندان و اهالی سیاست و دیگرگروه‌ها گفت و گو و تبادل نظر صورت گیرد و نشست های کارشناسی انجام شود نه اینکه این گروه‌ها از طریق رسانه با هم حرف بزنند ، بی شک نشست‌ها وگفتگوها به بالندگی سینمای ایران کمک می کند.
وی ادامه داد: شوراهایی که طبق مصوبه هیات دولت در سازمان سینمایی تشکیل شده است براساس آیین‌نامه، مقررات و دستورالعمل‌هایی که وجود دارد نسبت به بررسی فیلمنامه‌ها و فیلم‌ها و مجوزدادن یا ندادن و یا اصلاح فیلم و فیلمنامه‌ها اقدام می‌کنند.
معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی خاطرنشان کرد: هیچ فردی به جز اعضای شوراهای مذکور که به عنوان معتمدین سازمان سینمایی معرفی شده‌اند و در شوراها حضور پیدا می‌کنند، مجاز به دیدن آثار سینمایی رسیده برای دریافت مجوز نیستند زیرا فیلم‌های سینمایی که هنوز اکران عمومی نشدند، مصداق حق‌الناس است.
ایل بیگی با تاکید بر اینکه اهالی سینما توقع دارند که حقوقشان در زمان نمایش فیلم برای شوراهای مختلف رعایت شود، گفت: طبیعی است سینماگران دارای حقوقی هستند و در کنار این حقوق، تکالیفی نیز برعهده آنها است که باید رعایت شود و یکی از این تکالیف اخذ پروانه ساخت و پروانه نمایش برای هر اثر تصویری است. همچنین جلوگیری از نمایش فیلم‌های بدون مجوز در محافل و جشنواره‌ها یکی دیگر از این تکالیف است.
ایل بیگی در پایان بیان داشت: ‌روزهای خوبی برای سینمای ایران شروع شده است. مردم بانشاط در سالن‌های سینما حضور پیدا می‌کنند و این فرصت بوجود آمده تا جامعه سینمایی با برگشت به دوران پیش از کرونا ؛دورانی که در تولید و اکران آثار پررونقی وجود داشت، برگردیم و شرایط بهتری را برای همه اهالی سینما فراهم کنیم. امیدوارم فیلمسازان تولیدات مناسبی در شان مردم و متناسب با ارزش‌های جامعه مسلمان ایرانی تولید کنند تا تماشاگران بیشتری از تولیدات سینمای ملی بهره ببرند و رونق بیشتری در این حوزه ایجاد شود.

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.