پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳
13:52 | | فجر 40

مهدی صباغ‌زاده: تجربه فیلمسازی در دهه شصت و هفتاد، تکرار نخواهد شد

مهدی صباغ‌زاده: تجربه فیلمسازی در دهه شصت و هفتاد، تکرار نخواهد شد

 
کارگردان فیلم «خانه خلوت» عنوان کرد: این فیلم در دهمین دوره جشنواره فیلم فجر در سیزده رشته نامزد شده بود و با استقبال بالای مخاطبان روبه رو شد اما در نهایت، یک سیمرغ بلورین به آن تعلق گرفت…
 
به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی روابط عمومی جشنواره فیلم فجر، «مهدی صباغ‌زاده» درباره فیلم «خانه خلوت» نامزد جایزه بهترین کارگردانی و برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه از دهمین دوره جشنواره فیلم فجر، گفت: این فیلم در رشته‌های متعددی نامزد دریافت سیمرغ بلورین شد. در آن زمان از دفتر «فخرالدین انوار» با من تماس گرفتند و قرار شد به دفتر معاونت سینمایی بروم. زمانی که وارد اتاق آقای انوار شدم، «سیدمحمد بهشتی» مدیرعامل وقت بنیاد سینمایی فارابی نیز نشسته بود. آنها به من گفتند که سابقه ندارد که یک فیلم در سیزده رشته جشنواره نامزد شود؛ درشب اختتامیه، «خانه خلوت» به جز بخش سیمرغ بهترین فیلمنامه و یک سیمرغ مشترک برای بهترین بازیگر مرد نقش اول (زنده‌یاد عزت‌الله انتظامی) در هیچ‌بخش دیگری جایزه نگرفت و حق فیلم در آن زمان خورده شد، چرا که به عقیده کارشناسان می‌توانست جوایز بیشتری به دست بیاورد.
صباغ‌زاده عنوان کرد: یکی دیگر از فیلم‌های من که در دوره‌های مختلف جشنواره دچار آسیب شد، فیلم «مهاجران» در دوره یازدهم بود بود؛ این فیلم در روزهای جشنواره آماده نمایش نبود و دفتر جشنواره اعلام کرده بود روز دوشنبه ساعت ۱۴ اکران دارید؛ امور فنی این فیلم در دفتر «روبیک منصوری» (استودیو فیلمکار) انجام می‌شد. به مدیر تولید این فیلم گفتم که صداگذاری این فیلم کامل نشده و امکان نمایش آن وجود ندارد. روبیک سعی کرد تا این فیلم را آماده کند و شب وقتی قرار شد تا فیلم در استودیو فیلمکار نمایش داده شود، دستگاه نمایش فیلم مشکل فنی پیدا کرد و آن شب تا صبح بیدار بودیم تا یک دستگاه دیگر پیدا کنیم!
این تهیه‌کننده و کارگردان افزود: یک استودیو پیدا کردیم و قرار شد پرده به پرده این فیلم میکس شود. این کار تا پرده دو ادامه پیدا کرد و به دفتر جشنواره رسید و تا این حلقه‌ها میکس شود، یک ساعت طول کشید و پرده سه و چهار دیر به دفتر جشنواره رسید. هرچه به دوستان گفتیم نمایش این فیلم را به تعویق بیاندازند، قبول نکردند. فردای اتفاقات آن شب، اعلام کردند که صدا و تصویر فیلم با هم سینک نیستند! این ماجرا باعث شد تا ضربه بزرگی به این فیلم وارد شود. «مهاجران» یکی از بهترین بازی‌های «ابوالفضل پورعرب» بود که به خاطر پافشاری برخی‌ها در رساندن فیلم، به دیده شدن آن ضربه وارد شد…
صباغ‌زاده در پایان گفت: فیلمسازی در دو دهه اخیر بسیار راحت شده است و قطعا هیچ‌کس دیگر مشکلاتی را که ما پشت سرگذاشتیم، تجربه نخواهند کرد.

چهلمین جشنواره فیلم فجر در دو بخش فرهنگی و رقابتی به دبیری مسعود نقاش‌زاده از ۱۲ تا ۲۲ بهمن ۱۴۰۰ برگزار خواهد شد.

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.