دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳
18:51 | | فجر 40

رضا میرمحرابی: اهمیت‌دادن به جشنواره فیلم فجر، بر کیفیت برپایی آن اثرگذار است

رضا میرمحرابی: اهمیت‌دادن به جشنواره فیلم فجر، بر کیفیت برپایی آن اثرگذار است

«رضا میرمحرابی» فعال رسانه و پژوهشگر سینما گفت: جشنواره فجر اتفاق مهمی در سطح فرهنگی است و وقتی به آن اهمیت داده شود، با کیفیت بهتری برگزار می‌شود.
به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی روابط عمومی جشنواره فیلم فجر، این فعال رسانه و پژوهشگر سینما درباره چشم‌انداز چهلمین جشنواره فیلم فجر گفت: جشنواره فیلم فجر، مهم‌ترین رویداد فرهنگی و هنری در ایران است و هر کس انتقادی به دوره‌های مختلف جشنواره دارد از سر دلسوزی و برای ارتقای جایگاه آن مطرح می‌کند. مهم‌ترین اتفاقی که برای این رویداد فرهنگی هنری، می‌تواند رخ دهد گسترش چتر حمایتی آن و محلی برای فیلمسازان با سلایق مختلف سینما و فرهنگی است.
این کارشناس سینما ادامه داد: در این چهل دوره ۱۵ دبیر برای جشنواره فیلم فجر انتخاب شده است و اثرات حضور دبیرهای مختلف در این رویداد سینمایی قابل رویت است؛ اما اثرات شورای سیاست گذاری عیان نیست. به نظر می‌رسد این شورا باید نقش مهم‌تری را ایفا کند و از حالت مشورتی خارج شود و حتی بر روند این رویداد سینمایی نظارت داشته باشد.
او ادامه داد: ما جزو نسلی هستیم که از صبح در صف برای تهیه بلیط می‌ایستادیم و همیشه یک نگاه ملی همراه با شور و نشاط داشتیم و همواره جشنواره فیلم فجر را به عنوان سال تحویل سینمای ایران می‌دانیم که با شروع شدنش، حال‌مان خوب می‌شود و دوازده روز پر نشاط را پشت سر می‌گذاریم و این حال و هوا، می‌تواند به صورت مداوم در ادوار این جشنواره ادامه داشته باشد.
او ادامه داد: این جشنواره با یک رویداد رقابتی مانند جشن خانه سینما قابل قیاس نیست و یک جشن ملی به حساب می‌آید که نهاد برگزار‌کننده‌اش دولت است و ماندگارترین دوره جشنواره‌ها زمانی بوده که توانسته تمام سلایق را پوشش دهد.
 میرمحرابی با اشاره به اینکه نقش هیات انتخاب در جشنواره بسیار مهم است، عنوان کرد: اعضای این شورا باید آثاری که کاملا برای گیشه ساخته شده‌اند و تعریف مشخصی دارند را ازجشنواره خارج کند. این رویداد باید محلی برای ظهور و بروز چهره‌های جوان و خلاق باشد. ایده‌آل‌ترین حالتی که جشنواره می‌تواند داشته باشد استفاده از چهره‌های جوان و پیشکسوت باهم در بخش مسابقه و اضافه شدن بخش خارج مسابقه با نگاه فرهنگی و حمایتی است. همچنین آثاری که به هر دلیلی در معرض سانسور بوده‌اند و یا کیفیت حضور در بخش مسابقه را نداشته‌اند، می‌توانند در معرض قضاوت قرار بگیرند؛ بنابراین بخش خارج از مسابقه بخش مهمی برای جشنواره فیلم فجر خواهد بود.
او در پایان گفت: این رویداد اتفاق مهمی در سطح فرهنگی است و هر کجا دولت‌ها اهمیت جشنواره را درک کردند، تلاش شده که در ابعاد ملی و با کیفیت بهتر برگزار شود و هرکجا که دولت‌ها  سینما را دست کم گرفتند ابعاد منفی اقدام‌شان را متوجه شده‌اند.
چهلمین جشنواره فیلم فجر در دو بخش فرهنگی و رقابتی به دبیری مسعود نقاش‌زاده از ۱۲ تا ۲۲ بهمن ۱۴۰۰ برگزار خواهد شد.

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.