جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳
21:03 | | فجر 40

نادر مقدس: «دشت ارغوانی» را با با حمایت معنوی «رسول ملاقلی‌پور» ساختم

نادر مقدس: «دشت ارغوانی» را با با حمایت معنوی «رسول ملاقلی‌پور» ساختم

کارگردان فیلم «دشت ارغوانی» گفت: پشتیبانی خوبی از من به‌عنوان فیلم اولی صورت گرفت و این فیلم را با حمایت معنوی زنده‌یاد «رسول ملاقلی‌پور» که با من رفاقت زیادی داشت، ساختم.»
به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی روابط عمومی جشنواره فیلم فجر، «نادر مقدس» درباره حضور فیلم «دشت ارغوانی» در سیزدهمین دوره جشنواره فیلم فجر گفت: «یاد زنده‌یاد «رسول ملاقلی‌پور» همیشه گرامی است و من سال‌ها به‌عنوان دستیار، مشاور اجرایی و … با او کار کرده بودم. نگارش فیلمنامه این فیلم از سال ۱۳۸۲ آغاز شد و درباره شرایط جنگ در موقعیت کوهستانی بود؛ فیلم را برمبنای شخصیت یک نوجوان شروع کردیم و در نهایت فیلمنامه «دشت ارغوانی» نوشته شد. این فیلمنامه در جشنواره روستا جایزه بهترین فیلم شد و جایزه بهترین بازیگر مرد را گرفت. مرحوم محسن احمدی نقش اول این فیلم بود.»
مقدس همچنین اظهار کرد: «ژاله صامتی نیز در این پروژه حضور داشت و بازی گرفتن از او بسیار راحت بود؛ چراکه او بسیار به کار مسلط بود و تحلیل خوبی برای نقش داشت اگرچه این فیلم اولین کار سینمایی او بود. صامتی به لهجه بومی فیلم تسلط داشت که این، کار را راحت می‌کرد.»
این کارگردان سینما درباره انتخاب بازیگر نقش اول مرد برای این فیلم گفت: «به‌همراه وحید موسائیان برای انتخاب بازیگر تست گذاشتیم تا از نوجوانان تئاتر یکی را انتخاب کنیم که نوبت به «محسن احمدی» بازیگر اهل خرم‌آباد رسید که فرد بسیار مستعدی بود. حتی در دوران امتحانات برای او معلم گرفتیم تا از درسش عقب نیافتد. محسن به همراه صامتی مکمل بسیار خوبی بودند. محسن به فضای کار وابسته بود و حتی به «ژاله صامتی» کمک کرد. او بعد از فیلم، دانشجوی رشته سینما در دانشگاه شد اما متاسفانه به‌دلیل تصادف بعد از دو سال در کما بودن، فوت کرد.»
مقدس همچنین اظهار کرد: «فیلم‌مان لوکیشن بسیار سختی داشت زیرا فیلم‌برداری در فضای کوهستانی انجام شد. با این حال گروه بسیار خوبی داشتم و پشتیبانی خوبی از من به‌عنوان فیلم اولی صورت گرفت. با حمایت معنوی زنده‌یاد «رسول ملاقلی‌پور» که با من رفاقت زیادی داشت در نهایت فیلم را ساختیم.»
او با برشمردن خاطرات دیگری از تولید این فیلم در اولئل دهه هفتاد افزود: «در این فیلم گله گوسفندان را همراه کردیم و در این گله، یک بز متاسفانه کشته شد. این بز را از یک پیرزن کرایه کرده بودیم و بعد با هدایایی از او دلجویی کردیم. ماجرا از این قرار بود که می‌خواستیم بز را از رودخانه رد کنیم اما چموش بود و داخل آب نمی‌رفت. حین فیلم متاسفانه بز در آب خفه شد و رود آن را با خود برد. بسیار لحظه بدی بود و از شدت ناراحتی فیلم‌برداری را متوقف کردم.» 
مقدس گفت: در کل این فیلم را بسیار دوست داشتم چون برای ساختنش به جوانان اعتماد کردم و سعی کردم این شیوه را بعدها هم ادامه دهم؛ می‌خواستم بازیگران جوان را در کنار باتجربه‌ها به‌کار بگیرم و در فیلم اخیرم با نام «شاه‌ماهی» نیز سعی کردم این شیوه را تکرار کنم.»
او در پایان درباره برگزاری چهلمین جشنواره فیلم فجر گفت: «جشنواره‌ای را که در روزگار همه‌گیری ویروس کرونا برگزار می‌شود، باید به‌طور خاص نگاه کرد. امسال با راه‌اندازی دوباره سینماها و اکران فیلم‌ها، جشنواره هم شکل بهتری به خود گرفته است. اگرچه اطلاعات کافی از فیلم‌ها ندارم ولی فکر می‌کنم جشنواره امسال باید بازتاب سینمای چند سال آینده کشور باشد.»

متاسفانه مرورگر فعلی شما قدیمی بوده و پشتیبانی نمی‌شود!

لطفا از مرورگرهای بروز نظیر Google Chrome و Mozilla Firefox استفاده نمایید.