جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲
14:35 | | فجر 40

اکبر حر: ما باید از سینمای سالم دفاع کنیم | ضرورت توجه به جایگاه جشنواره فیلم فجر

اکبر حر: ما باید از سینمای سالم دفاع کنیم | ضرورت توجه به جایگاه جشنواره فیلم فجر

کارگردان فیلم سینمایی «شمارش معکوس» در گفتگو با خبرنگار سینماپرس افزود: سال ها است جای سینمای واقعی خانوادگی در جشنواره فیلم فجر به شدت خالی است. فیلم های سالم خانوادگی با مضمون فرزندآوری، ترغیب ازدواج جوانان و امثالهم رسماً هیچ جایی در سینمای ایران ندارند اما در عوض به کرات شاهد حضور فیلم هایی هستیم که یا فرهنگ منحط غرب را ترویج می کنند یا اخلاق مداری و ارزش ها را زیر سوأل می برند.

این سینماگر ادامه داد: ما باید از سینمای سالم دفاع کنیم و تنها فیلم های سالم را در جشنواره ای که عنوان مقدس فجر را دارد به نمایش بگذاریم. به عنوان مثال ما با حضور فیلم های کمدی در این جشنواره یا برای اکران در سینماها مخالف نیستیم، به شرط آنکه این آثار کمدی فاقد رقص و آواز و شوخی های رکیک فیزیکی و کلامی جنسی و… باشند و اخلاق مدارانه باشند.

حر در بخش دیگری از این گفتگو با بیان اینکه جای خبرگان هیأت اسلامی هنرمندان و انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس در لیست اعضای هیأت انتخاب جشنواره فجر انقلاب خالی است اظهار داشت: به جز چند نفر، جای مدیران کاربلد و متعهد فرهنگی و انقلابی در این لیست به شدت خالی است و همه این ها باعث می شود تا بنده متذکر شوم که این ترکیب کارآیی انقلابی ندارد. ما نیاز به افرادی داریم که با مفاهیم انقلابی آشنا باشند و دغدغه شان ترویج اهداف و آرمان های انقلاب اسلامی در سینما باشد.

کارگردان فیلم سینمایی «ما ایستاده ایم» خاطرنشان کرد: سینمای ما مدت ها است از محتوای غنی و ارزشمند تهی شده و این مدیران جدید و هنرمندان انقلابی هستند که باید سینمای انقلابی را احیاء کنند. این سینمای تلخ کنونی و این فیلم های سرشار از شوخی های رکیک هیچ نفعی برای کشور ندارند و این روش و منش مدیران گذشته باید برای همیشه ممنوع شود.

این کارگردان سینما متذکر شد: من از مدیران جدید فرهنگی و سینمایی تقاضا می کنم به کسانی که در ۸ سال گذشته ساختمان سینما را ویران کردند اجازه مانور ندهند و نگذارند نیروهای ارزشی و انقلابی سینما بیش از این سرخورده و مأیوس شوند.

حر در پایان این گفتگو وضعیت کنونی سینمای کشور را به یک کشتی بدون سکان تشبیه کرد و گفت: مدیران انقلابی دولت سیزدهم باید با تکیه به فرامین مقام معظم رهبری به ویژه در بحث مهم بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی تغییرات اساسی در سینمای کشور به وجود آورند و سینما را از این بحران فعلی نجات بخشند.

منبع: سینماپرس

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.