یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱
16:56 | | فجر 40

رحمان رضایی: جشنواره پویا و پرشور در دهه اول

رحمان رضایی: جشنواره پویا و پرشور در دهه اول

کارگردان فیلم «مدار بسته» با اشاره به برپایی چهارمین دوره جشنواره فیلم فجر گفت: طی آن سال‌ها مخاطبان و منتقدان از سینما رضایت بیشتری داشتند که بخشی از این استقبال به کیفیت فیلم‌ها و نزدیک بودن سینما به جامعه می‌آمد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی روابط‌عمومی جشنواره فیلم فجر، «رحمان رضایی» با ذکر خاطراتی از چهارمین جشنواره فیلم فجر، گفت: دوره چهارم جشنواره فیلم فجر در دهه اول جشنواره و سال‌های اولیه پس از پیروزی انقلاب اسلامی برگزار شد و در آن زمان نوعی شور و پویایی خاص را درجشنواره و کلیت سینمای ایران شاهد بودیم.
او تٲکید کرد: باید پذیرفت که در سال‌های اول سینمای پس از انقلاب به کارگردانان توجه بیشتری می‌شد، ضمن آن که شوق و ذوق حضور در صف‌های جشنواره به دلایل مختلفی در آن سال‌ها در بین مخاطبان عاشق سینما چشمگیر بود.
این کارگردان در ادامه به حضورش در دوره چهارم اشاره کرد و گفت: در این دوره جشنواره، کارگردانان خوبی برای سینمای ایران فیلم ساخته بودند و من هم با فیلم «مدار بسته» در این دوره حاضر بودم.
او درباره استقبال عمومی مردم از فیلم‌های دوره چهارم جشنواره فیلم فجر اظهار کرد: طی آن سال‌ها مخاطبان و منتقدان از سینما رضایت بیشتری داشتند که بخشی از این استقبال به کیفیت فیلم‌ها و نزدیک بودن سینما به جامعه می‌آمد.
کارگردان فیلم‌هایی چون «غریبه» و «دختران انتظار» با اشاره به نخستین حضور خود در جشنواره فیلم فجر عنوان کرد: فیلم‌هایی که من برای سینما ساخته‌ام، همیشه مورد استقبال مردم قرار گرفته است. اولین فیلم سینمایی من با نام «مدار بسته» هم در دوره چهارم جشنواره فجر به نمایش گذاشته شد. پیش از آن، فیلم‌هایی را کارگردانی کرده بودم که بیشتر جنبه تجربی داشت و برای اکران اولین ساخته بلندم، ذوق و شوق فراوانی داشتم.  
رضایی عنوان کرد: فیلم «مدار بسته» پس از اخذ مجوز اکران، در جشنواره چهارم به نمایش درآمدو اکران اولین فیلم سینمایی من در جشنواره فجر برایم یک افتخار بود… این در حالی است که پس از آن سال و ساخت چند فیلم دیگر، به‌تدریج، به واسطه شرایط موجود از سینمای ایران دور شدم.
کارگردان فیلم به نمایش در نیامده «نیکان و بچه‌غول» در پایان اظهار کرد: شاید سیاست‌ و هدف‌گذاری جشنواره فیلم فجر و مصلحت‌اندیشی دبیر و داوران با فیلم «مدار بسته» همخوانی نداشت و البته من هم از همان ابتدا این فیلم را برای دریافت جایزه نساخته بودم. با این وجود باید بگویم فیلم «مدار بسته» از بهترین فیلم‌های دوره چهارم جشنواره فیلم فجر بود که در جشنواره و اکران، مردم آن را دوست داشتند. باید پذیرفت که بخشی از بهترین فیلم‌های سینمای در همان دوران روی پرده سینماها رفت. آثاری که یکی از بهترین دوران جشنواره فیلم فجر را رقم زدند.
چهلمین جشنواره فیلم فجر در دو بخش فرهنگی و رقابتی به دبیری مسعود نقاش‌زاده از ۱۲ تا ۲۲ بهمن ۱۴۰۰ برگزار خواهد شد.

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.