دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱
13:30 | | فجر 40

رقیه توکلی: جشنواره فیلم فجر برای نسل جوان، دریچه امید است

رقیه توکلی: جشنواره فیلم فجر برای نسل جوان، دریچه امید است

«رقیه توکلی» کارگردان عنوان کرد: جشنواره فیلم فجر برای نسل جوان سینمای ایران یک دریچه به سوی امید محسوب می‌شود.

 «رقیه توکلی» کارگردان درباره چشم‌انداز چهلمین جشنواره فیلم فجر گفت: در دوره  سی‌و‌پنجم جشنواره فیلم فجر با فیلم «مادری» در این رویداد سینمایی حضور داشتم و سال گذشته نیز با فیلم «مهران» که شب قبل ار اعلام ‌در لیست فیلم‌های نامزد حضور در دوره سی و نهم اعلام شد و بعد فردای آن روز اعلام کردند که این فیلم در جشنواره سی‌ونهم حضور نخواهد داشت! جشنواره فیلم فجر برای نسل جوان سینمای ایران یک دریچه به سوی امید محسوب می‌شود. شاید برای نسل گذشته سینمای ایران چندان اهمیت نداشته باشد که اثرشان در این رویداد سینمایی حضور داشته باشد، اما ما همیشه دلمان می‌خواهد تا بزرگان سینما و اهالی رسانه آثارمان را ببینند و نقد کنند.
  این کارگردان افزود: زمانی که به ادوار گذشته در این سال‌ها نگاه می‌کنیم، افرادی در هیات انتخاب حضور داشتند که در انتخاب آثار به فیلم‌هایی توجه کرده‌اند که در افکار عمومی این متبادر می‌شد که گاه برخی آثار برحسب رابطه انتخاب شده‌اند. من به عنوان عضو کوچکی از جامعه بزرگ سینمای ایران همیشه در برابر این موضوع قرار می‌گرفتم… زمانی که فیلم‌های انتخابی را در جشنواره را می‌بینیم دچار چالشی می‌شویم که چرا این فیلم‌ها انتخاب شده‌اند؟ در این جا به این سوال پاسخ داده می‌شود که به چه جشنواره‌ای جشنواره حرفه‌ای و یا پخته می‌گوییم؟، زمانی  یک رویداد سینمایی را می‌توانیم در رده حرفه‌ای تلقی شود  که هیات انتخاب و داوری  جشنواره کارش را به درستی انجام دهد و فیلم‌های قابل توجه در آن حضور داشته باشند. فجر زمانی به استانداردهای جهانی نزدیک می‌شود که حق فیلمسازان جوانی  که در این رویداد سینمایی که با هزاران امید مشتاق حضور هستند خورده نشود.
 توکلی با اشاره به اینکه هیات انتخاب و هیات داوری جشنواره اصل یک جشنواره است، عنوان کرد:  یکسری فیلم توسط عده‌ای انتخاب می‌شود و همان فیلم‌ها توسط داورانی متقاضی دریافت جایزه می‌شوند، پس این ترکیب است که یک رویداد سینمایی را پیش می‌برد. من مسعود نقا‌ش‌زاده را از زمانی که دانشجوی رشته سینما بودم می‌شناسم به نگاه ایشان درباره سینما آشنا هستم. بیش از همیشه امیدوارم تا با درایت‌ ایشان جشنواره قابل قبولی را پیش رو داشته باشیم.
 او در پایان گفت: فیلم‌هایی وجود دارند که در بین اهالی رسانه و سینما جایگاهی نخواهد داشت، اما این آثار جزو فیلم‍‌های عامه پسند بوده و  خب هیچ‌گاه این فیلم‌ها به جشنواره فیلم فجر راهی نداشته‌‌اند. امیدوارم با روی کار آمدن تیم جدید مدیریتی چه در شورای پروانه ساخت و چه شورای صدور پروانه نمایش آثار، عدالت و اخلاق رعایت شود و اگر در این مسیر قدم برداریم، همه چیز درست می‌شود.

منبع: میزان

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.