جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳
15:07 | | فجر 40

پرویز آبنار: همه ایران را گشتیم تا لوکیشن‌ مناسب «پرده آخر» را بیابیم | همگونی صدا و معماری

پرویز آبنار: همه ایران را گشتیم تا لوکیشن‌ مناسب «پرده آخر» را بیابیم | همگونی صدا و معماری

دارنده سیمرغ بلورین صدابرداری جشنواره فیلم فجر گفت: واروژ کریم مسیحی کارگردان «پرده آخر» در کنار من سختی‌های زیادی متحمل شد تا صدا به این معماری این فیلم بخورد و مناسب آن باشد. ما تمام ایران را برای لوکیشن این فیلم گشتیم…

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی روابط‌عمومی جشنواره فیلم فجر، «پرویز آبنار» برنده سیمرغ بلورین بهترین صدابرداری نهمین جشنواره فیلم فجر برای «پرده آخر»، گفت: این فیلم بسیار پرخاطره‌ بود… صدابرداری فیلم نیازمند کار زیاد بود، چرا که این فیلم لوکیشن‌های مختلفی داشت. ما برای انتخاب مکان فیلمبرداری باید صدای ترافیک خیابان‌ها و صدای جاری در محیط را به حداقل می‌رساندیم چرا که حال و هوای فیلم باید به زمان قاجار نزدیک می‌شد.
آبنار افزود: «واروژ کریم‌مسیحی» کارگردان فیلم  در کنار من سختی‌های زیادی را متحمل شد تا صدای فیلم به این معماری بخورد و مناسب باشد. شاید تمام ایران را برای لوکیشن این فیلم گشتیم و در نهایت خانه‌ای در سه راه ملک تهران لوکیشن اصلی فیلم شد… قبل از فیلمبرداری، با بازیگران تست صدا انجام دادیم تا شرایط کار کردن را بررسی کنیم و در نهایت کریم مسیحی صدای فیلم را تایید کرد. برای فیلمبرداری بخشی از ماجراهای خانه قجری فیلم هم به زیرزمین عمارتی واقع در خیابان شاپور رفتیم.
او در پاسخ به این پرسش که بین همه کارهای به نمایش درآمده‌اش در جشنواره فیلم فجر کدام‌یک را بیشتر دوست دارد، بیان کرد:  فیلم «آن سوی آتش» ساخته کیانوش عیاری هم لوکیشن سختی داشت و باید  در کنار دکل‌های حفاری و میدان نفتی فیلمبرداری می‌کردیم. البته هر کاری سختی خاص خود را داشت. همان طور که باید سر و صدای محیط را در فیلم «پرده آخر» پایین می‌آوردیم اما در فیلم «آن سوی آتش» سر و صدای محیط بالا بود و خوشبختانه با همه سختی ها از پس آن بر آمدیم. همه کارهایی که کرده‌ام را دوست دارم اما دو فیلم «آن سوی آتش» و «پرده آخر» برایم جایگاه ویژه‌تری دارند که بخشی از آن، علاوه بر کسب دو جایزه از فجر، به کیفیت بالای فیلمنامه‌هایشان برمی‌گردد که همیشه برای من، یک معیار برای همکاری بوده‌ است.
برنده سیمرغ بلورین بهترین صدابردار جشنواره سی و پنجم برای «فراری» گفت: حدود ۲ سال گذشته فیلم «پرده آخر» برای نمایش در جشنواره جهانی فیلم فجر اصلاح و بازنگری دوباره شد و جزو فیلم‌های ترمیم‌شده به نمایش در آمد.
این صدابردار و صداگذار که ۱۳ بار نامزدی سیمرغ را در ادوار جشنواره در کارنامه دارد، همچنین درباره برگزاری چهلمین دوره جشنواره فیلم فجر بیان کرد: در ۲ سال گذشته به دلیل ضرورت رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی، تعداد کمی از هنرمندان در جشنواره حضور یافتند و البته بخش کمی از مردم برای تماشای فیلم‌ها در جشنواره شرکت کردند. امیدوارم با تسریع روند واکسیناسیون و رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی مقابله با شیوع ویروس کرونا، سینما جان دوباره‌ای بگیرد… امیدوارم روزی برسد که جشنواره فیلم فجر در شرایط غیر کرونایی برگزار و این ویروس منحوس ریشه کن شود چرا که کرونا روی همه چیز تاثیر منفی می‌گذارد. در کل برگزاری چهلمین جشنواره فیلم فجر را به فال نیک می گیرم.

چهلمین جشنواره فیلم فجر در دو بخش فرهنگی و رقابتی به دبیری مسعود نقاش‌زاده از ۱۲ تا ۲۲ بهمن ۱۴۰۰ برگزار خواهد شد.

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.